OutRun 2006: Coast to Coast - recenze
6/10
zdroj: tisková zpráva

OutRun 2006: Coast to Coast - recenze

Vývojář:
Vydavatel:
Platformy:
Detail hry

1. 8. 2006 0:00 | Recenze | autor: Redakce Games.cz |

Smíchejte nablýskané sporťáky, vysokou rychlost, nelítostný časový limit a získáte arkádové závody. Přidejte krásné dívky, netradiční styl jízdy a dostanete OutRun. Jak moc se vyplácí oživovat automatové klasiky?


Autor: Warlock
Publikováno: 1.srpna 2006
Verze hry: PC/finální/anglická
Doba recenzování: 10 dnů

Smíchejte nablýskané sporťáky, vysokou rychlost, nelítostný časový limit a získáte klasické arkádové závody. Přidejte krásné dívky, netradiční styl jízdy a dostanete Outrun. Jak moc se vyplácí oživovat staré legendy?
Obrázek zdroj: tisková zpráva
Outrun započal svojí cestu už v roce 1986 a přes mnoho konverzí (Commodore, ZX Spektrum, atd.) a nepřímých pokračování (Turbo Outrun, OutRunners) vyšel v roce 2003 regulérní druhý díl pro Xbox. SEGA si samozřejmě byla vědoma úspěšnosti celé série a vloni v prosinci oznámila, že se k těmto arkádovým závodům vrátí – tentokrát pod názvem Outrun 2006: Coast 2 Coast (dále jen Outrun). V březnu už byla na pultech obchodů verze pro PS2, PSP, Xbox a v těchto dnech se konečně dočkali i majitelé počítačů. Vrátila se v novém kabátku i stará dobrá hratelnost?

Herní módy
Základní myšlenka se v podstatě nezměnila a stále je třeba projet čtyři checkpointy až do cíle s tím, že v jednom případě vám na krk dýchají soupeři a v té druhé (daleko příjemnější) variantě se o to samé postará nádherná slečna. Navíc si před každým checkpoitem můžete vybrat, jakou ze dvou nabízených cest se vydáte. Ve výsledku to znamená zajímavý propletenec celé trati a vy skončíte v jednom z pěti různých cílových stanovišt.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva
TIP: kliknutím na velkou verzi screenshotu se dostanete na následující obrázek

Pokud měl být ohledně herních módů trochu konkrétnější, Outrun nabízí klasické závody, ve kterých projedete celkem 40 úseků. Každý se skládá většinou ze dvou nebo tří menších závodů a nechybí mezi nimi například drift, knockout či souboj o dívku. V něm se přičítají srdíčka tomu, kdo je právě ve vedení a druhému vzadu se naopak odečítají. Za úspěšné dokončení každé trati získáváte na konto bodíky potřebné na nákup nových aut, lokací či muziky do rádia.

Do stejné části hry patří i režim Heartack, kdy bojujete o srdce jedné ze tří krásek. Každá z nich má hlavu plnou bláznivých nápadů a v průběhu jízdy musíte splnit veškerá její přání. Jednou máte za úkol spočítat modrá auta, jindy srážet kužele, jet pouze v jednom pruhu, sbírat srdíčka a vrcholem všeho je pinkání s volejbalovým míčem. Za kuriozitu považuji i hru na hádání zvuků, kdy se seznámíte snad se všemi domácími zvířaty. Člověk se tedy skutečně nenudí.

V režimu Outrun usedne opět na sedadlo spolujezdce již zmiňovaná dívčina a vy jí musíte patřičně zaimponovat. Rychlá jízda se spoustou smyků bez jediné chybičky by ji měla učarovat natolik, že vám za cílovou páskou padne kolem krku. Samozřejmě to vše je nutné stihnout v šibeničním termínu, kdy se čas připočítává pouze za projetí checkpoitem, což ostatně platí při každé jízdě. Netřeba snad již zmiňovat klasický Time Attack s možností zapnout Ghost Cars.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

 Nesnadné začátky
Až sem by to mohlo vypadat na krásnou idylku a Outrun by si mohl zahrát každý příznivce arkádových závodů. Asi již tušíte, že to není úplně pravda. Styl jízdy je svým způsobem unikátní a na míle vzdálený například oblíbeným Need for Speed. V případném srovnání by se rázem z NFS stal velice realistický simulátor se vším všudy. Podivné odpinkávání od svodidel, stejně zvláštní chovaní po nárazu do ostatních vozidel či neskutečně rychlá okolní doprava je v Outrun na denním pořádku. Navíc do každé druhé zatáčky musíte najíždět ve smyku nepříliš nepodobném tomu z Colin McRae Rally. Jak to celé vypadá v pohybu se můžete podívat ve čtyřech in-game videích, které jsme pro vás už dříve nahráli.

