Best of 2011: Nejlepší sportovní hra
zdroj: tisková zpráva

Best of 2011: Nejlepší sportovní hra

5. 1. 2012 20:00 | Z redakce | autor: Redakce Games.cz |

Se sportovními hrami je to podobné, jako se simulátory – vychází jich poměrně málo. Možná vám to tak nepřipadá, ale jsou totiž náročné na produkci. Musíte mí propracovanou AI a animace, co nejlepší grafiku, a když šaháte do herních mechanismů ve snaze nabídnout realistickou hratelnost tak, aby ale byla pořád zábavná, tak nikdy dopředu nevíte, jaký to bude mít efekt. Naštěstí se nám letos sešlo hned několik her, které všechno výše uvedené zvládly na výbornou. O to více se tomu divíme, když se až na jednu výjimku jedná o série, které produkují nové tituly každý rok. Jak zvládají vývojáři během tak krátké doby inovovat, abychom neměli pocit, že to je jenom tiskovou zprávou glorifikovaný update, to prostě jen tak nepochopíme. Jisté tušíte, o kterých hrách je řeč. Pojďme si však to nejlepší ze sportovních her za rok 2011 představit konkrétně, slovem vás bude provázet garant této kategorie naší série Best of 2011 článků, Petr Poláček.

Football Manager 2012

Zařadit, nezařadit. Upřímně jsme zvažovali, kam sportovní manažery vlastně patří, protože technicky vzato jsou to spíše strategie. Jenže sportovní duch této série (letošní díl nevyjímaje), z ní zkrátka dělá titul sportovní a letos opět vynikající. Protože FM hry nestojí na grafice a jejich koncept je tak složitý a komplexní, tak se plně nezasvěceným může zdát, že se rok od roku vlastně nic nemění. A diví se, kde se pak berou ty vysoké známky. Ti zasvěcení naopak moc dobře vědí, že uvedení nového herního prvku, či drobná úprava těch stávajících může koncept totálně rozhodit, nebo jej naopak donutit, aby hráči poskytl naprosto skvělý a oproti minulému ročníku i čerstvý zážitek. A to je právě případ Football Manager 2012, který navenek neprošel změnou prakticky žádnou. Přepracované rozhraní poskytující opravdu důležité informace přesně tam, kde je potřebujete, a ještě více rozšířené způsoby komunikace s hráči, odpalují FM12 zase o kus výše. A je to zábava, odporně návyková zábava na celý další rok. FM 12 je suverénně nejlepší díl celé série, do jejíhož konceptu sáhli tvůrci přesně tam, kde měli, aby ji posunuli o pořádný kus dále.

FIFA 12

Jestliže v září ještě mohly naše ódy na FIFA 12 plynout z čirého nadšení, které vyvolalo zapojení fyzikálního enginu do hry a zbrusu nové zpracování bránící činnosti, dnes už to s několika měsíčním odstupem bereme jako jasnou věc. Ty ódy totiž pějeme pořád. Přestože je tento rok interface opravdu hodně nepřehledný a pomalý, přestože ve hře nefiguruje český národní tým, a přestože je prosinec a počasí je jako v dubnu, tak nelze pominout, že série FIFA udělala letošním ročníkem jeden z největších skoků za poslední dekádu. Vylepšení grafiky by asi bylo více vidět, ale zavedení fyzikálního modelu je zase ve hře více cítit. Vytrácí se s ní schematičnost, výrazně ubylo situací, ve kterých vám konkrétní reakce přinesla téměř jistý úspěch a hra je obecně dynamičtější. A navíc je tu nově zpracovaná obrana (můžete si ovšem zapnout starý systém), která vás nutí opravdu přemýšlet a rychle reagovat, potažmo stanovovat a držet se konkrétní strategie proti konkrétnímu týmu. Už nestačí mít jen hbité prsty a ovládat parádičky, musíte přemýšlet fotbalově a to je to nejlepší, co může fotbalovou hru potkat. Prostor pro vylepšení mají tvůrci dost, ale za to, s čím letos slavnostně vyrukovali, za to si zaslouží pořádného „hobla“ v kabině.

NBA 2K12

Basketbaly a americké fotbaly nepatří v Evropě mezi zrovinka ty nejprodávanější sportovní tituly, což zároveň odráží masovou popularitu těchto sportů v porovnání s kopanou či hokejem. Můžeme být tedy rádi, že když už se v ČR oficiálně neprodává Madden NFL, tak alespoň letošní basket od 2K Sports dorazil. Je totiž naprosto parádní a v lecčems ostatním sportovním hrám ukazuje, jak se to má vlastně dělat. Samotná hra na palubovce je „pouze“ velmi zábavná, stejně jako v minulých ročnících a až třeba na upravené střídání a pár nových animací nemění zaběhnutá pravidla. NBA 2K12 však boduje zejména v singleplayerových módech. Nejenom v jejich početné nabídce, ale zejména v jejich zpracování. Možnost hrát s hrou vybranými týmy rychlý zápas je skutečně RYCHLÁ, což je pojem, který třeba FIFA a NHL moc neznají. Greatest mód zase parádně navozuje atmosféru dávno zašlých časů graficky i herně, když můžete vzít do rukou míč za osobnosti typu Larry Bird, Magic Johnson nebo Scottie Pippen. Dynasty mód je perfektně odladěný manažerský režim a mód My Player, ten vás protáhne kariérou hráče od nováčka až po legendu tak zábavně a zajímavě včetně vší omáčky, že se budete jen oblizovat a možná začnete po nocích tajně sledovat zápasy NBA.

