Pro Evolution Soccer 2011 - recenze
7/10
zdroj: Archiv

Pro Evolution Soccer 2011 - recenze

13. 11. 2010 17:30 | Recenze | autor: Aleš Smutný |

Nastal fotbalový podzim, hurá. FIFA 11 vpadla na PC s novou silou (recenze), nadšením a krví, nedávno nás potěšil Football Manager 2011 (recenze) a zbývá tedy Pro Evolution Soccer se stejnou číslovkou. Jako každý rok se dva nesmiřitelné tábory ultraortodoxních příznivců a odpůrců digitálního fotbalu vrhají do bezcílného boje, čí značka je lepší.

Bohužel (pro kritika), letošek porovnávání nahrává, zvláště kvůli již zmíněnému kvalitativnímu skoku série FIFA (na PC, konzole, to je zatím jiná liga). A proto si dávám předsevzetí maximálně tří referencí na konkurenční titul, protože recenze by měla být o PES a ne srovnávacím testem, byť se porovnávání v určité míře nelze vyhnout.

Nadvláda = stagnace

Pro Evolution Soccer si poslední sezóny užíval náskoku nad konkurencí a svým způsobem stagnoval. Ročník s dvěma jedničkami v názvu, a to si řekněme na rovinu, nějaké extrémní změny nepřinesl. Ne že by zde nebyly, ale jejich dopad na vývoj celé série je spíše kosmetický nežli zásadní.

Dá se říci, že všechny staré atributy zůstaly, a to bohužel jak v dobrém, tak ve zlém. V licencích žádná změna nenastala, PES nemá licence na některé ligy, a tak většinu Premier League, pardon English League, budete muset přetrpět v tajnosnubné podobě, na což si ovšem fanoušci série tak nějak zvykli. Letos tedy v originále jen ManU a Spurs.

Z české ligy to do souhrnného a lehce potupného koše „zbytek ligy“ zvládla jen Sparta a Slavie. Nicméně potěšující zprávou je, že tentokrát je zde najednou v základní verzi hry dostupná jak Liga mistrů, tak jihoamerická Copa Libertadores. Hurá.

Samotné složení týmů je solidní - odpovídající realitě. Samozřejmě že občas odhad základní sestavy týmu selže, ale kdo by se tomu divil u týmů jako Sparta či nedejbože Slávie (odhadovat tady základní sestavu musel být oříšek pro celý tým analytiků). Na druhou stranu, když vám protivník nenasadí do základní sestavy Essiena, něco je špatně.

Okouzleni hvězdami

Co je pro fanoušky i odpůrce PES hlavní, zůstal stejný feeling ze zápasů jako v minulých ročnících. V tuto chvíli se tahle recenze pouští do extra subjektivních vod: PES mi tentokrát přišel jako příliš zaměřený na americké potažmo japonské publikum. Upřednostňuje individuální výjimečnost před kolektivním pojetím, tedy prvky, které můžeme vidět jak v marketingové koncepci MLS, tak J-League. Není to špatně, ne pro ty, kteří mají rádi podobný přístup k tomuto sportu. Osobně je mi však bližší přístup FIFA (poprvé), která dělá z hráčů lidi a ne polobohy. Občas mi v PES vadilo přílišné zdůraznění síly hvězd, případně rozdíl mezi prvotřídními hráči a průměrnými.

Když vypálí plnou silou Torres, míč se žene na bránu jak dělová koule, když příslušník střední fotbalové třídy, balon sotva doskáče na velké vápno. Nejvíce mne v tomto případě vadilo zrychlení a technická nadřazenost hráčů jako je Messi, kteří z obránců dělají panáky. Nicméně právě tyto prvky jsou o osobních preferencích a bylo by nefér hru tepat, když právě pro tohle si tolik hráčů PES oblíbilo.

Přesto je v PES 2011 novinka, která silně přispěla k pocitu fotbalovosti a uvěřitelnosti: přihrávky jde konečně volně směřovat a dávat jim různou sílu, což je vynikající. Jde více taktizovat, výsledek je méně akční či, bez pejorativního přídechu, arkádovitý. Jen musíte mít gamepad, na klávesnici nejde vykouzlit prakticky nic a hra je těžkopádná.

Umělecká inteligence

Vylepšení se dočkala také AI. Patrné to je hlavně v její obranné souhře. Hráči dobře zahušťují prostory, a když se počítač rozhodne postavit do brány autobus, je hledání skulinky opravdu obtížné. Klidně si budete dvě minuty kopat bago a čekat, než se objeví díra ve valu, případně chybně postavený obránce, a tehdy zaútočíte a využijete právě oněch magických hvězdných triků.

Ve vlastní obranné hře mi trochu vadila přecitlivělost na pressink, až moc často soupeři vytvoří faul prostým přepadnutím přes vašeho bránícího hráče. Jinak jsou ale rozhodčí v PES dobří, občas pustí drobnější faul a nejsou s kartami zbytečně přísní.

Animace hráčů jsou víceméně na stejné úrovni jako loni, takže pokud vám vadila tehdy, bude i nyní. Tady by mohlo Konami trochu zapracovat, pocit ze zápasu ve FIFA11 (podruhé) mi přišel autentičtější, v čemž sehrály svou roli hlavně souboje o míč, které v PES 2011 působí trochu uměle. Na druhou stranu animace obličejů je velmi kvalitní, hráči dokonce očima sledují míč, takže nejde PES smést jako vizuálně horší.

Kaladze do Sparty?

Ani v PES nechybí manažerský mód. Ne, nedá se čekat konkurence s FM, ale vylepšený systém pro určování taktiky, který je samozřejmě přístupný i v běžné hře, v kombinaci s klasickým sjednáváním sponzorů, přestupovou politikou a dalšími proprietami manažerů vytváří poměrně atraktivní a návykový mix. Možnost vsadit do anglické ligy Spartu je prostě lákavá. Škoda, že zde není celá česká liga. Nicméně vzhledem k již zmíněnému zesílenému rozdílu mezi úrovněmi hráčů a týmů by bylo výsledné srovnání skutečně kruté.

PES 2011 nabízí i mód „pro jednoho hráče“ nazvaný Become a Legend, kde vychováváte svého vytvořeného hráče a vedete jej skrze tréninky a zápasy na cestě „from zero to hero“. Na rozdíl od FIFA 11 (potřetí) je zde méně pomocných prvků, které vám ukazují jak hrát, což souvisí s tím, že pro PES je prostě důležitější dát gól anebo mít co nejvíce obranných zákroků než přesná poziční hra.

Shrnutí

Celkově tedy můžeme říci, že PES 2011 není přelomový, prostě pokračuje v pozvolném vývoji série, který by možná měl být o něco strmější. Neopouští cestu, pro niž si získal svou popularitu, a nesnaží se podbízet těm, které neoslovil. Zda je to pro vás dobře či špatně, to už musíte posoudit sami.

Recenzi PES 2011 přinášíme se zpožděním kvůli tomu, že hry od Konami v současné době nemají v ČR žádného distributora a média si tituly pro recenze musí obstarávat na vlastní pěst a náklady.

Verdikt:

Další ročník PES přináší drobná vylepšení, která jej nekatapultují jako konkurenci, ale rozhodně nemohou příznivce fotbalu od Konami zklamat. Výsledkem je tedy solidní fotbal, který osloví cílové publikum, ale už nemá náskok oproti konkurenci.

Nejnovější články