zavřít

Octodad: Dadliest Catch - recenze

PC

Recenzovaná verze: PC

Vychází na platformách: PS4, PC, MAC

Verdikt: Svěží a zábavná hlavně svým ovládáním, zajímavá a sympatická zpracováním a humorem. Dadliest Catch je jednohubka, která dokáže potěšit i navztekat. Důležité je si uvědomit, že vaše tekoucí nervy nejsou chyba, nýbrž součást hry a až se na vás vyrolují závěrečné titulky, dostaví se i krásné zadostiučinění.

Hodnocení redakce 7/10

Jak hodnotíme

metacritic 69/100

- Recenze autor: Vilém Koubek Komentáře: 0

Svět okolo se vám zdá nudný a každodenní činnosti příliš snadné a monotónní? Co takhle se zbavit páteře, ono se ostatně neříká „Žádná páteř, žádný problém“ pro nic za nic. A když už budete u toho zbavování se obratlů, co si rovnou pořídit pár chapadel a zkusit se na svět okolo podívat očima chobotnice. Že se vám to zdá už trochu moc? Povězte to vývojářům Octodad a hlavně pokračování s podtitulem Dadliest Catch. Fakt, že v jejich hrách hrajete za chobotnici, je totiž ten zdaleka nejméně zarážející.

Je normální být jiný

Ale nejdříve si hru představíme. Základ konceptu a hratelnosti Dadlies Catch je jasný a už jednou zmíněný – hrajete za chobotnici, respektive chobotničáka. Zapomeňte ale na moře, ryby a další věci, co tyhle hlavonožce obvykle obklopují. Tento chobotničák se zamiloval do lidské ženy, a jeho hlavním cílem je být co nejlepším manželem... a také zajistit, aby si nikdo nevšiml, že vlastně není člověk.

Některá chapadla vytvaroval chobotničák do „nohou“, jiná do „rukou“, nahodil na sebe oblek a voilà – nikdo nic nepozná. Svět Octodad je totiž velice podivné místo, kde si vašeho živočišného druhu všimne akorát mořský biolog (z logických důvodů) a váš odvěký nepřítel kuchař, který se z vás pokouší udělat jídlo (a taky vás asi nemá rád).

Situace je to bizarní, ale nikdo si s tím neláme hlavu – obzvláště ne vývojáři. Hned z kraje Dadliest Catch na vás začnou hrnout další šílenosti jako třeba fakt, že hra začíná vaší svatbou a v zápětí pokračuje kapitolou ze života, kde už máte se svou ženou děti. A otázky se hromadí.

Stačí o tom jen chvilku přemýšlet a nad hlavou se vám začne vznášet ono otřepané: „Já už viděl dost hentai na to, abych věděl, jak to všechno bylo!“ a nic nedává smysl. A věřte mi, že v průběhu hry ani nezačne. Jenže proč by taky mělo. Přesně na této bizarnosti je totiž postaven humor Octodad, který je v podstatě ve své kategorii bezchybný. Jednoduchý, šílený, trefný, absurdní a hlavně velmi aktuální.

Pomocí narážek a různých odkazů hra vytváří jemnou a velmi krásně spletitou metaforu života, v níž si klidně ti filozofičtější z vás mohou za chobotnici dosadit sami sebe v pozici outsiderů nebo podivínů. Octodad v konečném důsledku nemusí vůbec být hra o chobotnici. Klidně ji berte jako extrémní přirovnání a zbude vám zážitek, který ve vás má zanechat jen jedno jediné, ale o to podstatnější sdělení – ať jste sebedivnější, vždycky se pro vás ve světě najde místo i lidé, kteří vás budou milovat.

Bezpáteřní rosol

Fajn, to bychom měli trochu sentimentu a teď zpátky k chapadlům a dětem. Věc se má takhle – chobotničáka byste ze hry klidně mohli vystříhat a nahradit něčím jiným, jenže tím byste se připravili o veškerou zábavu. Život bez páteře, zato s chapadly je totiž daleko zajímavější, než by se na první pohled mohlo zdát. Obzvláště, když se autoři rozhodli nevsadit na žádné klasické schéma ovládání a dali vám končetiny chobotnice pod téměř absolutní kontrolu. Ovládáte je ve třech dimenzích pomocí myši a pěkně jednu po druhé.

Každou „nohu“ zvlášť, na „rukou“ zase vedle pohybu aktivujete a deaktivujete přísavky. Bez páteře a bez kostí jste v podstatě dobrou vůlí při sobě držící hromada želatiny navlečená v obleku. A přesně tak se i chováte. Když se pak v rámci maskování začnete věnovat standardním denním činnostem, jako je třeba nakupování, vaření kávy nebo grilování hamburgerů, můžete si klidně vsadit na to, že okolo sebe rozpoutáte chaos, zmatek a destrukci.

...

Záhy poté, co se po hlavě vrhnete do všedního světa, si o něm začnete myslet, že ho navrhoval sám Satan a že to ovládání při vší jeho zábavnosti a jedinečnosti muselo vzejít z rukou nějakého sadisty. I ti nejtrpělivější a nejklidnější z vás si během hraní vytvoří celou řadu teorií o tom, jak vlastně vypadá peklo pro chobotnice. Moje teorie je například postavená na myšlence, že jsou v něm všude protichůdné eskalátory.

Pokud by vás během hraní přepadl záchvat vzteku a museli jste jít praštit pěstí do zdi nebo byste zahodili myš na druhou stranu místnosti, vůbec se nemáte za co stydět – nebudete první, ani poslední. Když ale potom ty jezdící schody vylezete nebo ugrilované hambáče naservírujete dětem, je to pocit k nezaplacení. Kdykoliv to navíc zkusíte znovu, bude to daleko snadnější, protože si vás hra zkrátka vychová. Netradiční v tomto případě neznamená špatné. Na nervy lezoucí určitě, ale ne špatné. Je třeba hru brát jako výzvu a pak si není na co stěžovat.

Pane vrchní, ta chobotnice ještě žije!

Za zhruba tři hodiny, které s hrou strávíte, rozbijete svou nemotorností úrovně na padrť, pokoj okolo sebe dost možná také, budete žasnout a budete se smát. Velice přirozeně a věrohodně napsané postavy (ačkoliv v rámci tématu hry je to velmi odvážné tvrzení) z vás navíc vyloudí nejedno povzdechnutí s doplňkem „awww“ a nakonec se postarají o to, že si najde Dadlies Catch místo ve vašem srdci a při vzpomínce na něj se budete usmívat.

Je to divné a hrám se tohle obvykle nedaří, ale pokračování Octodad se povedlo nevsadit pouze na netradiční ovládání, a i když se hratelností točí výhradně okolo něj, obalili ho autoři omáčkou, která z téhle chobotnice dělá sice nezvyklý ale velice chutný pokrm.

Tagy: Indie akční adventura logická

Zdroje: Vlastní

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PS4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Wii, 3DS, DS, PS Vita, iPhone a iPad. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Call of Duty, World of Warcraft, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield nebo FIFA.

Hledáme nové členy týmu, pokud umíš programovat, pojď mezi nás. Více informací.