zavřít

Stalingrad - rozhovor

- Rozhovor autor: Redakce Games.cz Komentáře: 0

RTS Stalingrad, jejíž vydání je na dosah, je postavená na enginu ze hry Blitzkrieg. Zajímá-li vás, proč si její tvůrci vybrali právě toto téma a co chtějí hráčům nabídnout, přečtěte si tento rozhovor.

Autor: Korgull
Publikováno: 7. října 2004

Peter Prohorenko je hlavním designérem a scénáristou nadcházející válečné real-time strategie Stalingrad využívající enginu ze hry Blitzkrieg. Zajímá-li vás, co vám může nová hra vývojářské společnosti DTF Games nabídnout, přečtěte si následující rozhovor.

Začněme vaším představením.

Petr Prohorenko, herní designér a scénárista hry Stalingrad.

Kde jste brali inspiraci pro svůj nadcházející titul? Proč zrovna Stalingrad?

Většina současných real-time strategií se snaží o rekonstrukci celé 2. světové války nebo operace na určité frontě. To je také důvod, proč vývojáři tolik opomíjejí detaily. Když chcete pokrýt 6 let konfliktu na různých kontinentech, potřebujete hodně zdrojů. My zvolili jiný přístup. Rozhodli jsme se vzít si jen jednu bitvu a pečlivě prozkoumat každý i sebemenší její detail. Díky tomu jsme mohli zapojit do skutečných bitev i abstraktní mise; vytvořit mapy založené na opravdových archivních dokumentech, zrekonstruovat unikátní objekty a architekturu. Ve výsledku tedy máme hru, která vypadá jako interaktivní encyklopedie jednotlivé epizody 2. světové války. Vybrali jsme si bitvu o Stalingrad, která do této myšlenky zapadá fakt dobře. Zahrnuje kolem 100 tisíc čtverečních kilometrů a více než dva miliony lidí. Výsledek této bitvy byl také velmi zřejmý. Jedna z nejlepších armád Wehrmachtu bylaeliminována. Vojenští historici věří, že bitva u Stalingradu byla na Východní frontě pro německou stranu zlomovým bodem. To je také důvod, proč jsme si ji vybrali pro naši hru.

Kam až chcete zajít ve smyslu autenticity?

Snažíme se o maximální autenticitu. Mapy a mise jsou vytvořeny podle leteckých fotografií a taktických map užívaných během 2. světové války. Jednotky jsou přesnou kopií skutečné vojenské mašinérie a mise jsou navrženy s pomocí vzpomínek sepsaných pamětníky bitvy. Mohu jen dodat, že jsme provedli značný historický průzkum Stalingradu. Abych mohl napsat scénář, přečetl jsem desítky knih, prostudoval archivy fotografií a prošel spousty webstránek, které se daným tématem zabývají.

Kolik různých druhů jednotek ve hře bude? Budou zde i nějaké RPG prvky (získávání zkušeností, schopností, apod.)? Jaká z jednotek je vaší nejoblíbenější?

Stalingrad zahrnuje přes 150 typů pěších jednotek a vozidel. Narozdíl od Blitzkriegu, jednotky ve Stalingradu nebudou moci nabývat zkušenosti a s každou misí dostanete pod své velení nové. Mou oblíbenou jednotkou je německá experimentální samohybná Panzerselbstfahrlafette V "Sturer Emil" - ohromné a neohrabané monstrum podobající se slonu. Pro nepřítele přesto znamená absolutně smrtící hrozbu.

Bude se ve hře vyskytovat něco jako "stálý" hrdina?

V některých misích budou skuteční generálové a hrdinové stalingradské bitvy (velitel 14. tankové divize Ferdinand Heim a ruský odstřelovač Vassilij Zaitsev). Nicméně, kvůli zachování realismu se nijak neliší od ostatních jednotek. Jsou tu hlavně kvůli autenticitě a netvoří proto jádro hráčových sil.

Můžete nám něco prozradit o systému soubojů?

Systém soubojů byl přepracován a upraven tak, aby byl realističtější. Změnili jsme dostřel jednotek a téměř každý jejich další parametr. Přizpůsobeny byly rovněž parametry světa. Přestože tedy Stalingrad vypadá jako Blitzkrieg, systém soubojů je do značné míry jiný než ten původní. Tanky lze mnohem hůře zlikvidovat; útočí z platné vzdálenosti a nemají tendence "šermovat svými kanóny".Změněny byly i jednotky pěchoty.

Jaký je rozdíl mezi interface Stalingradu a Blitzkriegu?

Změnili jsme rozvržení tlačítek rozhraní a zvětšili některé prvky jako například ukazatele zdraví a munice.

Kolik kampaní/misí hra bude obsahovat a jak se budou lišit?

Stalingrad obsahuje dvě velké kampaně sestávající ze sedmi kapitol. Celkem je to 43 misí. Snažili jsme se je udělat tak různorodé a působivé, jak jen to šlo. Ve Stalingradu narazíte jak na rozsáhlé bitvy s desítkami tanků a bataliony pěchoty, tak také na mise špionážní, ve kterých hráč velí pouze deseti až dvaceti vojákům.

