Zoo Tycoon - recenze
5/10
zdroj: tisková zpráva

Zoo Tycoon - recenze

16. 12. 2013 21:30 | Recenze | autor: Lucie Jiříková |

V posledních letech mě dětské hry stále dokola vedou k úvahám, zdali mají lidé z herní branže všech pět pohromadě. Dětských her je málo, přestože se jedná o obrovský trh, který nabízí možnost nadprůměrných výdělků. No a když už se jednou (k velké radosti rodičů) nějaká ta primárně dětská hra urodí, najdeme v ní tolik nesmyslů, že je pro mladší hráče prakticky nehratelná. Podobný osud potkal Disney Infinity, Epic Mickey 2 a bohužel se nevyhnul ani Zoo Tycoonu.

Zoo Tycoon je možná série svázaná pevně s PC platformou, ale všichni moc dobře víme, že v Microsoftu o dalším dílu přemýšleli především jako konzolovém titulu pro Xbox One a Xbox 360. V roce 2013 se proto značka Zoo Tycoon nevrací ke kořenům, ale prochází jistou debilizací a vykračuje vstříc nové herní epoše.

Klasickým strategickým prvkům můžete dát sbohem. Většina z nich byla vyřazena nebo prošla velkou zeštíhlovací kůrou (např. výše vstupného se rozděluje pouze na nízké, střední, vysoké). Při stavbě zoo si budete muset vystačit se stavbou výběhů pro zvířata, k nimž můžete přidat pár zábavních atrakcí, hrstku stravovacích zařízení a několik málo baráčků jako zázemí zoo (toalety, dům pro ošetřovatele, uklízeče a rozmnožovací specialisty).

Limity ve hře bez limitu

Všechny objekty (i výběhy) ve hře jsou přitom předdefinované, takže je stačí pouze umístit tak, aby se jejich cestičky automaticky spojily s cestičkami dalších atrakcí. Ve výsledku tak vzniknou neskladné propletence uliček, mezi nimiž vznikají ostrůvky nevyužitých míst, z nichž virtuální stratég dostává tik oka. V dětské hře, kterou se Zoo Tycoon snaží být, to ovšem nevadí.

Větší problém je, že prostor zoo je nesmyslně omezen na počet baráčků/atrakcí, a tak se klidně může stát, že zastavíte polovinu plochy zoo a hra vám nahlásí, že máte utrum - dokonce i v rámci free módu, kde prý můžete stavět „bez jakýchkoliv omezení“.

Limit na počet budov je pravděpodobně úlitbou hardwarovým nárokům - na Xbox 360 se hra sem tam zapotí nebo cukne a obecně dává znát, že jede na doraz. Dá se to ale pochopit, když vezmeme v úvahu, že grafické zpracování zoo a především zvířat je kouzelné a v zoo se dá pohybovat po vlastních nohách (nebo buginou), s každým zvířetem interagovat a plynule se přenášet z místa na místo jako v GTA V.

...

Nikdy však nepochopím rozhodnutí vložit do každého herního módu dvojitý systém výzkumu (vybavení v menu stavění, bonusové položky v menu zoo), který vás nutí s každou rozehranou hrou odemykat ty samé věci (větší výběh pro zvířata, nové atrakce), přičemž ve výzkumu může být vždy jedna jediná položka. Dětem to hlava nebere a ostatní to nesmyslně zdržuje.

Děti vůbec budou mít s hraním Zoo Tycoon trošku problémy. Vysvětlit jim, proč ve hře nejsou tučňáci, ale namísto toho jim je nabízeno deset druhů medvědů, je jenom začátek. V příběhovém módu se na vás sypou výzvy, které mají vliv na chod vaší zoo. Mohou zvednout návštěvnost nebo třeba nafouknout rozpočet, což je sice fajn, jenom kdyby nebyly časově omezené. Dětem se pak často stane, že výzvu nestihnou a ani nepostřehnou, že se tak stalo.

Z dvou tygřích samců rodiče neuděláte

Upozorňovat na hlavní body kampaně se paradoxně zapomnělo a tak často nevíte, co je cílem hry. Navíc i zde se vám jednoduše stane, že splníte všechny hlavní body a ani to nepostřehnete. První misi jsem hrála celý večer, jelikož jsem zbytečně čekala, až mi hra zahlásí konec. Přitom jsem měla všechno splněné už po hodině hraní.

Podobně jsem se celý večer snažila rozmnožit dva tygří samce. Najal jsem na to rozmnožovacího specialistu, výběh jsem postupně celý upgradovala a nic. Hra mě sice bombardovala nesmysly typu: „Vypadá to, že sloní samec Roland se stal vůdcem stáda,“ ale už mi bohužel neřekla, že se z tygrů snažím vychovat homosexuály.

Klasický informační panel vůbec zamrzl někde v dřevní době. Hra sice nahlásí, že se rozbila atrakce a dokonce vás dostane i na místo určení. Jenže místo toho, aby vám pak rovnou nabídla panel budovy, nutí vás opustit informační panel a k opravě se složitě proklikávat svépomocí.

Menu je nepřehledné a třeba upgradování vybavení výběhu je jen pro ty nejnadanější – hra vám neumí nabídnout položky, které jste ve výběhu instalovali. Namísto toho vás nutí se k nim dostat skrze menu celé nabídky vybavení. Kamera přitom neustále zoomuje ne jednotlivé vybavení a tak se vám z toho hledání může udělat šoufl i z čistě fyziologického hlediska.

Honění se za hezkou grafikou vedlo k nedodělkům ve všech ostatních aspektech hry. Ano, Zoo Tycoon je na pohled moc pěkná hra. Procházky ve vaší zoo jsou efektní a nad interakcí se zvířaty budete slintat. Jakmile se však téhle krásce zavrtáte pod make-up, zjistíte, že je hloupá a navíc se moc ráda opakuje.

Verdikt:

Nepřístupný interface, neustále se opakující úkoly a desítky nesmyslných herních prvků dělají ze Zoo Tycoon průměrnou strategii. Jediným plusem je krásná grafika i na Xbox 360. Ta se však velice brzy omrzí.

Nejnovější články