zavřít

Defense Grid: The Awakening - recenze

Vychází na platformách: Windows, X360

Verdikt: Tuto hru nelze jednoznačně doporučit každému. Záleží na vašem osobním vkusu a vztahu k tomuto hernímu žánru. Za sebe musím říct, že mi přišla jako jedna z nejzábavnějších verzí Tower Defense her. A i když nepřináší nic zásadně nového, nebyl problém k ní večer na pár minut sednout a odlepit se v jednu ráno. Sám za sebe jsem spokojen byl. Pokud vás někdy podobná hra bavila, je velká pravděpodobnost, že Defense Gridu také na dlouhé hodiny propadnete.

Hodnocení redakce 7/10

Jak hodnotíme

metacritic 81/100

- Recenze autor: Redakce Games.cz Komentáře: 0

Her na téma ochrany základny pomocí stavby obranných věží existují mraky a stal se z nich téměř samostatný žánr. Měla další kapka v moři šanci uspět?

Autor: Agarwel Idiriz
Publikováno: 4. května 2010
Verze: X360/stáhnutelná/anglická
Doba recenzování: 1 týden


Her na téma ochrany základny pomocí stavby obranných věží existují mraky. I když jejich původ sahá do dávné herní minulosti, tak před pár lety se s nimi doslova roztrhl pytel. Díky mnoha freeware flashovým hříčkám, mobilním verzím a prodávaným kopiím se z nich stal téměř samostatný žánr s obsáhlou základnou titulů. Má další kapka v moři šanci uspět?

 Pokud jste se s takovou hrou náhodou nesetkali...
... počítejte se hratelností následujícího typu. Dostanete za úkol ochránit důležité energetické koule, které se nacházejí v budově zhruba uprostřed mapy. Uzmout se je pokouší skupiny nepřátel, které nabíhají po vlnách a každá další vlna obsahuje více silnějších nepřátel. Protivníci vždy utíkají po předem známé cestě. Zpacifikovat je musíte stavěním obranných věží. A ty stavíte za peníze, které dostáváte za každého zabitého nepřítele. Cílem je omezený přísun peněz investovat tak, aby síla vaší ochrany stíhala držet krok se vzrůstající sílou nepřátel.


oficiální obrázky

Protivníků existují různé druhy. Někteří velmi rychlí, jiní se umí plížit a jsou viditelní pouze v těsné blízkosti některé z věží. Další zase například umí přivolávat posily a když je necháte dlouho naživu, zavalí vás dav slabých nepřátel. Na každý typ se hodí jiný typ obranných věží. Některé jsou extra silné proti létajícím protivníkům, ale pozemní jednotky nechají netknuté. Jiné jsou slabé a pomalé, ale dokáží bombardovat téměř celé území. Další například zpomalí protivníky, zvýší příjmy, nebo způsobí dlouhodbé zranění, které ubírá životy, i když protivník odcupitá z dosahu věže. Hráč musí vše zkombinovat tak, aby způsoboval co největší škody a přitom byl připraven na všechny variace nepřátel.

 Novinky v této verzi
Aby se Defense Grid uchytil v početné konkurenci, kde spousta legálních verzí stojí přesně 0,-kč, nachystali pro nás vývojáři pár drobných změn a odchylek. Pojďme se tedy mrknout na ty nejzásadnější.

Na rozdíl od konkurence nebráníte určitou budovu, která by se poškozovala s každým nezabitým protivníkem. Tentokrát musíte chránit modré energetické koule. Takže protivník se k nim nejen musí dostat. Ale i úspěšně odnést pryč. Pokud jej zabijete cestou zpět, modrá koule začne pomaloučku plout na svou původní pozici. Ale pokud se k ní dostane jiný protivník, bez váhání ji chňapne a začne utíkat zpět.


 Strategie levelů se liší dle jejich struktury
Lze nalézt mapy, kde protivníci musí jít stejnou cestou tam i zpět. Na jiných mapách existuje vstup a východ úplně jinde. Narazíte i na kousky, kde se jádra nacházejí přímo u vstupního bodu a nemáte šanci protivníkům zabránit v jejich posbírání. Cesta pryč je ovšem mnohem delší a musíte protivníkům zabránit v útěku.

Věže lze standardně stavět pouze na určené lokace. Ale ty se mnohdy nacházejí i v místech, kterými prochází zástupy nepřátel. Ti pokaždé volí nejkratší volnou cestu. Vhodným umístněním obranných věží tak můžete jejich cestu pořádně prodloužit a získat výhodu.

Poslední změnou je zpracování létajících nepřátel. Tito prevíti volí úplně jinou cestu než pozemní nepřátelé. A při rozmisťování věží musíte volit vhodný kompromis a nenechat vzdušné cesty nepokryté. Technické zpracování
Grafika není revoluční, ale pro daný typ hry naprosto dostačující. Vše je vymodelováno ve 3D a jednotlivé úrovně se odehrávají v mnoha rozmanitých prostředích. Pro takto jednoduchou hříčku bych ji možná i označil jako plýtvání vývojářovým časem. Pouze bych vytkl, že jednotlivé verze věží vypadají velmi podobně. A když se rozhodnete, že plamenometnou věž chcete upgradovat na silnější verzi, tak můžete chvíli zoufale hledat, která ve skupině různých věží to vlastně je. Ještě trošku zamrzela nemožnost rotovat kamerou, ale jinak úplná spokojenost.

Defense Grid lze pořídit pro PC či Xbox formou digitální distribuce. Na obou platformách stojí přibližně 200kč. Za tuto cenu dostanete 20 rozličných úrovní, každou s několika různými módy. Hra mě bez problémů udržela přibližně na 8 hodin, až jsem se sám divil, jak rychle při ní utíkal čas.

Agarwel Idiriz
autorovi je 25 let, pracuje v IT odvětví, volný čas tráví hraním her, o nichž pak píše na svém blogu; nejvíce si potrpí na kvalitní příběh a herní svobodu, RPG, budovatelské strategie, případně propracovanější simulátor
 
 
Agarwel Idiriz

Kupte na CZC.CZ

Související videa

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.