Můžete nám dát příklad nějaké specifické herní mise?

Právě dokončujeme misi, ve které hráč (v roli velitele průzkumného oddílu) řídí tajnou operaci za nepřátelskou linií. Měl by prozkoumat křižovatky severně od Stalingradu, které by mohly využívat německé síly. Hráči je přiřazena menší jednotka (2 výsadkové čety), se kterou by měl co nejdříve opustit místo, kde přistála, aby ji nezaregistrovali Rusové. Poté je třeba přejít cestu, která je napěchovaná sovětskými tanky a vede do opuštěných dolů. Tam dojde ke kontaktu s německým tajným agentem (vypadá jako obyčejný vesničan), který odhalí místo skladování munice a podá zprávu o současné situaci v oblasti. Pak se postavička velitele převlékne za důstojníka NKVD (sovětská tajná služba) a prozkoumá molo na řece Volze. Nato by měli sabotéři vyhodit do vzduchu baterii těžkého dělostřelectva. Rád bych dodal, že to nijak nejde proti příběhu bitvy u Stalingradu; Němci poslali výsadek sabotérů do této oblasti 23. srpna 1942. Jak si můžete všimnout, tato mise vypadá spíš jako "quest" z nějaké RPG, než jako konvenční mise RTS. Stalingrad obsahuje mnoho rozličných úkolů, takže to není jenom o speciálních operacích ve stylu Commandos. Objevují se zde i rozsáhlé bitvy, ve kterých větší armáda znamená i větší úspěch na vítězství.

Jaké další herní prvky považujete za důležité nebo unikátní? Bude hra obsahovat i něco, co jsme dosud v žádné jiné neviděli?

Stalingrad nedělají unikátním nějaké jednotlivé prvky, ale jejich kombinace. Zdá se, že se ještě nikdo nepokusil zrekonstruovat samostatnou bitvu až tak detailně jako my. Mohu vzpomenout Close Combat 5 od Atomic Games, ale v té hráč mohl měnit historii a jeho akce přímo ovlivňovaly příběhovou linii. Stalingrad nabízí něco jako cestování v čase, během kterého se hráč může zapojit do bitvy a vidět tu krvavou lázeň roku 1942 na vlastní oči.

Stalingrad využívá engine Blitzkriegu. Mohou hráči očekávat nějaká výraznější vylepšení v oblasti grafiky?

Asi byste neměli očekávat příliš velké změny v grafice. Budovy, jednotky i další objekty v této hře jsou vymodelovány s větším důrazem na detail než ty v Blitzkriegu. Základní technologie však zůstala stejná.

Proč jste sáhli zrovna po tomto enginu, který je už tak trochu zastaralý?

Projekt Blitzkrieg je prvním pokusem ruské firmy o vytvoření enginu s otevřenou architekturou, který může být použit také jinými vývojáři. Už dříve bylo oznámeno několik dalších her založených na této technologii, což značí, že to je ta pravá volba i pro nás. Ačkoliv jsme se setkali i s nějakými překážkami, musíme poděkovat Nivalu za spolupráci a technologii, jakou poskytují. Můžeme se tak soustředit na tvorbu hry, ne na její engine.

Jaká muzika nás bude během hraní doprovázet?

Máme exkluzivní soundtrack od skupiny SKAFANDR ze St. Petersburgu, která hraje metal. Jde o dost dynamickou a hardcorovou muziku, jež dle našeho názoru dobře vystihuje krvavou bitvu o Stalingrad.

Bude mít hra také multiplayer? Případně, jaké módy?

Multiplayerový mód bude včleněn až ve speciálním patchi, který vyjde krátce po uvedení hry do obchodů.

Jak daleko jste v tuto chvíli s vývojem svého projektu a kdy můžeme očekávat jeho vydání?

Odhadujeme, že už jsme tak z 80% hotovi. Soundtrack je také hotov. Zbývá než dokončení a implementace filmečků a testování projektu. Doufáme, že se hru podaří vydat letos na podzim.


Další ukázky naleznete v sekci screenshotů

Na co jste ohledně svého díla nejvíce hrdi?

Věřím, že hráči ocení naši snahu o zrekonstruování jedné z vrcholných bitev 2. světové války.

Děkujeme mnohokrát za váš čas. Chtěl byste ještě něco dodat?

Jsme rádi, že se tisk o náš projekt zajímá. Doufáme, že vypustíme hru, která splní všechna očekávání. Stalingrad nabízí unikátní možnost zapojit se do epické bitvy, která se odehrála už před více než 50 lety, takže si to nenechte ujít.

Související články: Novinky, Screenshoty
Zdroj: interview vzniklo díky partnerské spolupráci se serverem GGMania

Korgull
Korgull spatřil světlo světa před více než 25 lety, protlouká se, jak se dá, a na Tiscali Games píše především novinky. Nejraději hraje adventury (staré dobré Grim Fandago, Neverhood), ale nepohrdne ani dobrou strategií, RPG nebo akcí (všechny články autora)

 
 
Korgull

Novinky na CZC.CZ

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.