Máte námět či připomínku? Napište nám
Kompletní historie Pokémonů, část první
zdroj: Archiv
Téma

Kompletní historie Pokémonů, část první

9. 10. 2019 17:40 | autor: Michal Souček |

Před pár lety oslavili Pokémoni své dvacáté výročí a nyní se chystá již osmá generace legendární hry, která ovlivnila životy stovek milionů lidí. A nutno říct, že série se od svých kořenů v devadesátkách pořádně posunula. Dneska se na její zajímavostmi prošpikovanou historii podíváme v první části našeho dějepisného článku.

1.      Pokémon Red a Green (a Blue)

Prvních her se Pokémoni dočkali v roce 1996, byť jejich historie začala už rok předtím. Tehdy, 27. února, v době obrovského rozmachu gameboyových RPG, se poprvé na světle světa ukázaly hry Pocket Monsters Red a Pocket Monsters Green.

Historie Pokémonů zdroj: Archiv

Pokud jste fanoušky Pokémonů, možná se teď podivíte: „Počkat, jsme si docela jistí, že první hry byly Red a Blue!“ A já vám musím dát zčásti za pravdu. Půl roku po vydání Red a Green vyšla v Japonsku i verze Pokémon Blue, která obsahovala různé updaty a opravy některých glitchů. Na západ se však dostaly pouze hry Red a Blue. Jaké marketingové strategie za tím stály, se můžeme jen dohadovat, nicméně řada fanoušků razí teorii, že „oheň proti vodě“ se prodává mnohem lépe, než když se v názvu objeví i travní element.

Tyto hry si v Japonsku a následně i u nás získaly velkou oblibu. Dle mého názoru byly hlavními příčinami element soutěživosti zaručený zápasy a element sběratelství, kdy hlavním cílem bylo zkompletovat Pokédex – pokémoní encyklopedii obsahující 150 volných políček.

Pro zkompletování Pokédexu však nestačilo hru dohrát a pochytat všechny pokémony, co v ní jsou. Jednotlivé verze totiž neobsahují kompletní výčet pokémonů daného regionu. Například Sandshrew, kterého běžně potkáte v trávě v Pokémon Blue, se nenachází v Pokémon Red, kde se na stejných lučinách vyskytuje Ekans.

Historie Pokémonů zdroj: Archiv

Aby tak hráči splnili výzvu, kterou jim profesor Oak dal, musí své pokémony vyměňovat s jinými trenéry. Dále ve hrách existují pokémoni, kteří se vyvíjí jen během procesu výměny. Vzpomínám si, že když jsem začínal s Pokémony a neměl nikoho, s kým bych mohl vyměňovat, vždy jsem se po dohrání zastavil na čísle 135 z celkových 150.

Příběh, který jsem tu již zčásti nastínil, začíná ve Oblázkovém městě, odkud jako mladý chlapec vyrážíte na svou dobrodružnou cestu. Na jejím začátku si vyberete jméno. Na rozdíl od nejnovějších her si můžete vybrat jedno z předdefinovaných jmen nebo zadat své vlastní. První možnost je vždy barva hry, tedy když začínáte hrát Red, nejvýš v nabídce je „Red“. Red je rovněž protagonista série her a komiksů. Druhá možnost je pak v japonštině Satoši, jméno autora hry, Satoši Tadžiriho, které bylo do angličtiny přeloženo jako Ash. A odtud pochází jméno hlavní postavy anime.

Historie Pokémonů zdroj: Archiv

Na začátku hry získáte prvního pokémona a vydáváte se za dobrodružstvím s cílem vyplnit encyklopedii vědce z vaší vesnice. Cestujete skrz region, chytáte pokémony, zjišťujete informace od NPCček a bojujete s trenéry.

Zjistíte, že existují stadiony a jejich šéfové, které je dobré porážet, abyste se dostali dále, a v neposlední řadě přijdete na to, že existuje organizace zvaná Rakeťáci, kteří asi dělají něco zlého, a proto s nimi bojujete.

