zavřít

Obchod přestává prodávat střílečky kvůli masakru

- Téma autor: Redakce Games.cz Komentáře: 0

Mediální hysterie o škodlivém účinku her má dalších třicet obětí. JMÉNA POŠKOZENÝCH

Navazujeme na Rybkův komentář a vracíme se k nedávné hysterii o údajně škodlivém účinku her. Jak známo, rozpoutaly ji některá mainstreamová média kvůli tomu, že ten zmagořilý sedmnáctiletý student hrál krátce předtím, než ve škole v Německu postřílel patnáct osob, akční hru Counter-Strike. Tento hon na čarodějnice hlasitě podporují členové bavorské vlády, kteří chtějí zpřísnit již tak tvrdé místní zákony. Kvůli nim se již v minulosti musela spousta her pracně upravovat, aby například krev nebyla červená nebo aby se nestřílelo do modelů připomínajících lidské bytosti - jinak by jednoduše nedostaly povolení k vstupu do Německa a přišly by o tržby z důležitého trhu.

Populistické volání po úplném zakázání části her vyslyšel přední německý řetězec Galeria Kaufhof, který oznámil, že od dubna odstraní ze svých pultů všechny násilné hry i filmy (mj. horory). To jest tituly, které mají od místní ratingové organizace USK věkové doporučení až od osmnácti let (tzn. to nejvyšší možné). Které konkrétní hry si tam už nikdo nekoupí? Prakticky všechny střílečky z poslední doby: Age of Conan, Alone in the Dark 5, Bionic Commando, BioShock, Brothers in Arms Hell's Highway, Call of Duty 4, Crysis, Crysis Warhead, Dead Space, Godfather II, Fallout 3, Far Cry 2, F.E.A.R. 2, Grand Theft Auto IV, Half-Life 2, Kane & Lynch Dead Men, Killzone 2, Legendary, Prey, Rainbow Six Vegas, Resident Evil 4 a 5, STALKER, Team Fortress 2, Riddick: Assault on Dark Athena, Velvet Assassin a Zaklínač. Zástupce prodejní sítě to zdůvodňuje vzetím sociální odpovědnosti na svá bedra.

Výkonný ředitel německé asociace G.A.M.E., která sdružuje tamní vývojáře her, ale nesouhlasí: "Myslím, že to je ze strany Galeria Kaufhof přehnaná reakce, hraničící s impulsivní hysterií. Bylo by dostačující, kdyby obchody pořádně zajistily, aby jejich zaměstnanci neprodávali hry pro dospělé zájemcům z řad mládeže." Nicméně hlídání toho by asi bylo dlouhodobě pracnější, než jednoduše všechny tituly úplně stáhnout z nabídky. A vina by se pak už nedala házet na někoho jiného, že... Další komentáře o skandalizaci her jakožto údajné příčině školních masakrů jsou zde: od Miloše Čermáka a Pavek.Bloguje.

zdroj: Reuters, PCG

jd

Novinky na Alza.cz

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.