Wildlife Park 2 - recenze
6/10
zdroj: Archiv

Wildlife Park 2 - recenze

Vývojář:
Vydavatel:
Platformy:
Detail hry

11. 8. 2006 0:00 | Recenze | autor: Redakce Games.cz |

Tučnáky, slony, tygry nebo roztomilé delfiny budete opečovávat v druhém dílu strategické simulace zoologické zahrady či safari někde v Africe. Čím vším se liší od podobně zaměřené série Zoo Tycoon?

Autor: Laku
Publikováno: 11.srpna 2006
První česká recenze této hry zdroj: Archiv Verze hry: finální/anglická
Doba recenzování: 2 týdny

Obrázek zdroj: Archiv V této strategické simulaci o správě zoologické zahrady či safari, která navazuje na téměř tři roky starého předchůdce (recenze), navštívíte všemožná zákoutí celého světa. Počínaje evropskými zeměmi, přes japonské prostředí až po vyprahlé oblasti v Africe. Těmito končinami vás provede pestrá kampaň, která čítá rovných 20 misí. Jak se již stalo u tohoto herního žánru zvykem, v každé misi dostanete vytyčeny určité cíle. Oproti konkurenci v podobě Zoo Tycoonu 2 disponuje hra mnohem různorodějšími misemi. A to nejen prostředím, ale i jejich náplní. Nejčastěji pochopitelně budete úkolováni uspokojováním zvířecích potřeb nebo dosažením určitého počtu konkrétních druhů. Velmi často ovšem narazíte na neobvyklé úkoly.

 Nápadité mise
Třeba v úvodní sekvenci jedné z misí se dozvíte o legendě, podle níž v jezeře Tanganylka žije 12 metrů dlouhý nebezpečný krokodýl. A hle, jakmile začnete hrát, uvědomíte si, že na té legendě přeci jen něco bude, protože vaše milovaná zvířátka zrovna přežvykuje přerostlá obluda. Abyste splnili zadání mise, je nutné dát do pořádku polorozpadlý park. Jinde se zapotíte při průzkumu potopených ostatků prehistorického zvířete Basilosauruse a ve výčtu takových neotřelých nápadů by se ještě dalo dlouho pokračovat.

Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv
TIP: kliknutím na velkou verzi screenshotu se dostanete na následující obrázek

V některých částech kampaně s vaším safari ani nepřijdou do styku žádní návštěvníci, protože takové mise se točí výhradně kolem zvířat. Například jste postaveni před úkol postarat se o volně žijící pandy nebo v afrických oblastech připravit „podhoubí“ pro budoucí safari. Jakmile se vše zadaří, zaplatí vám investor a brány mohou být otevřeny veřejnosti.

 Zvířata středem pozornosti
Zvětšit zdroj: Archiv Na výběr je okolo 50 druhů zvířat, zahrnujících i několik vodních. Za všechny stačí jmenovat pelikána, gorilu, žirafu, plameňáka, nosorožce, chobotnice, bílého žraloka nebo již vyhynutých druhů. Každý má jako tradičně v tycoonech vlastní potřeby. Jeden by rád spoustu vodní plochy, druhý zase hodně bahýnka na vyválení. Požadavky všech živočichů jsou rozděleny do čtyř zásadních skupin - sociální potřeby, jídlo, pohyb a prostředí. Uspokojování těchto potřeb je poměrně dobře vyváženo, není tedy příliš obtížné ani směšně jednoduché. Avšak dosáhnout úplně maximální míry spokojenosti není žádný med.

Škoda, že většina aktivit je zaměřena spíše na zvířata samotná. Bokem tak zůstávají návštěvníci parku, kteří mohou své peníze utratit pouze v několika málo budovách. Jediným výrazným příjmem vám tak bude vstupné do celého parku. Alespoň, že je možné pořádat různé marketingové akce a nalákat tak dostatečný počet lidí.

Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv

 Snaha o přiblížení skutečnosti
Můj dojem z hraní by se dal shrnout do jednoduchého konstatování, že autoři vsadili až příliš na realističnost. Teoreticky by to mohlo být k prospěchu věci, ale ve Wildlife Park 2 to spíš otravuje. Za krmivo živočichů zde nestačí zaplatit, nýbrž je nutné jej vyprodukovat. Vše je přitom dotaženo až do takového extrému, že příprava masa musí probíhat v jiné budově než kuchání ryb. A už ani nemluvím o tom, že je nutné ještě výrobní proces řídit - zapomenete-li spustit "výrobu" ovoce, tak se vaši svěřenci jen tak nenadlabou. Mají-li zvířata pít, musíte zase mít studnu. Ani pro umístění jezer do výběhů tu není žádné kouzelné tlačítko, které by vodu jednoduše vytvořilo. Musí se přeci nejprve vyhloubit díra a do ní umístit čerpadlo. Ale to je těžké, kdyby byla hra méně složitá, zase by se jistě našli tací, kteří by kritizovali její primitovnost.
Zvětšit zdroj: Archiv
Zaměstnanci mají po vzoru prvního dílu své budovy, dokonce každý svou vlastní, zřejmě proto, aby byl dodržen zákoník práce. Každý z nich má ještě omezený prostor působnosti, asi aby se nepředřel. Když připočítám ještě budovy pro uspokojení potřeb návštěvníků, tak mi místa pro samotné výběhy příliš nezbývá. Naštěstí v režimu volné hry jsou mapy o něco větší než v kampani. Mile mě potěšila bohatá členitost terénu, která není pouze okrasným prvkem, ale také zasahuje do hratelnosti - některá zvířata vyžadují kopce, jiná zase rovinu. Dojde také na změny počasí, když v afrických oblastech nezaprší a nezaprší, zatímco ve švýcarských Alpách spadne nejedna sněhová vločka.

Slušná grafika, horší ovládání
Ve srovnání se Zoo Tycoonem 2 má grafika realističtější nádech. Posun od infantilně pastelových zpracování, běžných v jiných tycoonech, je ihned patrný. Grafika asi nikoho v dnešní době zvlášť neohromí, ale svůj účel plní a podle mého názoru je o poznání kvalitnější než u Zoo Tycoonu 2, nicméně to je vzhledem k jeho stáří celkem logické. Pohyb ve 3D prostředí je intuitivní a při maximálním přiblížení plynule přechází v pohled z vlastních očí, umožňující projít si vámi vybudovaný komplex, který si můžete zkrášlit různými dekorativními prvky nebo několika destíkami rostlin.

Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv
další obrázky z této hry najdete v sekci screenshotů

Uživatelské rozhraní mi připadalo poměrně přeplácané a hlavně bylo v některých ohledech docela nepraktické. Často se mi stávalo, že jsem se v hlavních ikonkách nepříjemně ztrácel. Co se hardware požadavků týče, tak oficiálně jsou stanoveny na Pentium 4 s taktem 2 GHz, paměť 512 MB a grafickou kartu s podporou DirectX 8.0 a pixel&vertex shadery 1.1. Na mém P4 3,2 GHz, 1 GB RAM a GeForce 6600 vše šlapalo naprosto plynule na plné Zvětšit zdroj: Archiv detaily.

Vyzdvihnout si zaslouží parádní soundtrack, který se ke hře náramně hodí. No řekněte, není příjemné budovat safari v rozehřátých oblastech savany a poslouchat příjemné africké rytmy? Troufám si tvrdit, že již dlouho žádný tycoon nenabídl tak povedenou hudební složku. Potěší také profesionálně namluvený dabing vysvětlující příběhové pozadí.

Stáhněte si: Demo, Trailery...

Související články: Novinky, Wildliife Park recenze

Laku
autor je správcem fanouškovské stránky TheSims2.cz a působí ještě na HotGames.cz

 
 
Laku

Verdikt:

Povedený titul, který je v některých ohledech lepší než Zoo Tycoon 2. Avšak doplácí na přílišnou složitost, což mu očividně neprospívá. Jeho kvality tak nejvíce ocení milovníci zvířat, zatímco ekonomicko-manažersky založení hráči přijdou zkrátka.

Nejnovější články