Seasons After Fall - recenze
7/10
zdroj: Archiv

Seasons After Fall - recenze

Datum vydání:
2. září 2016
Vývojář:
Vydavatel:
Platformy:
Detail hry

13. 9. 2016 20:00 | Recenze | autor: Pavel Skoták |

Hry jako Seasons After Fall mají ve zvyku nechat v některých hráčích mnohem hlubší zážitek z hraní, než by se mohlo zdát. Nejsou nijak zvlášť originální, ale přesto mají v sobě jisté kouzlo, které člověka nutí mluvit o nich v dobrém světle a hodnotit je spíš kladně. Navíc, koho by nebavilo ovládat čtvero ročních období v roli lišky.

Jaro 

Bylo, nebylo, kdesi v čarovné zemi se nacházel čarovný les. Ten ale trpěl zlem, které uspalo a oslabilo Strážce, vládnoucí silami přírody, kteří dohlíželi na roční období. Nechávali probouzet během zimy zmrzlou vodu, růst rostliny nebo naopak nechávali malebné tůňky zamrznout a uložit ke spánku vše okolo.

V této chvíli se dostává na scénu hráč v roli Little Seed, kterého povolala jiná nadpřirozená síla, aby prozkoumal a zachránil les. Úvod do hry připomíná Spore, kde se spojují buňky do prvních větších organismů. Tady si zářící entita razí cestu na světlo světa. První krůčky v samotném lese pak absolvujete jako zářící glób, ale pak se objeví na scéně váš duchovní partner - liška.

Samotný nástup i výběr překrásné lišky s vlnícím se ocasem a očima černýma jako dva uhlíky byl od tvůrců výborný tah. Vlků je všude dost, medvědi jsou příliš neohrabaní, a když už dojde na kočkovité šelmy, je tu Lví král. Little Seed naláká lišku do posvátného kruhu, vstoupí do ní a může začít hon za obnovou začarovaného lesa. 

Léto 

První minuty ve hře jsem nedělal nic jiného než běžel a skákal. Úvod je přímočarý, což mu ale vůbec neubírá na kráse. Hráč má možnost se kochat překrásnou kreslenou grafikou, která se sice začne opakovat (v průběhu hry se vracíte do stejných míst), ale v kombinaci s podmanivým hudebním doprovodem je vlastně strašně příjemné jen běžet ve vysoké trávě a kochat se prostředím.

Teprve po setkání s prvním Strážcem, obrovským medvědem, získá liška sílu prvního z ročních období, které začne využívat ve vlastní prospěch. Zima pokryje krajinu sněhem, nechá zamrznout veškerou vodu, ale rostliny se chovají jinak než v ostatních obdobích. Zatímco při cestě ke Strážci zimy jste mohli libovolně skákat po všem, při vyvolání zimy je potřeba si rozmyslet, kdy se vyplatí sníh a mráz nechat, a kdy zase pobíhat po krajině bez něj. Může se totiž snadno stát, že se zapomenete v zimě a najednou vám chybí houba, ze které by se dalo skočit na výš položenou plošinu. Hra navíc reaguje na změnu prostředí i změnou hudebního doprovodu, což znásobuje zážitek z dech beroucí grafiky.

Další postup je patrný hned po odevzdání fragmentu zimy. Duchovní vůdce, který vás dostal z černočerné tmy na denní světlo, je stále při vás, s oblibou na lišku promlouvá a žene vás dál pro fragmenty podzimu, jara a léta, které střeží Strážci v podobě jeřába, úhoře a cikády. S každým nově získaným fragmentem má hráč možnost přepínat mezi jednotlivými obdobími a řešit tak jednoduché hádanky bránící v dalším postupu hrou. 

zdroj: Archiv

Podzim 

Seasons After Fall je jednoduchá plošinovka, která nenabízí žádnou zásadní výzvu (nemůžete umřít) při skákání po plošinách, ani při řešení puzzlů. Ty si může komplikovat hráč sám, když zapomene přepnout roční období, je jen neopatrný nebo nemá dostatečný návyk na skákání po plošinách. Přesto je jakési kouzlo ve způsobu, jakým se prostřednictvím ročních období mění a ovládá svět, aby hráč mohl dosáhnout cíle.

Když je některá plošina příliš vysoko, ale je v jejím okolí malý gejzír, má problém snadné řešení. Stačí vyvolat zimu, gejzír zamrzne a z jeho vršku se stane elegantní plošina. Je to stále málo? Jaro rozvodní řeky, rozláme ledy a ve hře i řádně posílí gejzír, který dosáhne ještě výš. Pak už mráz zafunguje bez problémů. S jedním nebo dvěma ročními obdobími není ze začátku ani zdaleka taková zábava jako v dalších fázích hry, kdy už má hráč k dispozici všechna a musí tak volit přesné sekvence, ve kterých bude příroda kolem konat své. Řešení jsou intuitivní. Stačí jen odhalit, co okolí dokáže.

Zima 

Když konečně liška odevzdává do čarovného kruhu i čtvrtý fragment, čekal jsem konec milé hry. Místo toho nastává vlastně snadno předvídatelný zvrat, a hra ještě hodnou chvíli pokračuje. Bohužel, jak už bylo řečeno dřív, odehrává se ve stále stejných kulisách, do kterých se sice hráč vrací s nově nabytými schopnostmi, ale nic nového už v nich neobjeví. V tomhle ohledu Seasons After Fall zklamala.

Na druhé straně jednoduché a přímočaré hratelnosti ale stojí už několikrát vychvalované prostředí. Je ručně kreslené, každý kousíček herního světa je k vidění ve čtyřech variantách, a v tomto ohledu je třeba před autory smeknout. Pastelové hřejivé barvy podzimu, jaro jako by bylo k vidění přes růžový lístek z kvetoucího stromu. Když se přidá hudební doprovod, je atmosféra dotažená prakticky k dokonalosti, a je opravdu příjemné jen tak pobíhat čarovným lesem a třeba chvíli i jen tak měnit roční období. 

Zazvonil zvonec... 

Seasons After Fall je příjemná pohádka, kterou bychom mohli při troše snahy vyprávět dětem před spaním. Škoda, že je příběh předvídatelný a jednoduchý. Samotná hra pak není jiná. Hádanky jsou jednoduché a opakující se prostředí čarovného lesa rozmanitosti nepřidá ani v případě různých variací napříč ročními období.

Přesto se nedá o Seasons After Fall mluvit v negativním světle, protože podmanivé grafické a hudební zpracování má své kouzlo, i kdyby už ve hře nic jiného nebylo. Přes veškerá vyjmenovaná negativa se totiž jedná o titul, který si zasluhuje pozornost pro podmanivý zážitek, který nabízí.

Verdikt:

Seasons After Fall je příjemná pohádková jednohubka z lesa, který reaguje na změnu ročního období. To vše je doplněno o podmanivý soundtrack. Hádanky ani hratelnost sice výzvu nenabízí, ale hra se jako zázrakem obejde i bez nich.

Nejnovější články