Minecraft - recenze X360 verze
8/10
zdroj: Archiv

Minecraft - recenze X360 verze

Datum vydání:
30. června 2010
Vývojář:
Vydavatel:
Platformy:
Detail hry

24. 5. 2012 20:15 | Recenze | autor: Lucie Jiříková |

Dovedete si představit LEGO ve virtuálním světě? Pokud ano, máte v hlavě hrubý náčrt Minecraftu. Je to jako nekonečná stavebnice. Kostičky jsou všude, kam se jen podíváte. Jsou z nich mraky, rostliny a dokonce i zvířata. Na první pohled se titul z dílen (nezávislého) studia Mojang může zdát zaostalý, ale v několika následujících vteřinách hráče přesvědčí o staré pravdě - v jednoduchosti je síla.

Minecraft se na mezi nás vplížil už před 3 roky a dlouhou dobu klíčil do „finální“ verze, která vyšla loni v listopadu. Nedávno se pak v rámci expanze na další platformy dostala i na X360, kde překonala nějaké ty bezvýznamné prodejní rekordy a začala svou dlouho cestu k vysněnému finálnímu stavu. Hra je totiž neustále ve vývoji a to, co tady dnes napíšu, třeba už zítra nemusí platit. Chystají se nové multiplayerové módy a v podstatě to vypadá, že hráči dostanou vše, na co si jen pomyslí. Podstatné ale je, že u v současné podobě je konzolový Minecraft neskutečnou záležitostí, stejně jako třeba na PC.

Zvětšit zdroj: Archiv

Postavit dům, zasadit strom a možná přežít

Minecraft řadí sám sebe do adventurního žánru, ale žádný předpřipravený příběh se v něm nenachází. Až se ráno probudíte v divočině, jednoduše se o sebe musíte postarat stejně, jako se o sebe postaral kdysi Robinson Crusoe. Se západem slunce vycházejí příšery a do večera není mnoho času. Kde si uděláte skrýš? Jaká ta skrýš bude? Každým svým rozhodnutím budete psát svůj jedinečný příběh. Stejně jako v životě, je i zde bezpočet možností a záleží pouze na hráči, co od života v Minecraftu očekává.

Je však přirozené, že člověka to neustále táhne kupředu. Nejdříve si zařídí bezpečný domov a vytvoří nástroje, které bezpodmínečně potřebuje – sekery, rýče, louče a jim podobné. Až bude mít vše důležité, začne se porozhlížet i po dalších věcech, které jsou spíše pohodlné nebo prostě jen hezčí a v podstatě tím prodělá vývoj od doby kamenné do raného 20. století.

Zvětšit zdroj: Archiv

Denní plán

Jednotlivými volbami si vytváříte jedinečný mix činností, které se netočí pouze kolem stavění, ale i kolem objevování, bojování a pěstování plodin. V podstatě si tím sami tvoříte vlastní questy, které vám padnou na míru – obtížností i zajímavostí.

Můžete se věnovat, čemu jen chcete. Nikdo vás do ničeho nenutí. Přes den můžete být zemědělec a sklízet obilí, přes noc si pak připravit meč a nástroje a ráno vyrazit vstříc dobrodružství spojenému s objevováním důležitého artiklu, potřebného k dalšímu rozvoji. Bez objevných výprav se časem prostě neobejdete. V místě svého příbytku naleznete jen stěží všechny potřebné suroviny, zvláště pokud v hlavě máte i složitější stavitelské projekty. Jednou se na cestu prostě vydáte, ať ze zvědavosti či nutnosti.

zdroj: Archiv

Trošku mi vadilo, že neexistují ukazatele, kde danou surovinu hledat a nenajdeme ani žádné nosné žíly vzácných hornin. Vše se omezuje pouze na náhodné objevy o objemu několika málo kostiček. Někdy si nedonesete skoro nic a někdy se váš úlovek bude rovnat pokladu. Zmiňovaný nedostatek mírně vyvažuje radost z každého nálezu, která je podobná pocitu při vítězství v ruletě nebo jiné hazardní hře.

