Bungie chystá pro Activision čtyři sci-fi střílečky
zdroj: Archiv

Bungie chystá pro Activision čtyři sci-fi střílečky

22. 5. 2012 14:22 | Byznys | autor: Aleš Smutný |

V rámci právního boje Actvision s Westem a Zampellou se začínají vytahovat všechny možné...

V rámci právního boje Actvision s Westem a Zampellou se začínají vytahovat všechny možné dokumenty. Občas to ale nemusí být jen o házení špíny, ale i informace užitečné pro hráče. Tentokrát deník LA Times zveřejnil smlouvu mezi Activision a Bungie, která stvrzuje onu proklamovanou desetiletou spolupráci, k níž se Activision s tvůrci původní Halo trilogie společně zavázaly.


První zajímavou věcí jsou samotné hry, které má Bungie vytvořit. Mělo by jít o čtyři akční sci-fi střílečky s rozsáhlým multiplayerem a k nim čtyři expanze, které budou na jednotlivé hry navázány. Momentálně má tato herní série označení Destiny a neví se o ní nic. Tedy, skoro nic. Bungie potvrdilo, že první díl by měl spatřit světlo světa příští rok. Nicméně pokud nemáte X360, podle smlouvy si nechte zajít chuť.

První hra ze série totiž má být exkluzivní pro X360, respektive jeho nástupce s kódovým označením Xbox 720. Pokud by byl převod možný, připadla by v úvahu i konverze na PS3. Co se týče dalších dílů, ty by se měly objevit na nástupci X360, nástupci PS3 a PC. Jenže celá tahle spolupráce je podmíněna hned několika body a nutno říci, že jsou z pohledu Bungie poměrně drakonické.

Co se týče spolupráce, Activision může smlouvu ukončit hned při několika událostech. To, že může ze smlouvy vycouvat po vydání druhé expanze, nezní tak strašně. To, že první titul ze série Destiny musí za půl roku prodat pět milionů kopií, zní už dost strašidelně. Vzhledem k tomu, že to má být ještě exkluzivita, tak to pro novou značku nebude nic jednoduchého. Samozřejmě, nikdo neříká, že Activision hned smlouvu zruší, ale ta možnost tu je.

Poměrně podivně zní i bonusové odměny. První činí 2,5 milionu dolarů na celý tým (který opravdu není malý) a bude vyplacena v případě, že vývoj nepřešvihne rozpočet, a že dostojí kvalitativním milníkům, jež byly vytyčeny. Stejná suma by pak týmu připadla v případě, že by hra získala na Gamerankings průměrné hodnocení 90% a výš.

Zajímavé také je, že Bungie během vývoje bude pracovat na prototypu nové střílečky s kódovým označením Marathon. Ve smlouvě ovšem stojí, že na jeho vývoj nesmí vyčlenit víc jak 5 % lidských i finančních dispozic studia. Celkově to vypadá, že Activision chce vydat zaručený prodejní trhák, do něhož klidně nalije nemalé množství peněz. Pokud ale nebude hra opravdu finančním trhákem, pokud bude jen dobrá, je možné, že prostě vše smetou ze stolu... a ještě více tak rozevřou nůžky mezi AAA tituly a těmi ostatními, které zmírají na tom, že jsou „jen dobré“.

Je třeba dodat, že jde o původní kontrakt z roku 2010 a mohlo dojít k určitým změnám – nejvíce by se nabízelo rozšíření platforem pro první díl série. Nicméně, to už jsou jen spekulace.

Nejnovější články