How to Survive - recenze
6/10
zdroj: Tisková zpráva

How to Survive - recenze

Datum vydání:
23. října 2013
Vývojář:
Vydavatel:
Platformy:
Detail hry

18. 11. 2013 21:00 | Recenze | autor: Lucie Jiříková |

Pro někoho může být záplava zombie titulů politováníhodná, ovšem existuje i spousta hráčů, kterým díky každému novému titulu se zombie tematikou zaplesá srdíčko. Pokud vás tedy zombíci otravují už z principu své prohnilé existence nebo prostě jen proto, že je jich dle vás moc, How to Survive vám nic neřekne. Jedná se o jednoduché zombie RPG, které do herního žánru nepřináší vůbec nic nového, snad vyjma docela vtipného příběhu.

Každé správné RPG dává na výběr z několika herních postav a How to Survive nehodlá zajeté zvyklosti měnit. K dispozici dostanete všestranného Kenjiho, obratnou Abby a siláka Jacka, přičemž vedle základních atributů obratnosti, přesnosti a síly se tyto postavy liší i některými nástavbovými vlastnostmi. Kenji na mapě může vidět žijící zvířata a umí sestavovat lepší kuše, Abby je připravená naučit se rychlejšímu levelování či vytváření ničivějších výbušnin a Jack si své zbraně může doplnit o puškohledy atd.

Maximální level postavy se ale zastaví na čísle 15, ke všem schopnostem jednotlivých postav se tedy probojovat nedá. Proto jsou hráči při každém rozdělování zkušenostních bodů nuceni přemýšlet, jakým směrem se jejich postava bude ubírat, přestože ve hře existuje možnost body až třikrát beztrestně přerozdělit. Ostatně přemýšlení nad budoucností je hlavním tahákem hry ve všech směrech.

Když máš břicho zjihlé, tak máš potíže…

Vedle záplavy zombie, které si do vás rády kousnou a uberou kus vašeho zdraví, totiž čelíte i lidským potřebám jako je spánek, jídlo a pití. Pokud vám ukazatel některé potřeby klesne do kritických mezí, odrazí se to na vašem zdraví a výkonu. Během hry jste tak nuceni nejen plnit hlavní dějovou linii, ale především se držet v dobré kondici, což může být vzhledem k herním principům poměrně těžké. K pití se sice dostanete docela jednoduše, jelikož studánky s čerstvou vodou jsou rozesety prakticky po celém ostrově, s jídlem a spánkem je to ale o něco horší.

Pro nasycení žaludku je vhodné exotické ovoce nebo kořínky, jenže ty žaludek spíše polechtají. Proto jich musíte sbírat hodně. Na kalorie vydatnější je potom pečené maso! Jeho obstarání je ovšem ztíženo skutečností, že lovená zvěř občas zaútočí a může vás poranit nebo při jejím stopování můžete vlítnout do chumlu „kousáků“. Nástrahám během hry tedy čelíte prakticky na každém kroku, což vytváří správnou postapokalyptickou atmosféru.

Tak dej cihlu k cihle, zombie do díže…

Dalším velice důležitým prvkem hry je tvorba předmětů. V průběhu hraní nacházíte součástky, díky nimž můžete sestavovat zbraně typu motorové pily, brokovnice, kuše atd. Některé z nich můžete postupně vylepšovat – například k brokovnici přidáte lepší hlaveň, motorovou pilu osadíte ostrým řetězem atd.

I když hra zpočátku avizuje, že při tvorbě nových věcí můžete improvizovat, každý nový „vynález“ je podmíněn objevením návodu, kterých je jen omezené množství. Při opětovném hraní se proto radost z nově objeveného rychle vytrácí. Jako univerzální zbraň na všechno zde navíc fungují luky a kuše se zápalnými šípy, k nimž se jen na několika místech hry přidává nutnost nastartovat motorovku nebo výjimečně vystřelit nějaký ten náboj.

Soubojový systém je prachobyčejnou hack-and-slash akcí, při níž je jedinou trošku taktickou záležitostí útěk a výměna zbraně. Na pár hodin to možná zabavit dokáže, ale na opakované hraní budou mít chuť leda tak sváteční hráči, zbytek si tou dobou bude rány z frustrace už dávno lízat u komplexnějších RPGček.

...

Uteč pryč od zombie, dostaň třeba sněť

Stereotypní je rovněž prostředí tropických ostrovů, na nichž se How to Survive odehrává. Herní plocha je hodně malé a snaha o grafickou variabilitu nic to nemění na tom, že jste nuceni chodit stejnými lokacemi. Stejné koridory a obecně prostředí vytváří nepříjemnou kombinaci, ze které hru nevytáhne ani skutečnost, že se v pozdějších fázích dostanete na nová a do té doby nedostupná místa. Teoreticky byste se na odemčení nových lokací mohli těšit, ale v zásadě k tomu není důvod.

How to Survive navíc poměrně rychle skončí. Hlavní dějová linie vám vystačí tak na 4 – 5 hodin hraní. Můžete hru rozjet za další postavy, které se liší zmíněnými vlastnostmi. Dále zde najdete i survival mód, v němž se ocitnete na neznámém místě a vaším úkolem je, dostat se za daných podmínek (k dispozici máte jen střelnou zbraň, motorovku atd.) k letadlu a z ostrova odletět.

Trn z paty může hře teoreticky vytrhnout i kooperativní multiplayer. Je zábavný i při desátém opakování mise, jelikož mu dodává šmrnc věčné dohadování se o tom, co budete s parťákem dělat, nebo kdo je tu vlastně ten šéf.

Žal se krásně vstřebá, začni s tím hned teď

How to Survive je ve všech směrech minimalistická hra, která dává jasně najevo, že byla spíchnutá nadšenci spíše s malým rozpočtem. Pokud však patříte mezi milovníky her se zombie tematikou a nevynecháte ani jeden díl The Walking Dead (odkazů ve hře je několik, například jedna dovednost Kenjiho je pojmenovaná „Daryl style“), líbit by se vám hra mohla.

V takovém případě vám bude jedno, že grafika je strohá a neatraktivní a při hraní se nevyhnete občasným bugům, např. náhlému zmizení útočících zombie. Snad chlapci z EKO Software díky How to Survive schrastí víc peněz a jejich další hra bude po všech stránkách více „dodělaná“.

Verdikt:

How to Survive je spíše minimalistické RPG, které nepřináší nic nového. Fanouškům zombie tématiky se ale bude líbit, dokud je nezačne nudit opakující se prostředí, omezený soubojový systém a nevyužitý potenciál tvorby předmětů.

Nejnovější články