zavřít

Cities in Motion 2 - recenze

Windows

Recenzovaná verze: Windows

Vychází na platformách: Windows, MAC

Verdikt: Cities in Motion 2 disponuje potřebnou hloubkou a nabízí nejenom výborně zpracovanou ekonomickou část, ale myslí i na provázanost procesů ve městě, čímž vám dokáže učarovat a donutí vás ignorovat viditelné chyby.

Hodnocení redakce 7/10

Jak hodnotíme

- Recenze autor: Lucie Jiříková Komentáře: 0

Tvrdíte, že doprava ve městě se dá vyřešit ku všeobecné spokojenosti? Že MHD může jezdit často a tudíž nepřeplněné, a že se ceny lístků vůbec nemusí zvyšovat? Nechápete změny, kterými nás zaměstnanci magistrátu každoročně zásobují? Tak to jste pravděpodobně ještě nehráli Cities in Motion 2.

Cities in Motion 2 patří do rodiny her typu Transport Tycoon, ale nejvíce se podobá novějšímu titulu Traffic Giant, neboť je situován výhradně do měst a příměstských částí a je tedy cílen pouze na městskou hromadnou dopravu. Oproti Traffic Giant je však CiM2 o mnoho komplexnější a detailnější, čímž nemyslím grafické zpracování.

Jak se dostat z bodu A do bodu B?

Pro zajištění přepravy osob je k dispozici výstavba autobusových, trolejbusových a tramvajových linek, ale i lodní přeprava a metro. Hráč nejdříve musí určit trasu z bodu A do bodu B a osadit ji přiměřeným množstvím zastávek. V případě plánování spoje, kterému k popojíždění po městě nestačí asfalt silnic, se k tomu přidává ještě nutnost výstavby kolejí a drátů elektrického vedení. Všechny nové linky samozřejmě potřebují i technické zázemí, což znamená vybudování depa nebo přístavu a nakonec i nákup dopravních prostředků.

Pro každý druh dopravy je na výběr hned několik různých dopravních prostředků, zastávek a dep, která se od sebe liší například kapacitou, kvalitou služeb a z toho pramenící výší nákladů a pořizovací cenou. Jelikož jsou začátky každého podnikání velice těžké a toto tvrzení platí i ve virtuálním světě, budete v úvodu hry hodně šetřit. Postavíte několik menších linek, nakoupíte levnější autobusy i zastávky a pomalu začnete vydělávat.

Náš cestující, náš pán

Až sem se Cities in Motion 2 jeví jako obyčejná strategie, kterých tu už byla spousta, nemyslíte? Jenže to ještě netušíte, co se na vás chystá dál. Přibližně ve chvíli, kdy dostanete pocit, že už máte všechno „zmáknutý“, se začnou objevovat první problémy. Město se rozrůstá a dopravní prostředky praskají ve švech. V některých ulicích se začínají tvořit fronty a vaše spoje proto nabírají velké zpoždění. Lidé jsou nespokojení. Co je ještě horší, v závislosti na tom klesá hustota pokrytí, a tak cestující nejsou ochotni platit za lístky tolik, kolik byste si představovali. Pomalu ale jistě začínáte krachovat.

K řešení vzniklých problémů máte hned několik nástrojů. Můžete postavit novou silnici nebo přestavět tu stávající. Můžete také posílit spoje, přidat nebo ubrat zastávky a změnit tak trasu dopravních prostředků atd. Vždy ale musíte mít na mysli, že v každém městě v rámci Cities in Motion 2 platí teorie chaosu. Jakýkoli tah městem, který s dobrou vírou v jeho užitečnou a potřebnost postavíte, bude mít následky, na které před jeho stavbou opravdu nepomyslíte. Zpětná vazba je zde až ohromující.

Například ve chvíli, kdy zbouráte problematickou ulici nebo jí přerušíte dráhou metra, přemístí se automobily z dané oblasti na jiné místo, čímž mohou způsobit dopravní zácpu. Pokud se zase rozhodnete třeba pro posílení linek tramvají, které sdílí společné koleje, tyto spoje se mohou začít kupit na některé z křižovatek a tím nabrat podstatné zpoždění, což vašemu dopravnímu podniku v konečném důsledku namísto pomoci spíše uškodí.

„Dvakrát měř, jednou řež“

V Cities in Motion 2 je vždy potřeba pohlížet do budoucnosti a myslet nejenom na to, čeho chcete docílit, ale rovněž na všechny možné důsledky vašich rozhodnutí. Nutnost pečlivého plánování se odráží v každém aspektu této hry a najdeme ji samozřejmě i v možnostech ekonomického panelu. Nachází se v něm sice klasické sumarizace příjmů a výdajů, ale vše je ozvláštněno i několika dalšími možnostmi, které dokládají, že Cities in Motion 2 se snaží v rámci simulace jít co nejvíce do hloubky.

