Fable: The Journey - recenze
6/10
zdroj: tisková zpráva

Fable: The Journey - recenze

Vývojář:
Vydavatel:
Platformy:
Detail hry

19. 10. 2012 21:17 | Recenze | autor: Lucie Jiříková |

Když studio Lionhead, v té době ještě s vizionářským Peterem Molyneuxem v čele, oznámilo pokračování série Fable pro Kinect, jímala většinu fanoušků hrůza. Ne že by byl Peter neschopný, naopak. Bohužel však proslul také tím, že má smysl pro nápady, které v běžném světě moc nefungují. A hra Fable: The Journey je toho jasným důkazem.

Mělo jít o naprosto autentický zážitek, který nás pohltí ještě více, než původní hra. Jenže nakonec z toho vzešla docela jiná věc. Fable: The Journey je jedna z nejlepších her pro Kinect, zároveň se však jedná o naprosto příšerné pokračování série. A teď babo raď!

Vědma Tereza a její nový svěřenec

Příběh se odehrává na cestě z vnitrozemí k Věži, kterou se opět chystá pohltit zlo a zkaženost. Pro boj proti temným silám je vědmou Terezou vybrán mladičký Gabriel, jenž se ztratil své karavaně. Nic netušící Gabriel si bere Terezu do svého vozu a z jejího vyprávění se začíná dozvídat o minulosti i o budoucnosti celého Albionu. Zanedlouho je také vybaven kouzelnými rukavicemi, které jsou stěžejním bodem nejenom celého příběhu, ale i samotného herního systému.

V první řadě rychle zapomeňte na volnost pohybu, na nakupování domů a předmětů, na komunikaci s dalšími obyvateli Albionu, na možnost pořídit si ženu a děti, ale i jiné maličkosti, které jsme na Fable tak milovali. Žádný zázrak se prostě nekoná – Fable: The Journey je, stejně jako i všechny ostatní kinectové hry, „koridorovka“ bez možnosti sebemenšího odbočení.

Z vozu se sesedává programově na několika předem vyhrazených místech, kde se nachází nové lokace, ukryté sběratelské předměty, nebo plácky pro léčení a péči o koně. A i potom se jede podle stejného vzorce. Postava sama popochází a je stavěna před různé úkoly – zabíjet své nepřátele, dostávat se skrze překážky a řešit logické puzzly.

Slabosti nového Albionu

Všechny uvedené činnosti se bohužel dost opakují. Při jízdě vozíkem vás budou ohrožovat skřeti na buvolech, kteří vždy po dvou, třech vyjedou z cesty, navazující zleva nebo zprava. V případě herních lokací zase pořád dokola masíte několik různých protivníků, které pro zpestření tak maximálně zbavíte štítu nebo z nich za pomoci kouzla vypálíte zkaženost. To by možná ještě nebylo tak zlé a dalo by se to pochopit, jenže opakování se dočkáte i v případě řešení logických puzzlů a především při léčení a starost o koně.

V této části hry se nachází trestuhodné množství nevyužitého prostoru, který autoři úplně zbytečně promrhali. Co třeba nějaké zajímavé mezihry s koněm? Hraní karet se spolucestujícími? Nebo jakákoliv jiná maličkost ve stylu Fable?

Jediné, co vás tu pořád dokola čeká je: hřebelcování, napuštění vody do žlabu, otevření bedny se sběratelským předmětem, utrhnutí jablka a podání vašemu koni a nakonec zapřažení vozu. Připouštím, že nejsem žádný velký milovník koní, ale jsem přesvědčená o tom, že i jejich velcí milovníci by spíše než stereotyp a pocit nutné práce ocenili pestrost a zábavu.

zdroj: Archiv

Kinect tuží svaly

Ve stejném duchu se nese i ovládání Kinectem, které se soustřeďuje pouze na horní polovinu těla. Ano, u Fable: The Journey můžete sedět, ale netěšte se, že to bude odpočinková jízda. Úlitba pro pohodlnější jedince se stala současně i pastí. Vzhledem k tomu, že tu člověk stále jen máchá rukama, může se těšit na pořádně namožené svaly. Tedy alespoň v případě, že se rozhodnete, projít hru na jeden zátah (během dvou večerů).

Možná byste se tomu vyvarovali, ale to by Kinect musel snímat úplně přesně a nesměl by po vás chtít spoustu zbytečných pohybů navíc. Nejspíš jde o nepatrné poposednutí nebo snad neopatrné nadechnutí, které se později naučíte v rychlosti napravit. V prvopočátcích hry z toho však plyne spousta frustrace a vzteku.

Ach jo...

Na tyto pocity si bohužel vzpomenu i nyní, s odstupem několika dní. A vedle toho mi na mysli vyvstane zbytečná jednotvárnost, krásná grafika, kterou se však kvůli systému hry nedá více pokochat, a žalostná vzpomínka na původní koncept Fable.

Xbox s Kinectem prostě ještě pořád nejsou schopni přinést nám hru, kterou by fanoušci Fable mohli akceptovat. Pokud však odhlédneme od původních ambicí hry a od kořenů, které jí pojí ke světu Albionu, jedná se o solidní Kinect titul, který má své mouchy, ale i tak si v konkurenci ostatních Kinect her povede slušně. Jedině to hru posunuje těsně nad průměr.

Verdikt:

Jako nová hra v sérii Fable tohle dobrodružství neobstojí, ale pro vyznavače Kinectu jde o solidní zážitek, kterým se pobaví a rychle na něj zapomenou.

Nejnovější články