Ve finále vás pak čeká velký souboj s Elitní čtyřkou představující nejlepší trenéry v regionu – a následně chycení vzácných legendárních pokémonů, kteří se ve hře vyskytují pouze jednou.

Historie Pokémonů zdroj: Archiv

Nyní mi možná položíte další otázku: „Skutečně je pokémonů 150? Není jich spíše 151?“ Ano i ne. Pokémonů, které můžete běžným hraním získat, je ve hře skutečně 150. Tím pokémonem navíc je Mew, který se po první generaci začal uvádět jakožto legitimní pokémon, byť v těchto hrách existuje jen ve formě glitche a můžete jej získat pouze speciálním rozmístěním předmětů v batohu a důmyslným prohráváním zápasů a teleportací předtím, než k vám dojde trenér, který vás vyzval. A ne, Mew se opravdu nenachází pod kamionem v přístavu. Teda, možná tam leží rozpláclý, ale s tím kamionem prostě nepohnete.

Glitchů je ve hře opravdová spousta. Můžete s nimi vyhrát hru za půl minuty nebo získat pokémona MissingNo., který má typ Normální/Pták.

Historie Pokémonů zdroj: Archiv

2.      Pokémon anime: Příběh Ashe Ketchuma

Patrně na něm většina z nás vyrůstala a zbytek o něm alespoň něco ví. Pokémoní anime začalo vysílat v roce 1997 a pokračuje dodnes. Hlavní postavou je již zmiňovaný Satoši čili Ash, který se v den svých desátých narozenin vydává na cestu, a neboť zaspal, jediný pokémon, který na něj zbyl, je neovladatelný Pikachu.

Postupem času se z těch dvou stanou nejlepší přátelé a společně nabírají další kamarády do své party, ať už pokémoní, například Pidgeotta, Bulbasaura či Charmandera, nebo lidské, třeba Misty a Brocka. Ash prochází regionem, zažívá mnohá dobrodružství, setkává se s dalšími lidmi a trenéry a bojuje o odznaky, aby se mohl dostat do pokémoní ligy.

První série anime je dle mého názoru velmi kvalitní, zápletky jsou zajímavé, a byť zlí Rakeťáci Jessie, James a Meowth, kteří proti protagonistům bojují, nejsou zrovna bystří, netíhnou k dělání vyložených nesmyslů jako v pozdějších letech.

Historie Pokémonů zdroj: Archiv

Problém anime začíná vlastně ihned po první sérii. Ash vypadne v Top 16 v pavouku Pokémoní ligy proti svému kamarádu Ritchiemu, aby následně vyhrál Ligu Pomerančových ostrovů, která ve hrách neexistuje, ale paradoxně daleko více připomíná koncept ligy známý z her než samotná Pokemoní liga.

Poté se však Ash se svými přáteli vydává vstříc druhé generaci her a krajině Johto a fanoušci rázem zjistí, že koncept anime se znovu opakuje. Zápletky jsou čím dál tím nudnější, postavy stereotypizovanější. A tak to pokračuje generaci za generací až do razantní změny, která přišla se sedmou generací. O té si však povíme později.

Příběh Ashe Ketchuma měl zpětně speciální dopad i na hry. Po obrovském úspěchu anime vznikla třetí, respektive čtvrtá hra první generace s názvem Pokémon Yellow, kde se hráč v podstatě ocitá v roli Ashe Ketchuma, jeho jediným pokémonem na začátku je Pikachu, nicméně má možnost získat všechny tři startovací pokémony z původních her. Ve hře se objevují i Rakeťáci a první rozdíl, který zaznamenáte, je ten, že Pikachu chodí celou dobu s vámi a nechce se mu do pokéballu.

