zavřít

Kickstarter jde do Evropy a začíná žní anglických projektů

Windows

- Téma autor: Adam Homola Komentáře: 0

Kickstarter byl doteď záležitostí Ameriky. Pokud jste byli firma z Evropy, tak smůla. Teď se to mění a Kickstarter vstupuje do Evropy. Pochopitelně nezačal u nás, ale v Anglii. Anglické firmy, které mají svůj vysněný projekt, ho teď mohou dát na britský Kickstarter a nemusí to řešit přes své americké kolegy a kamarády. Mezi různými projekty ve všech možných kategoriích se tam hned vylouplo i několik her a některé z nich zní hodně zajímavě. Od britské variance na DayZ, přes rubačku s orky až po temné sci-fi, které se inspiruje u klasik od Bullfrogu.

Pěkný výběr a to není všechno, projektů je tam samozřejmě mnohem víc. Z těch zajímavějších stojí ale rozhodně za zmínku Sir You Are Being Hunted. Tenhle projekt s úžasným názvem je procedurálně generovaná open world stealth a survival hra. Trochu to připomíná zombie mod do Army - DayZ. Až na to, že tvůrci se tady chlubí tím, že v Sir You Are Being Hunted bude úplně všechno generované procedurálně. Vývojáři nebudou ručně ovlivňovat ani zasazování stromů, kopců, domů a dalších prvků do mapy. Nic. Všechno bude automaticky.

Za první s tím nebudou mít vývojáři tolik práce a za druhé, a to hlavně, bude mít každý hráč pokaždé něco trochu jiného. Hra je situovaná na ostrově, ze kterého se vy chcete dostat. V tom vám budou bránit nepřátelé s dynamickou umělou inteligencí, kterým se bude ale nejlepší vyhnout a nejít s nimi při první příležitosti do křížku. Ve hře budou i zbraně, jenže k nějakému akčnímu Rambo stylu vás vývojáři určitě motivovat nebudou.

Prim bude hrát stealth. Nepřátelům se budete muset vyhýbat, budete je moct nějak odlákat, ale když půjde do tuhého, vytáhnete zbraň a zmáčknete spoušť. Lootování mrtvol tam taky nebude chybět. Tvůrci potřebují na dokončení 40 tisíc liber, ale už teď mají kolem 12 tisíc, takže cíl je rozhodně na dosah.

Dalším projektem, na který má cenu upozornit, je Orc Attack. Ten tvůrci představili jako masivní bojový multiplayer kooperativní hack and slash žánr, který trochu připomíná Diablo. Hráč ale nehraje jako obvykle za “ty hodné”, ale za orka. Orkové bojují za svobodu, kterou kvůli lidem nemají, tedy něco jako Thrall z dřívějších WarCraftů.

Tihle orkové mají ale nemálo britského humoru, takže prdí, vypouští velké zelené plyny a vypadají trochu komicky. Časté prdy jsou samozřejmě příběhově důkladně vysvětleny. V kooperaci budou moct hrát až čtyři hráči, přičemž na tomhle projektu je asi nejzajímavější, že když dáte tvůrcům určitou částku, tak dostanete zdrojový kód hry. Co si s nimi pak budete dělat, to je na vás. Na prdící orky je potřeba 20 tisíc liber. Zatím tam není ani tisícovka, takže tady bych to neviděl tak optimisticky. Ale třeba se zadaří, kampaň je teprve na začátku.

Co bych viděl už výrazně méně optimisticky, je projekt s hrozně originálním názvem Inudstry. To má být RTS/FPS, tedy známý ale nepříliš používaný koncept real time strategie tradičního střihu, která je okořeněná tím, že se můžete přepínat do jednotek a válčit pak z pohledu první osoby. Přímo na bojišti, společně s ostatními jednotkami. Na Industry dělají tvůrci už přes rok, ale teď potřebují pomoc hráčů, aby se mohla zlepšit grafika a celkově projekt dopilovat.

Bohužel z konceptu ani videa mi čelist nespadla a určitě tomu nepřidá ani pan “kreativní ředitel”, který vypadá tak na patnáct. Nic proti němu samozřejmě, třeba je to šikovný kluk, ale mezi ostřílenými veterány a jinými project leadery vypadá na Kickstarteru přinejlepším divně. Chce 22 tisíc liber a zatím má něco málo přes tisícovku. Nevím nevím, no.

Posledním projektem na který vás v tomhle článku upozorníme, je Maia. Ne, nechybí tam “f”, ani to není nějaká britská verze včelky Máji. Maia pro mě osobně vypadá z celé anglické plejády nejzajímavěji. Má jít o simulátor řízení vesmírné kolonie, jinými slovy sci-fi hry na boha. Zatím dobrý. Pak tvůrce řekl, že je hra hodně inspirovaná tituly od Bullfrogu, jako Dungeon Keeper a Theme Hospital. Pak některými hrami od Maxisu a trošku prý pokukoval i po Dwarf Fortress. Zajímavé.

Ruka v rukávě byla v momentě, kdy řekl, že jeho verze sci-fi bude vycházet z vize sci-fi ze sedmdesátých let, konkrétně z filmů jako byl třeba první Vetřelec od Ridleyho Scotta. Navíc prý čerpá i z literatury a jmenoval velikány jako Douglas Adams a další. Zase na to chce ale docela dost, 100 042 liber. Velká částka, ale už má přes 21 tisíc a zbývá 25 dnů, takže to asi dá. Maia je rozhodně jede z těch zajímavějších Kickstarterovských projektů.

Her je tam samozřejmě mnohem víc, ať už třeba jakýsi simulátor akciového trhu TradeOff, nebo robotická střílečka HotBot. Bohužel nemá Kickstarter moc dobře vyřešené filtrování nebo vyhledávání podle země, takže se v tom musíte fakt důkladně prohrabat, než něco kloudného najdete. Občas ale mezi balastem objevíte perlu.

Tagy: Kickstarter crowdfunding

Zdroje: Kickstarter

Novinky na CZC.CZ

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.