Jestliže nemáte zázračnou paměť, vaším nejvěrnějším pomocníkem se při cestách stane mapa. S ní se tak nějak lépe dostanete na přibližné místo určení, ale postrádala jsem možnost označit si na ní konkrétní místo. I když lze položit značku a popsat ji, tak na mapě se vám neobjeví. Někdy jsem si připadala jako v pohádce o Perníkové Chaloupce, kde si Jeníček sypal bílé oblázky, aby nalezl cestu domů. V Minecraftu si hráč musí šikovně zviditelnit důležité objekty (např. ohněm nebo monumenty), jinak se na potřebná místa může vracet s nesmírnými obtížemi.

Zvětšit zdroj: Archiv

Pátrání po know-how

Nejdůležitější složkou Minecraftu je vytváření předmětů. Ve verzi pro konzole je k dispozici skromný tutoriál a hra v začátcích průběžně napovídá okénky v pravém horním rohu. Přesto však některé věci budete muset vycítit a přijít si na ně sami. PC hráči jsou ochuzeni (jestli to je pro ně ale ztráta, že) i o to málo, co nabízí hra na Xboxu. Mnoho her má špatné příručky a návody, ale Minecraft nemá vůbec nic. Jediná šance pro méně zběhlé hráče je návštěva diskusních fór, kde se vedle základů mohou naučit i další vychytralé kousky.

Tvůrci uvádějí, že pokud by se poskládaly všechny jedinečné mapy, které je software schopný vygenerovat, vytvořily by 3x rozsáhlejší povrch, než je rozloha planety Země. Verze pro Xbox nenabízí tak rozsáhlý svět, jako verze pro PC, přesto se tu však nabízí hra pro dva hráče na jedné obrazovce a také multiplayer až pro čtyři hráče. Ať už se chystáte hrát pospolu nebo proti sobě, místa je tu stále dost. Jediná chybička, kterou jsem ve hře pro dva zaregistrovala, je občasné sekání, které hru provází ve chvíli, kdy začne pršet a obě postavy jsou pohromadě. Jakmile vyjde sluníčko, problém se vytratí.

Zvětšit zdroj: Archiv

Továrna na fantazii

Jako většina nezávislých her se i titul Mojangu vrací ke kořenům videoherního průmyslu a upřednostňuje hratelnost před krásnou grafikou. Vzhled Minecraftu je hrubý, vypadá jako mnoho let starý, ale přitom dokáže být roztomilý. Hlavní postava má krásné blboučké oči a podobných detailů se najde mnohem víc. Vizáž má určitě svoje kouzlo a přitažlivost a na pamětníky může působit i nostalgicky.

I přes strohou grafiku (nebo právě proto) nastartuje Minecraft vaši fantazii tak, jak se to nepovede žádné jiné hře. Začnete si vymýšlet své vlastní příběhy a v závislosti na představivosti je i prožívat. Pavouk z několika kostiček může být legrační, ale stejně tak vás může i vyděsit. Záleží pouze na tom, kolik máte své vlastní fantazie. Osobně jsem se tak moc nevyděsila ani u Skyrimu nebo Fable.

Zvětšit zdroj: Archiv

Minecraft je jako nepopsaná stránka, otevřený svět, který nabízí místo, kde si můžete splnit své vlastní sny a prožít různé příběhy. S každou vytěženou kostičkou budete mít radost, že jste zase o krok dál k pohodlnějšímu a bezpečnějšímu životu. Hra je vhodná pro všechny, kteří v sobě stále ještě nezabili poslední kapičku fantazie. Jste tvůrci svého osudu, tak na co ještě čekáte.

Verdikt:

Minecraft je vhodný pro všechny, kteří v sobě stále ještě nezabili poslední kapičku fantazie. Konzolová verze se v množství herních prvků a možností nemůže s PC verzí (zatím) srovnávat, ale už nyní je to skvělá zábava a lze počítat s tím, že pravidelné updaty ji časem posunou do nadpozemských sfér.

Nejnovější články