zavřít

OXM zhodnotil Grand Theft Auto IV

- Téma autor: Redakce Games.cz Komentáře: 0

Ultimátní skóre, osm stránek zapláclých velkými obrázky či tabulkami a minimum objevných postřehů - shrnujeme recenzi.

Nejdůležitější hra současné generace konzolí (:šéf EA). Nejprodávanější hra s odhadovanými devíti miliony kusů za půl roku (:analytici). Hra, u níž kvůli ohromné poptávce nemůžeme zaručit včasné dodání (:obchody). A zároveň enormně hypovaná hra, kvůli níž mnohé časopisy dokonce výrazně změnily datum své uzávěrky, jen aby mohly říct: "Máme GTA IV recenzi". Například česká verze OXM, zprvu nevhodně naplánovaná na 18.dubna, kvůli ní dorazí o dvanáct dnů později.

Přejme si, ať to není pouze doslovný překlad review z britského Oficiálního Xbox 360 Magazínu, který se pyšní světově prvním "oficiálním" hodnocením, s nímž tak předstihl konkurenční Ofic. PlayStation Magazín. Většinu z jeho osmi stránek zabírají (tradičně) velké obrázky, kupodivu prázdný obrys mapy Liberty City, známý popis multiplayerových módů, tabulka o postavách a reklamní slogany ("Best on Xbox 360", "MUST BUY!" apod.) nebo slevový kupon na pět liber (kolik tohle promo mohlo tamní řetězec Currys stát?).


GTA IV od OXM UK obdrželo přesně podle očekávání ultimátní skóre 10/10 - tzn. stejné jako na podzim Call of Duty 4 a Halo 3. Verdikt doprovází pět hlavních kladů, které byste dokázali úspěšně tipnout, i kdyby vás někdo vzbudil uprostřed noci: neuvěřitelně realistický svět, úžasné akční kousky (s radikálně vylepšeným střílením oproti minulým dílům), strhující příběh, vysoce zábavný multiplayer a obrovská hra v každém aspektu. Autor Jon Hicks naštěstí do ostře sledovaného textu zakomponoval i několik málo objevnějších poznatků, které se nedají vypozorovat jinak než samotným hraním (v kanceláři výrobce). Třeba, že...

  • Hrdinův mobil při hovoru ruší signál rádia v autě (jako ve skutečnosti) a že postupem času získáte modernější model, s nímž lze posílat fotky cíle, propojit ho s policejním počítačem nebo si i do něj kupovat dodatečná vyzvánění a motivy z vašeho počítače.
  • V některých momentech se musíte složitě rozhodnout, koho z blízkých obětujete.
  • Možnost vzít si kdykoliv taxík ušetří spoustu času a poskytuje autentický výhled na město skrz okénko, ale není to levná záležitost.
  • Uvíznete ve velké zácpě, kde se nedá dohlédnout na semafor.
  • Jeden achievement se jmenuje Assassin's Greed.
  • Obchody v noci zavírají a ani přítelkyně nejsou k máni, kdykoli se vám zamane.
  • Musíte si dobře zapamatovat adresu fastfoodů, abyste se měli hned po policejní přestřelce kde posílit.
  • Microsoft potvrdil délku srpnového přídavku (formou separátní příběhové linky přímo ve hře, např. vás někdo na ulici požádá o pomoc) na 10 hodin času.

GTA IV playboy x video

To jsou prosím téměř všechny novinky, co se skalní fanoušek GTA dozvěděl (mám pocit, že s něčím takovým byste asi autora Tiscali Pavla Oreškiho hnali ;) Má sakryš čtyřka vůbec nějaké zápory? OXM se této oblasti vyhnul klasicky: "Rockstar v době psaní recenze [přelom března a dubna] hru pořád dolaďoval, takže nelze říct, jestli drobné nedostatky - zlobící systém krytí v některých typech prostředí, přechytralé zaměřování cíle nebo občasné doskakování objektů - budou i na disku, který si za dva týdny pořídíte."

Na domácích webech se tohle stoprocentně nedočtete. Ne kvůli faktu, že takové bláboly netlumočíme (pár dnů před cestou do lisovny by podobně riskantní zásah do kódu klíčového titulu udělal jen magor), nýbrž protože všichni "musíme" recenzi psát až z normálně prodávané verze získané po 29. dubnu.


GTA IV gunclub video

Více o Grand Theft Auto IV pro PS3/X360, koupitelném z Xzone, v našem předchozím zpravodajství.
zdroj: OXM UK, vlastní

jd

Kupte na CZC.CZ

Související videa

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.