Vezměme si třeba takovou půjčku, docela běžný prvek ve hrách tohoto typu. V novém SimCity si vezmete půjčku s předem danou výší splátek. V Cities in Motion 2 se vám pro půjčky v každém okamžiku nabízejí jiné výše úroků, které reflektují třeba hodnotu půjčky, délku jejího splácení a nakonec berou v potaz i půjčky předchozí. Zatímco v SimCity vám tedy půjčka v drtivé většině případů pomůže a lze se na ni obrátit prakticky v jakékoli situaci, v Cities in Motion 2 vás neuvážené půjčování peněz může zruinovat během několika málo týdnů.

...

Temná mračna nad městem

Navzdory příjemné návykovosti, kterou se budování dopravní sítě v Cities in Motion 2 vyznačuje, musím připustit, že tento chytlavý titul má bohužel i své stinné stránky a výrazná ALE. Vynechám malá zaváhání typu občasného vynechání textur v domech nebo vypadnutí grafického znázornění spoje, ale zmínit nepřístupné ovládání a strnulost celého uživatelského rozhraní už zkrátka musím.

Jak jsem tvůrcům z týmu Colossal Order vděčná, že nekráčí ve šlépějích Maxisu s jejich SimCity, potom zrovna v otázce ovládání a uživatelského rozhraní bych Cities in Motion 2 něco ze SimCity přála. Spousta věcí tu není ani trochu intuitivních a bude trvat dlouho, než na ně vůbec přijdete a ještě déle, než si na ně zvyknete. Mizerný tutoriál vám spíše uškodí, než aby pomohl.

Problémy budete mít i s výstavbou celé řady nezbytných prvků. Například položení kolejí v tunelu, do kterého se nemůžete podívat, nebo i obyčejné připojení kolejí do depa občas vyžaduje dlouhé natáčení kamery a šílené klikání jen tak nazdařbůh. Navíc se tvůrci nevyhnuli několika nepříjemným logickým lapsům - dopravní prostředky jedné linky nemohou být umístěné ve dvou depech současně a vždy musí vést i do depa mateřského. Proč? Tyhle a další drobnosti samozřejmě přežijete, ale v určitých chvílích dokáží pořádně otrávit.

MHD je pro samotáře

Hry jako Cities in Motion 2 jsou možná primárně stavěné pro dlouhodobé hraní v sandboxu, ale když už v nich nějaká kampaň je, tak by měla hru prezentovat v tom nejlepším světle, aby motivovala k dalšímu hraní, kupování DLC či datadisků atd. Což se zde neděje. Města v kampani jsou si příliš podobná, skoro vždycky se rozkládají na několika ostrovech spojených mostem nebo jsou tvořena menšími odlehlými částmi.

Co hůř, úkoly v kampani se často opakují a sestávají pouze z obměn zadání „propoj linkou místo A s místem B“, což se sice od tohoto druhu her dá očekávat, ovšem pouze do jisté míry. Trocha nápaditosti by v tomto ohledu nebyla na škodu, zvlášť pokud vezmu v potaz, že Cities in Motion 2 nepatří mezi tituly, které spustíte jednou za čas a jen na několik minut.

Cities in Motion 2 obsahuje i multiplayer, který vám sice umožňuje soutěžní, týmovou nebo kooperativní hru až pro 6 hráčů, ale stejně jako už většiny spíše pomalejších strategií v něm příliš zábavy nenajdete. Tento žánr není na klasický multiplayer stavěný.

Bohatě to však vynahradí volná hra, editor map a stránky cimexchange.com, na nichž můžete své výtvory nabídnout ke stažení ostatním fanouškům nebo si zde ulovit mapu pro sebe. A ke cti Cities in Motion 2 nakonec slouží i lokalizace do českého jazyka od Cenegy, která hru zpřístupní všem virtuálním budovatelům s pevnými nervy a dostatkem času.

Konec dobrý...

Je už více než zřejmé, že Cities in Motion 2 není hra pro každého. Dopravní síť, která vám vyrůstá pod rukama, vyžaduje spoustu pozornosti a neustálé přizpůsobování se změnám. Budete ji piplat a pečlivě rozšiřovat po mnoho hodin, čímž si ke svému městu vytvoříte určitý vztah.

Budete si pamatovat každou linku, kterou jste postavili, budete schopni vyjmenovat všechny její zastávky. Zpaměti budete sypat všechny problematické dopravní uzly, jako je na nás po ránu chrlí rádio. A na to všechno si vzpomenete ještě dlouho po dohrání a zmačknutí tlačítka „uninstall“. Pokud tu hru vůbec kdy odinstalujete, protože se s jejími nedostatky dříve či později smíříte a propadnete jejímu kouzlu, které plyne s komplexity a zábavnosti samotné simulace.

Tagy: strategie simulace budovatelska obchodní dopravní

Zdroje: Vlastní

Novinky na CZC.CZ

 • hra NBA 2K20 (SWITCH)

  Hry vydané v rámci legendární franšízy NBA 2K se za dlouhé ...

  1799 Kč Koupit
 • hra NBA 2K20

  Hry vydané v rámci legendární franšízy NBA 2K se za dlouhé ...

  2499 Kč Koupit
 • hra NBA 2K20

  Hry vydané v rámci legendární franšízy NBA 2K se za dlouhé ...

  2499 Kč Koupit

Související videa

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.