NHL 12

Přihrávky, gólmani, fyzická hra, umělá inteligence a Be a legend – to jsou hlavní novinky letošního ročníku hokejové série od EA, který není ve výběru pěti nejlepších sportovních her jen proto, že by nebyli jiní kandidáti. Naopak, hra je zde opět díky své kvalitě, která letos neudělala revoluční skok, ale pár desítek kilometrů ušla a vůbec se tím neunavila. Brankáři jsou konečně přímou součástí hry, tak jako tomu je v NHL. Někdy je z toho gól, jindy vyloučení, ale přesně tak to má být. Hokej je hra rychlá, tvrdá a plná náhod i odražených a kuriózních gólů, čemuž dlouholeté separování gólmanů od zbytku pole v minulých rocích příliš nenahrávalo. Určit, kdo má pravdu musí nakonec stejně rozhodčí, ve skutečnosti i ve hře. Fyzická hra však není jen základem úspěchu v brankovišti, ale i v poli. Hra si konečně umí spočítat pořádně atributy jednotlivých hráčů s ohledem na postavení, a když se prcek snaží HITnout obra, tak moc šanci nemá. Musí se spolehnout na své bruslení a dobrou přihrávku, jejíž cenu úprava celého systému letos postavila na rovinu platině. Již tradičně je těch změn daleko více a je potěšitelné, že žádná z nich není jen na efekt (až na ten polovičatý Be a legend), ale má v konceptu své místo. NHL 12 se díky tomu mohla směle postavit ostatním sportovním hrám a říci „jsem tady a musíte se mnou počítat“. Někteří z nás si to vzali k srdci tak, že se za pukem honí ještě teď a budou celý zbytek roku.

Top Spin 4

Pokud to pro vás není žádné překvapení, tak pro nás ano. Češi z 2K Czech totiž nejsou experty na kvalitní sportovní hry, pokud si vzpomínáme. Na hodnocení hry to ale vliv nemělo a ani nemuselo. Top Spin 4 se dokázal prosadit sám, což je nejlepší vizitka. Hře vlastně nechybělo nic, co si fanoušek bílého sportu představuje – od oficiálních licencí na oblečky, turnaje, tenisty a arény, až po silnou prezenci RPG prvku a bohatou nabídku obsahu. Největším potěšením každého virtuálního tenisty je samozřejmě vzít začínajícího hráče a pomaloučku mu vštěpovat přesně takové vlastnosti, aby se postupným vylepšováním a stoupáním žebříčku ATP mohl postavit těm nejlepším z nejlepších na některém ze slavných turnajů. Čím však 2K Czech bodují zdaleka nejvíce, to je hra samotná, která se po vzoru Virtua Tennisu dá bez prolémů hrát a užívat od prvního fiftýnu, ale její perfektní zvládnutí je práce na spoustu dlouhých večerů. Je tu samozřejmě ten rozdíl, že Virtua Tennis je čirá arkáda, zatímco Top Spin 4 se kloní spíše k simulaci. A fakt, že i netrénovaný hráče se postupně do hry dostane, aniž by byl kdykoli frustrován, a bude pak o sobě moci říci, že zvládnul komplexní simulaci, svědčí o tom, že někdo v 2K Czech odvedl svoji práci setsakra dobře.

 

 

Nejlepší sportovní hrou roku 2011 podle redakce Games.cz se stává:

Zvětšit zdroj: tisková zpráva

Tak tvrdý boj o první místo jsme ve sportovních hrách dlouho nezažili. Každý ze čtyř (krom NHL) nejžhavějších kandidátů do něj šel s jinou předností a zejména NBA 2K12 s Top Spin 4 jich měly opravdu požehnaně. Ne však víc, než FIFA 12, která se překlopila do nové éry a letošní změny hratelnosti snad během dalších dvou či tří ročníků dožene i inovovanou grafikou. PC hráče navíc může těšit, že letošní FIFA byla až na úplně drobnosti zcela totožná s konzolovými verzemi. Vlastně to zní skoro až neuvěřitelně, že v tak silné konkurenci FIFA obstála, ačkoli každý rok chrlí nový díl. Jestli tvůrci naváží v podobném grandiózním stylu i příští rok, to nás nemusí prozatím trápit. Zatím se ve společnosti hry skvěle bavíme a myšlenky na něco lepšího a propracovanějšího nás netrápí.

Co nám však dělá starost, to je série Pro Evolution Soccer. Letošní ročník jsme bohužel nerecenzovali, protože se hry žádný z českých distributorů nechtěl ujmout. Hru jsme ale ze zahraničí sehnali a nemalé množství hodin v ní nahráli. Nakonec jsme se však vrátili k FIFA 12. Proklamované obrovské změny opět zůstaly z poloviny za dveřmi, a přestože to je pořád slušná hra, která nabízí jiné pojetí fotbalu než FIFA a dokáže pobavit, tak se s letošními změnami ve FIFA 12 rozevřely nůžky mezi oběma série zase o trošku víc. A to jsme si minulý rok mysleli, že už Japonci ten ujetý šinkazen zase dohání... Tak snad zase za rok.

V rámci naší série Best of 2011 článků, ve které shrnujeme to nejlepší za rok 2011, doposud vyšly následující: Best of 2011: Události roku (část první)Best of 2011: Události roku (část druhá)Best of 2011: Nejlepší nezávislá hraBest of 2011: Nejlepší akční hraBest of 2011: Nejlepší závodní hraBest of 2011: Nejlepší adventuraBest of 2011: Nejlepší strategie; Best of 2011: Nejlepší sportovní hra; Best of 2011: Nejlepší RPGBest of 2011: Nejlepší logická hraBest of 2011: Nejlepší plošinovkaBest of 2011: Překvapení a zklamáníBest of 2011: Hra roku

Nejnovější články