zavřít

Transformers: Fall of Cybertron - recenze

PC

Recenzovaná verze: PC

Vychází na platformách: PC, PS3, X360

Verdikt: Impozantními scenériemi, velkou variabilitou misí a perfektním scénářem byla hernímu podání Transformers konečně navrácena důstojnost. Jde o skvěle rozpohybovanou hromadu šrotu, která udělá radost každému fanouškovi.

Hodnocení redakce 8/10

Jak hodnotíme

- Recenze autor: Lucie Jiříková Komentáře: 0

Transformers. Jedna z nejoblíbenějších hraček v historii. Určitě není nic snadného, vyrovnat se vysněným světům, které si její fanoušci odmalička zdokonalovali a hýčkali. Na druhou stranu je nad slunce jasné, že v zájmu svých oblíbených hrdinů dokáží tito fanoušci i leccos odpustit.

Předchozí díl Transformers s podtitulem Dark of the Moon by však nespasilo, ani kdyby fandové přivřeli obě dvě oči. Vývojářský tým z High Moon Studios na něm názorně převedl, jak by taková hra neměla vypadat. Takže teď možná kroutíte hlavou nad tím, že další díl Transformers pochází znovu od High Moon Studios. A co potom až vám prozradím, že tentokrát se autoři vážně vytáhli.

Hezčí, větší, zábavnější

Poučeni předchozím nezdarem, pustili se tvůrci do vylepšování nejvíce omílaných problémů – nepěkného grafického zpracování a generických misí. Výsledkem jsou impozantní scenérie, které vám vezmou dech a neustále přibývající variabilita herních možností, pramenící z ovládání mnoha různých postav nebo z objevování jejich dalších schopností.

Jelikož chlapíci z High Moon Studios dali protentokrát přednost kvalitě před kvantitou, smrskla se příběhová část na 13 kapitol a přibližně 10 hodin herního času. V nich se podíváte na planetu Cybertron a zúčastníte se války o nadvládu mezi Deceptiony a Autoboty.

Zápletka má spád a na správných místech graduje a umí být také docela vtipná. Nemá ale smysl ji více rozebírat, jelikož byste byli ochuzeni o podstatnou složku hry. Prozradím jen to, že postupně budete ovládat Bublebeeho, Optimuse Prima, Cliffjumpera, Vortexe, Megatrona a další oblíbené postavy, které mají různé vlastnosti, jimž je přizpůsobená i celá náplň příslušné mise.

Rozcvička s roboty

Postupně budete skákat, vznášet se, zneviditelňovat, přitahovat se k plošinám za pomoci vystřelovacích háků a samozřejmě se i přeměňovat v auta, vrtulníky a dokonce i dinoboty. Při všech těchto činnostech je po vzoru filmového zpracování pohyb naprosto ladný a transformeři úplně sametově hladce přecházejí z jedné podoby do druhé.

Přirozené zpracování transformace má velký podíl na skvělém herním zážitku. Některé mise vás k ní přímo vedou, ale můžete ji ve svůj prospěch použít třeba i jen tak a vytvořit jakési pohybové kombo, které bude mít velmi podstatný dopad na váš úspěch na bojišti. Sesypala se na vás spousta Decepticonů a vy se jich nemůžete zbavit? Nevadí. Přecvakněte se pěkně do auta a poodjeďte kousek stranou, kde je pokosíte bezpečně z dálky.

K tomuto účelu si můžete vybrat z pestré škály zbraní, mezi kterými nechybí zástupci lehkých pušek, těžkých pistolí, brokovnicí, laserových ostřelovaček a pomocných věciček, jakými jsou dočasné nepohyblivé štíty proti střelám, drony nebo třeba můj oblíbený Dimensional Decimator, který nedělá hanbu svému jménu a je tak silný, že všechny menší roboty v místnosti okamžitě rozloží zpět na součástky a poté vcucne do černé díry.

Občas je potřeba dobít baterky

Mít to všechno zadarmo by ale bylo moc snadné. Některé zbraně sice můžete cestou vyměnit za jiné, k dalším se však dostanete pouze u jakéhosi terminálu, jenž plní funkci obchodu. Zde směňujete peníze (kostky), které vyděláte zabíjením nepřátel a rozbíjením beden, za zbraně a jejich upgrady, ale také za zpřístupnění dodatečných funkcí tohoto zařízení, jakými jsou doplnění zdraví, pancéřování, větší síla, rychlost a dalších přibližně pět možností. Po jejich zakoupení tedy terminál plní i jakousi funkci ozdravně – vylepšovací, avšak jen s omezenou dobou trvání.

Terminály jsou volně rozesety po lokacích, přičemž jim na některých místech byla přiřknuta stěžejní funkce, protože v nich musí hráči pravidelně dobíjet náboje, k nimž se jinak nedostanou (někde se sice válí po zemi, ale cesta k nim je prostě odříznutá). Stejně jako autíčko na ovládání. Zajezdíš si, ale za chvíli musíš dobít šťávu. A ono to docela funguje.

Je potřeba dostat se do rytmu, a pak už to sviští. Hop sem, výstřel, hop tam, výstřel, dobití, výstřel, mohutné výbuchy, cinkání zbraní… a pak cinkne něco dalšího, jenže vy máte zrovna na mušce toho šmejda, a tak vám jen probleskne hlavou: „snad to nebude granát“… a sypete to do něj dál… a najednou je po vás… „ó ano, samozřejmě, že to byl granát“.

Blyštivá krása s parádním scénářem

Tahle hra totiž člověka neskutečně strhne. Ať už jde o úchvatné scenérie, které dokáží zapůsobit tak, že se oproti vyobrazeným megalomanským objektům cítíte úplně bezmocně a zoufale, nebo o různé momenty překvapení, které vás opravdu vyděsí.

Štrádujete si to takhle hezky chodbou, kde by neměl nikdo být a narazíte na dva velmi silné nepřátelské roboty, o kterých moc dobře víte, že je právě kvůli té chodbě nemáte šanci porazit. I přesto se ale snažíte zachránit a v panice začnete střílet, když v tom je zvenku rozdrtí gigantický robot, váš pomocník Metroplex. Skvostné. A takových WOW okamžiků je tu mnohem víc.

Zklamáním tak může být pouze chybějící kooperativní multiplayer, který však alespoň zčásti vynahradí hra proti sobě, kde můžete měřit své síly s dalšími 11 hráči. K tomu je umožněno vytvořit si svého jedinečného transformera a získat s ním navíc ještě pár jedinečných schopností.

Společně s hledáním částí plánu, jehož kousky se válejí různě po úrovních a jejichž sebráním se zpřístupňuje možnost zakoupit si některé další zbraně, významně prodlužuje dobu hratelnosti. Pro mě je proto Transformer: Fall of Cybertron nejlépe rozpohybovaná hromada šrotu, kterou jsem kdy viděla.

Tagy: akční

Zdroje: Vlastní

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PS4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Wii, 3DS, DS, PS Vita, iPhone a iPad. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Call of Duty, World of Warcraft, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield nebo FIFA.

Hledáme nové členy týmu, pokud umíš programovat, pojď mezi nás. Více informací.