Manhunt 2 nesmí vyjít ani v USA, co bude dál?
zdroj: tisková zpráva

Manhunt 2 nesmí vyjít ani v USA, co bude dál?

21. 6. 2007 22:22 | Téma | autor: Redakce Games.cz |

Překvapivé úterní rozhodnutí Britského úřadu pro klasifikaci filmů (BBFC) zakázat prodej brutální konzolové akce Manhuntu 2 (viz preview) ve Velké Británii následovalo záhy oznámení od distributora Take 2, který připustil, že v Americe hra od Rady pro hodnocení zábavního softwaru (ESRB) obdržela rating Adult Only (AO).

manhunt2 zdroj: tisková zpráva Takto ohodnocené hry nejen že většina obchodních řetězců (včetně největšího amerického prodejce videoher Wal-Martu) neodebírá, ale Nintendo ani Sony nedovoluje, aby hry jen pro dospělé byly vůbec vydávány pro jejich konzole. Protože v řadě zemí ale udělování ratingů vubec nefunguje, lze předpokládat, že na těchto trzích se hra normálně objeví. Manhunt 2 se mezitím dočkal dalšího zákazu, tentokrát v Irsku od tamějšího Úřadu pro filmovou cenzuru (IFCO), který své rozhodnutí komentoval následovně:

    “Chápeme, že v některých filmech či videohrách lze silně vizuálně znázorněné násilí obhajít v kontextu celého díla, ale v případě Manhuntu 2 takový kontext neexistuje. Úrověn hrubého, bezcitného a nezištného násilí je zde nepřijatelná”.
Se zákazy samozřejmě autoři z Rockstar nesouhlasí: “Manhunt 2 je zážitkem pro fanoušky psychologických thrillerů a horroru. (...) Uznáváme smýšlení těch, kteří mají na horrory či videohry jako takové jiný názor, ale doufáme, že zároveň dovedou brát v úvahu názory dospělých hráčů, pro které je tento produkt určen". Podporu a zároveň kompliment vyslovil na adresu hry také Strauss Zelnick, nový president Take 2: “Rockstar vytvořili hru, která zapadá do horrorového žánru, což také bylo jejich cílem. [Manhunt 2] přináší jedinečný a dosud nevídaný přínos zábavnímu průmyslu a zároveň je pořádným uměleckým kusem.”

Take 2 stojí nyní před rozhodnutím, zdali se odvolat proti rozhodnutí ESRB nebo hru předělat a pokusit se pro ni získat nálepku Mature (M). To by se Rockstaru zřejmě nelíbilo, ale distributor možná nebude mít jinou možnost, jak GameSpotu řekl analytik Todd Greenwald: “Hry s nálepkou AO se neprodávají. [Take 2] provedli zpětné úpravy pro GTA San Andreas a očekával bych, že to teď udělají znovu.” (více o změnách v San Andreas zde) Objevují se také názory, že zákaz Manhuntu 2 by mohl posloužit jako dobrá reklama na nadcházející GTA IV.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Take 2 má však vážné finanční problémy, kvůli kterým byl ostatně Zelnick před časem ustanoven do vedení firmy. Analytik Michael Pachter odhaduje, že Manhunt 2 měl vydělat zhruba $40 milionů, přičemž kdyby distributor hru předělal, mohly by zisky prý dosáhnout zhruba $35 milionů. Pachter ale jedním dechem dodává, že přepracování hry by vyžadovalo další investice, které by se dost možná nevyplatily. Update 22.6. - Take 2 dočasně odložili plán distribuovat Manhunt 2 a zvažují, co podniknou dál, takže 10.července nevyjde nikde ve světě.
zdroj: Gamespot, Eurogamer, Reuters

levis

Nejnovější články