Jedním dechem musím dodat, že podobný styl jízdy nepovažuji za špatný či podřadný, natož v situaci, kdy se stále jedná o arkádový simulátor. Za nekvalitní by se dal označit ve chvíli nehratelnosti celého modelu, což v Outrun naštěstí nehrozí. Některým se tato odchylka od zažitého normálu může líbit, ale obávám se, že většině hráčům nejspíše nic neřekne.

 Kolem světa
Outrun nabízí přesně 30 etap a z toho rovná polovina byla už k vidění v Outrun 2. Tím se tvůrci nijak netají a v režimu Outrun2SP (SPecial) si můžete projet staré známé trati. Opět jsem byl okouzlen, jak rychle se člověk může dostat z prosluněné pláže až na vrcholek zasněžené hory. To ostatně platí i pro jihoamerický prales, niagarské vodopády, obří koloseum, Las Vegas či majestátní pyramidy.

Ve vozovém parku čeká patnáct plně licencovaných sporťáků Ferrari. Některé možná trošku zamrzí nemožnost si svoji mašinu libovolně upravovat. V již osvědčeném konceptu by to nadělalo více škody než užitku. Neodpustím však pouhých šest základních barev dostupných pro vašeho miláčka, které musíte nejdříve odemknout. Je pravda, že u tradiční červené barvy nějaký čas zůstanete, ale okouká se snad ještě rychleji než ostatní varianty.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

 O tři nebo ještě o více let pozadu?
Jakkoli mohou být tratě různorodé či svojí monumentálností dech beroucí (nezapomenutelná pro mě zůstane noční obloha se spoustou padajících hvězd v části Milky Way) při bližším pohledu to není žádná sláva. Mám zato, že stromy, tráva či davy lidí složené z maximálně dvou rozmazaných textur už dávno vyšly z módy.

Naprosto odlišně vypadají samotné vozy, které náležitě odrážejí veškeré dění na silnici a se zapnutým vyhlazováním nemají jedinou chybu. Díky nenáročnému okolnímu prostředí si Outrun zahrajete prakticky na jakémkoli stroji. Výrobcem uváděné minimum začíná na sestavě Pentium/Athlon 1.3Ghz, 256MB RAM a 128MB na videokartě. Pro úplnost dodávám možnost multiplayeru (LAN, Internet) až pro šest hráčů ve třech módech ze singleplayeru v několika režimech.

Hudební doprovod se řadí rozhodně k těm lepším a do uší vám vyhrává jedna z devíti rádiových stanic, kterou si vybíráte před každým závodem. Hlasitost zvuků je naštěstí již předem nastavena na velmi nízkou úroveň. Jejich kvalita totiž nedosahuje ani slůvka průměrné a k realitě mají hodně daleko. O chudé slovní zásobě vaší přítelkyně se raději nebudu vůbec zmiňovat.

 Těžké rozhodování
Hned na okraj je potřeba říci, že Outrun nabízí skvělou hratelnost a jenom dokazuje, že i s velmi jednoduchou myšlenkou lze dělat zábavné věci. Je tu však jedno podstatné ale. Musíte si zvyknout na netradiční styl jízdy a všechno, co k němu patří. Po zdolání tohoto problému už zůstává horší grafická stránka tím nejmenším problémem.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva
další obrázky z této hry najdete v naší sekci screenshotů

Osobně si myslím, že autoři trošku zaspali dobu. Vzkříšení staré legendy považuji za věc chvályhodnou, musí se tak však dít s ohledem na současné požadavky hráčů. A tím nemyslím pouze lepší vizáž, ale třeba i rozšíření vozového parku, zlepšení umělé inteligence či přidání nových nápadů. Právě proto zůstane Outrun i nadále pouze v srdcích pamětníků a mladou generaci elegantně objede.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Bohužel ve prospěch výsledného hodnocení nemluví ani pořizovací cena. Ta sice na zahraničních internetových obchodech začíná na 15 USD, ale v České republice vydáte ze své peněženky celou tisícovku. Ona více než stokoruna navíc oproti současnému králi arkádových závodů v podobě Most Wanted znamená pověstný poslední hřebíček do rakve, ve které jsou pochovány veškeré šance na větší úspěch.

Stáhněte si: Videa, Trailer, Cheaty...

Související články: Novinky...

Warlock
autorovi je 19 let, chystá se na maturitu a kromě Counter-Striku se zaměřuje na strategie všeho druhu, především pak na sérii „Age of“; nepohrdne ani kvalitní adventurou / RPG / NFS; kromě hraní na PC se věnuje karetní hře Magic the Gathering a programování

 
 

Warlock

Verdikt:

Říká se, že zábavná hratelnost může všechno zachránit. Naneštěstí se to jenom říká. Pokud totiž nedáte hráči větší možnost výběru, může po čase docházet ke stereotypu a právě u arkádových titulů to platí dvojnásob. Nebýt veškeré zábavy během jízdy, Outrun by nikdy na lehce nadprůměrné hodnocení nedosáhl.

Nejnovější články