Historie Pokémonů zdroj: Archiv

3.      Pokémon Trading Card Game: Kopie Magiců, která se jim vyrovnala

Jelikož Pokémoni zaznamenali obrovský úspěch, začal se objevoval všelijaký merch s pokémoní tématikou. Žádný však nedosáhl takového úspěchu jako sběratelská karetní hra, zkráceně TCG.

Pokémoní TCG vychází v mnohém z Magiců (Magic: The Gathering), nejúspěšnější sběratelské karetní hry světa. Každý hráč má balík o šedesáti kartách, ve kterém jsou pokémoni s určitým počtem zdraví a nějakými útoky. Tyto útoky stojí energii, kterou můžete za jednou za kolo přidat libovolnému pokémonovi.

Cílem hry je buďto porazit všechny soupeřovy pokémony, nebo získat všech šest odměn. Ty zpravidla získáte za poražení soupeřova pokémona, avšak vyhrát se dá i tak, že necháte soupeře, aby si „vylízal“ balíček.

První generace Pokémonů přinesla několik sérií karet – Base Set, Jungle, Fossil, Base Set 2, Team Rocket, Gym Heroes a Gym Challenge, které se těší velké oblibě a dnes jsou sběratelsky velice ceněné. Charizard z prvního výtisku Base Setu se běžně prodává za víc jak 25 000 korun!

Historie Pokémonů zdroj: Archiv

Pokémoní karty jsou oblíbené dodnes a konají se v nich velké turnaje i mistrovství. A čeští hráči se standardně umisťují na vyšších příčkách na těchto turnajích (nyní jsou čtyři z nich v top dvacítce). A nejde jen o čest a zábavu, ale často i o velké sumy peněz.

Historie Pokémonů zdroj: Archiv

4.      Pokémon Gold, Silver a Crystal: Skvělé hry, nebo nenaplněný potenciál?

Hry, na kterých jsem vyrůstal já. Roku 1999 vyšlo pokračování Pokémonů, vznikla takzvaná druhá generace skládající se z her Gold a Silver plus Crystal, jež vyšla o pár let později. Z mého pohledu jde stále o nejlepší pokémoní hry, s nejhezčí grafikou a nejrozsáhlejšími možnostmi v hratelnosti.

Grafika se dočkala širší palety barev, batoh byl vylepšen rozdělením na víc kapes, vznikly takzvané held itemy, předměty, které může pokémon držet a které se následně dají využít v zápase či třeba k vývinu, pokémony bylo najednou možné křížit za vzniku vajíček, ze kterých se vyklubají noví pokémoni...

Historie Pokémonů zdroj: Archiv

Nově zde dochází ke střídání dne a noci, což má za následek, že se různí pokémoni objevují na stejném místě v různou denní dobu. Také přibyly dva nové typy kvůli vyvážení příliš silných psychických pokémonů v první generaci. V Crystal máte poprvé možnost zvolit si pohlaví hlavního hrdiny. A v neposlední řadě se nám Pokédex rozrostl o dalších 100 příšer.

Historie Pokémonů zdroj: Archiv

Příběh je ještě o něco málo jednodušší než v předchozích hrách: Chodíte, sbíráte pokémony a snažíte se spolu s profesorem Elmem přijít na to, jak funguje pokémoní rozmnožování. Rakeťáci se po třech letech rozhodli bez svého vůdce znovu převzít moc a vy jim to musíte překazit.

Když však zvítězíte v lize, hra pro vás ani zdaleka nekončí. Profesor Elm vám dá lístek na loď a vy můžete odplout do regionu Kantó, kde se odehrávají první hry, a znovu si projít tu dobře známou oblast, jen v jiných barvách a s trochu více vytrénovanými pokémony.

Když posbíráte všechny odznaky i v této hře, čeká vás epické finále v podobě bitvy s Redem, jehož pokémoni jsou těmi nejsilnějšími, které jste až do současné generace mohli v jakékoliv hře potkat. Také vás čeká souboj s Whitney, jejíž Miltank je notoricky známý všem pokémoním fanouškům a již dvacet let jim cuchá nervy během hraní.

