zavřít

Dead Rising 2: Off the Record - recenze

Windows

Recenzovaná verze: Windows

Vychází na platformách: Windows, PS3, X360

Verdikt: Capcom se z vás opět pokouší vytáhnout peníze, aniž by pro to musel udělat kdoví co světoborného. V zásadě tedy platí, že pokud jste hráli dvojku, vyhodíte za Off The Record peníze. V opačném případě kupujte a vražděte mrtvoly do zemdlení.

Hodnocení redakce 7/10

Jak hodnotíme

- Recenze autor: Vilém Koubek Komentáře: 0

Každý má rád peníze a kdo tvrdí, že ne, pravděpodobně ho netlačí jejich nedostatek. Jsou ale lidé a hlavně videoherní společnosti, které peníze doslova milují bez ohledu na to, kolik už jich nahromadily. A jednou takovou je Capcom, která svým dojením hráčů (neustále nové verze Street Fighter IV, předražená DLC, placená „dema“, minimální rozdíly ve verzích Marvel vs. Capcom atd.) začíná být pověstná. Když si vezmete, že právě čtete úvod recenze v pořadí již čtvrté Dead Rising 2 hry (počítám-li Case Zero a Case West), mluví to v podstatě za vše. A pokud tajně doufáte, že na rozdíl od ostatních dílů není Off The Record určen pouze k ždímání hráčů, doufáte špatně.

Deja vu?

V praxi je Dead Rising 2: Off The Record standardní dvojka, pouze s jiným hlavním hrdinou. A to je vše. Opět se ponoříte do útrob mrtvolami zamořeného Fortune City, opět se dočkáte těch samých kýčovitých rozhovorů, pochybně vtipných úkolů a diskutabilních problémů. Novému hrdinovi (kterého ovšem znáte z jedničky) Franku Westovi, se totiž hra přizpůsobí jen minimálně a to většinou tím způsobem, že vymyslí nějakou levnou berličku, jak na něj naházet veškerou hratelnost, která před rokem ležela na bedrech Chucka Greena.

Pokud jste tedy strávili mnoho hodin s plnohodnotnou dvojkou a v současné době zaplatíte za Off The Record, koupíte si tutéž hru, ve které někdo přeskinoval hlavního hrdinu. To je za bezmála sedm stovek, které stojí PC verze, zatraceně málo. Nic na tom nezmění ani nová lokace (zábavní park Uranus Zone), možnost fotit nebo si po herní ploše běhat naprosto volně bez omezení příběhem. Je tedy naprosto jasné, že pokud nejste fanatičtí fans Franka Westa, nemá pro vás koupě Off The Record prakticky žádný smysl. Zapomeňte, že kdy vyšel, a pokojně se vraťte k standardní dvojce.

Seznamte se

Pakliže ale nejste se sérií Dead Rising, případně jejím druhým dílem, seznámeni, naskytla se vám velmi milá příležitost k odčinění tohoto prohřešku. Veškerá uvedená kritika je totiž založena na faktu, že si koupíte tu samou hru. Ve vašem případě to nicméně neplatí, což to vrhá na Off The Record zcela jiné světlo – dočkáte se v ní totiž všeho, co dělá sérii Dead Rising tak populární, navíc v té nejlepší formě.

Hlavní koncept je jednoduchý – zrovna se nacházíte v obrovském zombie Vegas pojmenovaném Fortune City, kde se jako obvykle něco podělá, hordy mrtvol vylidní ulice a vy zde zůstanete uvězněni. Armáda sice přijede za tři dny a všechno mrtvé-chodící vystřílí, ale do té doby buď můžete sedět na zadku, nebo coby neohrožený novinář vyrazit objasnit pár záhad, kterými je „ten zdejší“ průser obestřen. Jinými slovy se můžete vypravit do obrovské spleti lokací, které jsou absolutně přístupné, plně interaktivní a hlavně zamořené mrtvolami. A dělat si v nich, co se vám zlíbí.


Ukázka ze sandbox módu

Kdo si hraje, zabíjí kreativněji!

Dvojka posouvá původní záměr jedničky, nechat hráče uvězněného v obchoďáku, na zcela novou úroveň. Zároveň si ale zachovává původní myšlenku, která velí – vytřískat z tohoto nápadu co možná nejvíce. Při svém putování proto natrefíte na bezpočet obchodů, butiků, restaurací, heren a podobně, kde se můžete vyřádit doslova jako malé děti.

Zkoušejte si oblečky, noste úchylné kloboučky, zajíždějte mrtvoly na tříkolce, nebo po nich házejte bumerangem. Vaší vynalézavosti se meze nekladou a hrát si zde můžete s tak neuvěřitelným množstvím předmětů, že občas nebudete věřit vlastním očím.

A kdyby vám to bylo málo, je pro vás připraven systém výroby opravdových vypečeností, které se vám odemykají s postupným levelování a plněním úkolů. Dead Rising 2 si totiž ledacos půjčuje i z žánru RPG, a tak vám pobíhání po Fortune City zpříjemní sběrem zkušeností a zlepšováním dovedností.

Vykřičníky a stres

Je to vskutku velká a pestrá hra pro hračičky, ale zároveň nezapře svůj asijský původ, což by si odpůrci podivností měli přeložit jako velký vykřičník. Dead Rising 2: Off The Record jich má totiž celou řadu. Podivné jsou animace, příběh a vůbec chování světa okolo vás, což se špatně popisuje, ale zjednodušeně: jednotlivé dialogy a příběhové předěly se tváří, jako by utekly z kickboxerské telenovely, pánové jsou drsní, dámy mluví, jak nejsvůdněji dovedou (a kamera se ráda točí okolo jejich výstřihů a sukní), záporáci jsou šílení a pokračovat by se dalo dále takřka donekonečna.

Vedlejší úkoly na tom s přídělem podivností nejsou jinak. Dočkáte se „zajímavostí“ ve stylu dámy ve spodním prádle, která je uvězněná v lobby hotelu, ale nenechá se zachránit, protože se stydí. Vy se tedy musíte svléct do trenek, pak si ji nechat skočit na záda a odnést ji do úkrytu... Obrázek si udělejte sami. Netradiční je také způsob, jakým se Dead Rising 2:OTR hraje. Čas je zde totiž velmi zásadní faktor. Jednotlivé úkoly, ať už hlavní nebo vedlejší, mají omezenou dobu, kdy jsou aktivní a dokdy je musíte dokončit a na základě vaší úspěšnosti při jejich plnění se pak vykresluje konec.

Vedle snahy přežít proto musíte sledovat také hodinky a jednotlivé ukazatele, abyste o nic nepřišli. Do hratelnosti to vnáší dynamiku a chytrým způsobem to brání nudě, aby se přikradla a sežrala všechnu zábavu. Také to z jistého úhlu pohledu brání soubojovému systému, aby se před vámi vybarvil v pravém světle a vy tak zjistili, že není ani z daleka tak hluboký a uspokojivý, jak by mohl být – nebo jak jste na něj zvyklí z Dead Island.

Koupit či nekoupit?

Dead Rising 2: Off The Record je tedy hra, kterou bych absolutně nedoporučil vlastníků plnohodnotné dvojky – jednoduše pro ně nemá cenu. Nováčkům série se v ní ale naskýtá zajímavá příležitost naskočit na vlnu sandboxové zombie parodie a konečně si o ní udělat vlastní názor.

Tagy: zombie akční RPG sandbox

Zdroje: Vlastní

Novinky na Alza.cz

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PS4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Wii, 3DS, DS, PS Vita, iPhone a iPad. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Call of Duty, World of Warcraft, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield nebo FIFA.