zavřít

Ochrana SecuROM u Grand Theft Auto IV PC

- Téma autor: Redakce Games.cz Komentáře: 0

Jak to bude s aktivací hry, svolením k instalaci na více počítačů a jaké dysfunkce se projeví v pirátské verzi?

"Vložili jsme do vývoje poměrně velké úsilí, zaměstnali spoustu lidí a pochopitelně chceme chránit integritu našeho díla," vysvětluje Rockstar své čerstvě zveřejněné rozhodnutí o použití SecuROM DRM v nadcházející PC verzi Grand Theft Auto IV. Ostatně, zdůvodnit jej asi potřebuje málokdo, podstatné jsou především parametry celé ochrany.

Po zakoupení hry, ať už v krabicové nebo digitální verzi, ji bude prvně třeba aktivovat. Již klasicky to půjde udělat buď přímo, nebo skrze jiný počítač v případě, že by ten váš neměl přístup k internetu. Aktivaci bude třeba provést jen jednou pro každý účet pod Windows, nicméně v případě, že byste vyměnili procesor nebo grafickou kartu, je třeba celý proces zopakovat.

Samotný počet instalací je neomezený, snad jako počet případných aktivací. A sami autoři zdůrazňují, že majitelé krabicové verze hry ji budou moci instalovat na libovolný počet přístrojů, tzn. že bude stačit jen pokaždé provést aktivaci a následně mít GTA IV třeba na třech počítačích naráz. U digitální verze hry tomu tak být nemusí a bude záležet na politice jednotlivých distributorů - narozdíl od té krabicové tu však nebudete muset mít originální disk v mechanice při spouštění. A minimálně při koupi přes Steam žádné instalační limity nehrozí.

Hru navíc hru nebude třeba reaktivovat v případě, že ji odinstalujete a poté nainstalujete zpět. A pokud se s daným počítačem již nikdy nepřipojíte k internetu, nebude existovat způsob, jak platnou aktivaci zrušit - což by vzhledem k jejich neomezenému počtu nemělo vadit.


poslední sada oficiálních screenshotů z PC verze

"A co v případě, že se hru podaří cracknout nějakému špinavému pirátovi," ptá se úsměvně oficiální Q&A. Rockstar slibuje, že ilegální verze hry bude projevovat několik různých dysfunkcí několika stupňů, od komického upomínání majitele až k těm, které samotnou hru zcela shodí nebo zamezí její dokončení (vzpomeňte na Operaci Flashpoint a mnoho dalších).

Osobně bych se domníval, že ani taková ochrana piráty nezastaví, a že je jen otázkou několika týdnů, než se warezové scéně podaří ochranu prolomit; s řešením výše zmíněných triggerů mají její crackeři dlouhodobou zkušenost. Protože ale hra aktivační klíč přijímá z oficiálního webu Rockstaru, jistě nehrozí, že by byla ochrana prolomena před vydáním samotné hry.

Pirátské skupiny sice mají k finálním verzím tradičně přístup s několikadenním/týdenním předstihem, ale rozmotat RSA-256 kódovaný klíč se jim asi zrovna rychle nepodaří. Tedy alespoň nějaká útěcha pro majitele legální verze hry. Tou druhou bude jistě členství v Rockstar Games Social Clubu, který bude registrovaným uživatelům s legální kopií zpřístupňovat další obsah a speciální bonusy ke hře vázané.

Grand Theft Auto IV pro PC vyjde ve světě 3. prosince a ten samý den by mělo být i u nás - více v našich článcích:

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY
Grand Theft Auto IV PC ve dvakrát více lidech  [28.11.2008 07:07 - levis]
Poslední videa a obrázky z Grand Theft Auto IV PC  [26.11.2008 13:13 - levis]
Datadisk Grand Theft Auto IV: Lost and Damned  [20.11.2008 11:11 - jd]
zdroj: IGN, VE3D, Eurogamer, PR & vlastní

levis

Kupte na Alza.cz

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.