Historie Pokémonů zdroj: Archiv

Já druhou generaci miluju, existují však i názory opačné. Dost fanoušků tvrdí, že jsou to právě tyto hry, které zapříčinily, že se Pokémoni nenávratně vydali jedním směrem a všechny další díly jsou pak již na jedno brdo. Podle nich druhá generace nenaplnila svůj potenciál a navíc běží v podstatě na stejném enginu jako předchozí generace. Mimo jiné to také znamená, že si naše miláčky z prvních dvou generací nemůžeme poslat do novějších her.

Co se onoho nenaplněného potenciálu týče, existuje spousta pokémoních spinoffů založených na jiných mechanikách a věřím, že každý fanoušek si najde své právě tam, aniž by musel hledat něco převratného v hlavních hrách série.

5.      Pokémon Diamond a Jade: Mám doma gameboyovou hru, která není ani RGBY, ani GSC

V době největšího rozmachu pokémoních gameboyových her se na našich tržnicích objevovaly stovky náhodných falešných napodobenin. A přestože většina z nich jsou jen kopie reálných her s drobnými rozdíly, existují i jiné, které nás pobaví, zvednou nám obočí či nás dokonce svým gameplayem upoutají.

Je jich takové množství, že je zde nedokážu všechny vyjmenovat, přestože se je sám už nějakou dobu snažím sbírat. A docela mi v tom pomáhají kolegové z Asie, kteří tyto hry znovu vydávají a na eBayi jsou teď opět k sehnání.

Mezi nejznámější patří kvalitně zpracovaná Pokémon Prism, přisprostlá Pokémon Cock a spousta dalších. A v neposlední řadě také pokémoní hry, které ale nejsou pokémoními hrami, například klony Super Mario Bros., kde jste místo Maria Pikachu, a rovněž Pokémon Diamond a Pokémon Jade. Tyto dvě hry jsou dle všeho nejznámější falešní „Pokémoni“, co kdy vyšli, a jejich hlavním znakem je, že se nejedná o Pokémony už vůbec. Ve skutečnosti to je hra, která se jmenuje Telefang a jejím hlavním rysem je, že si příšerky voláte na pomoc telefonem.

Historie Pokémonů zdroj: Archiv

Podobné hry vznikaly rovněž za éry Game Boy Advance. Mezi nejznámější patří Pokémon Naranja, která vás zavede na Pomerančové ostrovy, Pearl a Shiny Gold, které vás nechají hrát hry z jiných generací na paletě GBA, či zdařilejší kusy jako Chaos Black či Lugia’s Ocean. S nástupem konzolí Nintendo DS však tyto hry postupně mizí, neboť vyrobit hru na tato zařízení je, zdá se, o něco náročnější.

6.      Pokémon Ruby, Sapphire a Emerald: Zlé týmy začínají zneužívat pokémony

Psal se rok 2002, když vyšly nové pokémoní hry: Tentokrát se jednalo o Ruby a Sapphire, později doplněné o Emerald, hry určené pro Game Boy Advance, už, dá se říct, v plné barevné paletě. Pokédex se opět rozšířil o víc jak stovku nových pokémonů, poprvé se setkáte s nepřízní počasí, objevila se možnost potápět se pod hladinu a v neposlední řadě se zde objevily hned dva nové zlé týmy: Tým Aqua a Tým Magma.

Další novinkou v této hře (nebo hrách) jsou povahy a schopnosti pokémonů. Povaha zvyšuje pokémonovi jeden ze základních statů na úkor jiného, zatímco schopnosti přidávají nový element do hraní, ať už je to Zigzagoonův Pick Up, kterým sbírá předměty během vaší cesty, či Intimidate Mightyeny, který na začátku zápasu sníží soupeřův útok.

