Your Shape: Fitness Evolved 2013 - recenze
6/10
zdroj: tisková zpráva

Your Shape: Fitness Evolved 2013 - recenze

Vývojář:
Vydavatel:
Platformy:
Detail hry

3. 2. 2013 19:20 | Recenze | autor: Alina Holušová |

Fitness hry jsou v kurzu už nějaký pátek. Před čtyřmi lety se Nintendo radovalo z kladných ohlasů, které ve světě posbíralo s titulem Wii Fit a speciální balanční podložkou. Ke dnešnímu dni se prodaly miliony kopií. Obdobně pak na tom byla, co do popularity, i další verze Wii Fit Plus. Vcelku pozitivního přijetí se před třemi lety dočkal i titul Your Shape, k němuž Ubisoft v případě PC verze přibalil i pohyb snímající kameru. Hra sice nedokázala plnohodnotně využít potenciál fitnessu, zato bavila technickou stránkou věci, přesností kamery a absencí jakýchkoli dalších ovladačů.

Pro nikoho tak nebylo překvapením, že s novou konzolí Wii U oznámilo Nintendo i nový fitness titul. A zatímco s vlastním titulem Wii Fit U otálelo a doposud ho nevydalo, Ubisoft přispěchal se svým Your Shape: Fitness Evolved 2013. A ve světě herního fitnessu udělal jasný krok zpátky. S Your Shape a následně i s Your Shape: Fitness Evolved pro Kinect vývojáři ukázali, jakým směrem by se dál fitness hry měly ubírat. V jejich světle pak verze pro Wii U působí osekaně a nedotaženě. S takřka nulovým využitím GamePadu navíc nepřináší prakticky nic nového.

Potenciál GamePadu, který Nintendo dokázalo naznačit v jiných titulech, tady úplně zaniká. Jeho využitelnost končí pouze orientací v menu a u několika aktivit, jako třeba ZenFlow, kde je ale nakonec spíše na obtíž. Zatímco vás klidný hlas vyzývá, abyste vyklidnili svou mysl, usazení v některé z jogistických pozic honíte kolem sebe s těžkopádným GamePadem energetický míč a to poslední, co vás v tu chvíli napadne, je soustředit se na pohyb či relaxovat. V křeči se zvládáte soustředit jen na to, abyste s míčem udrželi tempo.

Při většině aktivit musíte vzít do ruky ovladač, a při přepínání mezi nimi do druhé GamePad, což vyvolává nepříjemný pocit přehlcení hardwarem. V kombinaci s futuristicky uhlazeným rozhraním, které potěší fanoušky hi-tech prostředí, to bije o to víc do očí. Se steskem si pak připomenete, jak snadno se ovládalo Your Shape na Kinectu.

Kamera pro snímání pohybu ovšem schází nejen, co se ovládání týče. Your Shape na Wii U postrádá promítání vaší postavy na obrazovku. Hráč tak nemá vlastní kontrolu nad přesností pohybu a musí se spolehnout pouze na vyhodnocení, které se zobrazuje v rozmezí několika různých stupňů v průběhu cvičení. S chybějícími tutoriály pak zezačátku, pokud plníte některý pohyb chybně či nepřesně, prakticky vůbec nevíte, co děláte špatně.

Výrazným mínusem jsou kromě toho propady přesnosti snímání pohybu, což je značně demoralizující ve chvíli, kdy víte, že pohyb provádíte více méně přesně, ale přesto za něj od hry získáváte nejnižší ohodnocení. Potíže senzoru se přitom objevují poměrně často a opakují se u konkrétních pohybů.

zdroj: Archiv

Výhodou kamery oproti ručnímu ovladači u fitness her je navíc velmi důležitá drobnost. Kontroluje při cvičení postavení celého těla a mnohanásobně tím zvyšuje jeho efektivitu. S ovladačem v ruce se pozornost automaticky upírá především k horní části těla a ta dolní se zanedbává. K hraní Your Shape na Wii U tak sice nepotřebujete zdaleka tolik místa jako v případě Kinectu, úskalí je však v nižší koordinaci celého těla a tím pádem i intenzitě.

Kladnou stránkou Your Shape pro Wii U je online interakce, týdenní vyhodnocení cvičení Your Shape Centrem nebo úkoly pro každý den, které vám hra navrhuje podle detailů vašeho profilu a stanovených cílů. S rostoucí úrovní se vám navíc na konto přičítají mince, které se dají utratit třeba za další písně pro taneční minihry nebo nové virtuální trenéry.

Hra nabízí workouty, pohybové kurzy, cvičební programy a aktivity. Workouty se zaměřují na procvičení a posílení konkrétních partií. V nabídce je na pět desítek sestav o délce od pěti do patnácti minut s různým rozsahem obtížnosti, kterou navolíte podle nálady nebo své kondice. Přes padesát pohybových kurzů vás naučí základy i pokročilou úroveň kickboxingu, jógy nebo pilates. Cvičební program si sestavujete sami podle toho, zda chcete hubnout, zlepšit vytrvalost nebo posilovat. Volíte i vlastní délku tréninkového plánu, od kterého si pak můžete odskočit k aktivitám, jako jsou taneční minihry nebo ZenFlow.

Nejspíš největším plusem Your Shape pro Wii U je zmiňovaná online interakce. Na webu se můžete připojit k celosvětovým eventům a společným úkolům, jako například spálit určitý počet kalorií za stanovenou dobu. Pocit sounáležitost přitom není nezanedbatelným prvkem, když jde o motivaci.

Shrnuto a podtrženo, Ubisoft nabízí v Your Shape pro Wii U řadu dobrých nápadů, hra však má také nepřehlédnutelné slabiny, které mohou leckoho odradit. V nevýhodě se pak ocitají ti, kteří nevlastní „víčko“ a nemohou se tak vrátit k Wii Fit nebo starší verzi Your Shape. Těm pak nezbývá nic jiného, než vyhrabat ve skříni boty na běhání nebo zjistit adresu nejbližšího fitness centra.

Verdikt:

Spíše pro ženy než pro muže. Spíše pro příznivce sociálních sítí než seriózního potu a bolavých svalů. Neurazí, pokud dokážete zavřít oči před všemi „ale“ a „proč“, které hra vyvolává, ale zároveň ani nijak výrazně nepotěší.

Nejnovější články