Farming Simulator 19 – recenze
7/10
zdroj: tisková zpráva

Farming Simulator 19 – recenze

Datum vydání:
20. listopadu 2018
Vývojář:
Vydavatel:
Platformy:
Detail hry

18. 1. 2019 19:00 | Recenze | autor: Patrik Hajda |

Máme k dispozici mnoho sérií, jejichž hry vycházejí s roční periodicitou, a v mnoha případech je to na nich vidět. Změn bývá pomálu, jsou často jen kosmetického ražení a hardcore fanoušci tak nesahají po nejnovější číslovce kvůli zásadním novinkám, ale novým soupiskám. Farming Simulator vychází každé dva roky a člověk by čekal, že tvůrci z Giants Software využijí čas navíc k většímu posunu série kupředu. Ale kdepak. Jim jen trvá ta samá nepatrná evoluce o něco déle.

Nechápejte mě špatně, jsem příznivcem tohoto divného, ale velice populárního herního subžánru a Farming Simulator stále patří na jeho špici (nejnovější ročník si v prvních 10 dnech koupilo přes milion hráčů). Nicméně to, že je někdo králem, ještě neznamená, že je tím nejlepším možným.

Avšak dosud se nenašel nikdo, kdo by letitého panovníka dokázal vystrnadit z trůnu. Mnozí to zkusili, ale na jeho kvality neměli. Přitom tyto kvality nejsou nijak zvlášť vysoko posazenou laťkou.

Farming Simulator 19 přichází se změnami, které připomínají opravdu velký update pro předchozí díl. Záplava nových strojů značky John Deere by v klidu mohla být placeným DLC za 15 eur. Stejně tak by se daly jednotlivě pořídit dvě nové mapy a další stroje ostatních značek.

Znamená to samozřejmě, že další ročník je zase o něco plnější, ale série se momentálně nachází v bodě, kdy už dávno nepotřebuje bobtnat. Je potřeba mnohem většího zásahu do zrezivělého soukolí, které tuhle parádu pohání mnoho let po sobě.

Farming Simulator 19 zdroj: tisková zpráva

S hezčím pluhem se lépe neorá

Devatenáctka se chlubí novým grafickým enginem. V tomto směru není co vytknout. Nebavíme se zde o produkci srovnatelné s tříáčkovými tituly, ale traktoru prostě věříte, že je traktor, že jede po poli, že postupně nabírá bahno na kola a že si jízdou po úrodě ubíráte zisky za zlámané klasy. Nicméně velmi slušivý kabátek nezamaskuje přetrvávající nedostatky.

Zatímco plastika se povedla, uvnitř schránky to skřípe. Hře by určitě slušel model deformace terénu jízdou (něco ve stylu Spintires), chtělo by to pořádný kolizní model vozidel (a vozidel s vlastním tažným zařízením), propracovanou umělou inteligenci (najatí pracovníci se stále neumí vyhnout jeden druhému a zvládnou jen pár základních úkonů), svět by konečně mohl ožít a nepůsobit jako bezduchá pustina (narazíte na jedno auto a jednoho chodce za uherský rok) a tak by se dalo pokračovat ještě dlouho.

Vím, že tu hře vyčítám něco, co platí pro celou sérii, ale těžko se obhajuje nový díl, když neřeší dlouhodobé palčivé otázky. Jistě, fanoušky potěší hezčí vizuál s novými detaily. Může to znít přehnaně, ale ptáci na poli skutečně napomáhají uvěřitelnosti celku. Jezdit John Deerem je také radost. Nový zvířecí přírůstek ve formě koní rovněž vykouzlí úsměv.

Ale jsou to ve výsledku jen drobnosti, které z Farming Simulatoru 19 hned neudělají o řád lepší hru, než byl její předchůdce. Stejně tak ani horší hru, samozřejmě. Jde zkrátka o další lehkou evoluci ve chvíli, kdy celá série potřebuje pořádnou revoluci.

Tvůrci se sice poučili v oblasti nováčků, ale stále nepočítejte s tím, že by vám hra byla nějak víc nápomocná. Projdete si tutoriálem, vyberete jednu ze tří farem (štědrou s mnoha penězi, poli a stroji, méně štědrou, nebo klidně úplně holou s nutností sáhnout po půjčce) a následně začnete řešit, jak se pěstuje, opečovává a sklízí ta která plodina. A odpovědi ve hře najdete jen stěží. Musíte tak využít metodu pokus omyl, která vás vyjde velmi draho.

Pochvalu nezaslouží ani ovládání na gamepadu. Na mnoho funkcí různých zařízení si po jejich častějším používání zvyknete (spousta os, zvedání, klesání, zapínání, vysouvání, spouštění, naklánění, vyklápění…), ale s ovládáním uživatelského rozhraní jsem bojoval dlouho. Najít v několika záložkách menu hledané informace a vyfiltrovat určité oblasti na mapě pro mě představovalo noční můru.

Farming Simulator 19 zdroj: tisková zpráva

Když je průměrný mistrem oboru

Farming Simulatoru 19 toho lze vyčíst opravdu hodně, ale nebuďte na omylu. Stále jde o nejlepší simulátor farmaření na trhu. Nabídka strojů a různých zařízení je bezkonkurenční, jejich animace propracované, modely detailní, materiály uvěřitelné a starat se o pole, dobytek, kácet lesy, to všechno je stále skvělou a odpočinkovou zábavou.

Pokud jste v předchozích ročnících utopili stovky hodin (ať už sami, nebo v onlinu) a pořád ještě nemáte dost, pak vás Farming Simulator 19 nasytí výše zmíněnými novinkami. Zároveň se nebudete muset učit ničemu novému, protože se díky absenci zásadních změn budete cítit jako doma.

A pokud jste s Farming Simulatorem ještě neměli tu čest, pak je poslední díl tím nejlepším vstupním bodem. Je to zkrátka po všech stránkách dobrá hra, která své řemeslo zvládá obstojně. Ale při trošce snahy by mohlo jít rovnou o výbornou hru, která by redefinovala svůj žánr, totálně vytřela zrak svým konkurentům a hlavně nám dokázala, že tenhle díl vážně nesmíme minout.

Ale to není případ Farming Simulatoru 19. Můžete ho s klidem minout a o nic nepřijdete, pokud nejste opravdu, ale opravdu velkými fanoušky John Deeru. Nebo koní. Nebo nutnosti posypávat pole vápnem po každé třetí sklizni. Užijete si ho v případě, že přistoupíte na fakt, že jde stále o to samé, jen graficky aktualizované a obdařené několika hezkými dodatky.

Verdikt:

Farming Simulator 19 je jen dalším Farming Simulatorem v pořadí. I tentokrát jsou změny evolučního rázu v čele s novou grafikou, technikou značky John Deere a koňmi. Devatenáctka nese kvality i chyby předchůdců, přesto jde o nejlepší simulátor farmaření na trhu. Ale pokud tento ročník vynecháte, o nic moc nepřijdete.

Nejnovější články