Naopak se tu upustilo od střídání dne a noci, což mělo za následek mimo jiné to, že v této generaci není možné vyvinout Eevee do Umbreona či Espeona, neboť se do nich vyvíjí v závislosti na denní době.

Možná znáte vtipy s profesorem Oakem, který se ptá, zda jste chlapec, či děvče. Ve skutečnosti to byl profesor z RSE jménem Birch, který poprvé položil tuto záludnou otázku.

Historie Pokémonů zdroj: Archiv

Příběh vás zavede do regionu Hoenn, kam jste se se svou matkou přestěhovali, neboť váš otec je lídr stadionu v této oblasti. Není to cool? V průběhu hry vás tak čeká souboj s vaším otcem, což dělá z RSE jedinou sérii, kde ve hře vůbec svého otce potkáte.

Na začátku zachráníte profesora Birche před útočícím pokémonem za pomoci profesorova vlastního pokémona, kterého si následně můžete nechat a vydat se za dobrodružstvím. A jako tradičně vás zde čeká chytání pokémonů, bojování s trenéry, získávání odznaků… No a taky tady budete zachraňovat svět.

Jak už jsme si řekli, v Hoennu neřádí jen jeden, ale hned dva zlé týmy, které chtějí ovládnout svět za pomoci legendárních pokémonů s mocí nad počasím. Vašim cílem je porazit ten zlý tým, který má v dané hře převahu, a chytit (či porazit) onoho legendárního pokémona. A při své cestě musíte překonat lesy, pouště i oceány.

Historie Pokémonů zdroj: Archiv

7.      Pokémon FireRed a LeafGreen: Návrat ke kořenům?

Ještě před vydáním Pokémon Emerald se Pokémon Company rozhodla oživit první generaci a hrami FireRed a LeafGreen nastolila trend remaků. A nápad to vlastně nebyl špatný: Však většina fanoušků zná právě především pokémony z první generace. A lidi, kteří nechtěli hrát s novými pokémony, to třeba donutí, aby se ke svým Game Boyům vrátili!

Historie Pokémonů zdroj: Archiv

A tato strategie rozhodně zafungovala. Hry si okamžitě našly spousty příznivců, byť hratelnost byla v podstatě stejná jako v první generaci, pouze s pár výjimkami: Charmander se brzy naučí útok Metal Claw, který je super-efektivní na kamenné pokémony z prvního stadionu, což hru výrazně usnadňuje, a ve hře se nachází ostrovy, na které se můžete vydat po dokončení příběhové části a splnit tam pár questů – a potkat pokémony z nových generací. Hra samozřejmě rovněž obsahuje méně glitchů než první generace.

Historie Pokémonů zdroj: Archiv

8.      Diamond, Pearl a Platinum: Vyšla nová konzole, dělejte Pokémony!

Když se v březnu 2006 objevila na japonském trhu konzole Nintendo DS Lite, musela Pokémon Company rychle přijít s novou hrou. A když půl roku nato vyšly Pokémon Diamond and Pearl, veřejnost si je okamžitě začala kupovat jako rohlíky.

Jako obvykle přibyly nové příšerky, kromě nich se ještě na spodní obrazovce objevilo zařízení Pokétch, na kterém byly například hodinky, počítač kroků či kalkulačka. Čtvrtá generace mimo to přišla s nekonečně velkým batohem, rozdělila útoky na fyzické a speciální (doteď byly takto rozděleny typy) a přinesla spoustu evolucí pro pokémony z dřívějších generací.

Historie Pokémonů zdroj: Archiv

Příběh v regionu Sinnoh je v podstatě další kopie předchozích her. Opět jste mladík, co dostane pokémona, máte klasického rivala, porážíte lídry stadionů a zlý tým, kterým jsou tentokrát Galakťáci, kteří chtějí ovládnout časoprostor s pomocí místních legendárek. V podstatě už takové pokémoní klišé.

Region je poměrně komplexní, najdete tu krásná jezera, mořské pobřeží, vysoké hory i místa s trvalou sněhovou vánicí. Největším průšvihem her však je rychlost, či spíš pomalost všeho, co se tam děje. Například animace porážení divokých pokémonů je tak dlouhá, že si říkáte, zda vám vůbec stojí za to s nimi bojovat. A využití dotykového displeje je přinejmenším laciné.

Historie Pokémonů zdroj: Archiv

V Pokémon Company si uvědomili, že tyto hry jim moc nevyšly, a rozhodli se zaujmout publikum jinak. A samozřejmě není lepší způsob než udělat remake. Tím pádem se objevily hry Soul Silver a Heart Gold, remaky druhé generace.

Byť jsou souboje stále pomalé, hry patří mezi nejoblíbenější vůbec. Je to zčásti díky tomu, že vůbec poprvé tu máte možnost nechat za sebou běhat pokémona, zčásti proto, že jsou zde opět dva regiony k procházení a zčásti proto, že se zde objevil Pokéathlon, jedna z nejlepších miniher v historii Pokémonů. V podstatě používáte své příšerky, aby soupeřily s těmi cizími v různých pseudoatletických disciplínách.

Historie Pokémonů zdroj: Archiv

Hra se jinak výrazně neliší od GSC, pouze převzala lepší vlastnosti z těchto her, plus zde dostávají výrazně větší roli Kimono Girls, se kterými jste v GSC bojovali. Tady jim asistujete v různých situacích a ony vám na oplátku pomohou chytit legendárního pokémona.

9.      Pokémon Black a White: Co kdyby pokémoní hry měly kvalitní příběh?

Poslední hry pro Nintendo DS jsou spoustou fanoušků označovány za mistrovské dílo pokémoní série. Pokémon Black a White přinesly spousty nových pokémonů v regionu, kde se nenachází žádní pokémoni z předchozích generací, a graficky opravdu skvěle zpracovaná místa i vynikající příběh s různými zvraty a zápletkami. A rovněž čtyři roční období.

Japonci ocení, že v těchto hrách se poprvé objevuje možnost zvolit si kandži (znaky) namísto textu v slabikové abecedě hiraganě. V neposlední řadě zde máte nekonečná TMka (CDčka s útoky), což znamená, že už nemusíte řešit, koho naučit ten jediný Earthquake ve hře.

Historie Pokémonů zdroj: Archiv

Hlavní postavou v těchto hrách vlastně není hráč, ale N, NPCčko, které vede místní zlotřilou organizaci Tým Plasma. Ta se snaží osvobodit všechny pokémony od utrpení, jež jim způsobují pokémoní zápasy. Hra nabídne, ne jednoho, ale hned dva rivaly, o jejichž životě se postupně dozvídáte spoustu podrobností, stejně jako o životech mnoha dalších.

Po BW přišla druhá dvojice her. Tam, kde všichni čekali remake třetí generace, dorazil pár her Black 2 a White 2, které rozšířily příběh her předešlých, přidaly další postavy a dovršily příběh N.

Přestože mají hry spoustu předností v podobě obtížných soubojů a skvělého příběhu, širší publikum z nich zrovna nejásalo, mimo jiné právě kvůli absenci oblíbených pokémonů a obtížnosti. Obě připomínky následně nastolily trend pro další směřování her. Mě pro změnu vůbec neoslovily sprity, které na můj vkus vypadaly příliš zdigitalizovaně.

Historie Pokémonů zdroj: Archiv

Tady končí první část našeho příběhu o pokémoní historii. Příště se podíváme na přechod do 3D v Pokémon X a Y, neuvěřitelný úspěch Pokémon Go, nešťastné pokusy kolem Pokémon Sun a Moon – a postupně se dostaneme až do současnosti. Držte si Laprase, ještě to bude jízda.


Nejnovější články