C&C: Yuri's Revenge - recenze
9/10
zdroj: Archiv

C&C: Yuri's Revenge - recenze

Vývojář:
Vydavatel:
Platformy:
Detail hry

30. 9. 2001 0:00 | Recenze | autor: Redakce Games.cz |

V tomto vydařeném datadisku pro Red Alert 2 vstupuje na scénu ruský zběhlík Yuri se svou psycho armádou toužící ovládnout svět.


Command & Conquer: Yuri's Revenge - recenze

Autor: Bergy
Publikováno: 30.září 2001

 Redefinování významu slova datadisk
Zvětšit zdroj: Archiv Westwoodí strategie s označením Command & Conquer zná pravděpodobně každý, kdo se alespoň trochu věnuje počítačovým hrám. Ono také není divu, tyto hry prakticky neustále trhaly prodejní rekordy a tento fakt dokazuje i velké množství datadisků, které byly postupně ke každé hře dotvářeny. Zvláště pak první Red Alert se může pochlubit hned dvěma přídavky, což se zas tak často nevidí.

Ovšem doba se mění a sní i datadisky. Tyto přídavky se už neskládají z několika volně uložených misí někde v menu, to by už ostatně bylo asi neprodejné. Jen na internetu se doslova válí desítky různých map, které si můžou hráči zadarmo stáhnout, tak proč by se někdo namáhal za ně platit? Kdepak, dneska se na to musí úplně jinak. Jestliže se firma rozhodne vyrobit ke své hře datadisk, musí k vývoji přistupovat tak, jako by vyvíjela prakticky novou hru. Rozdíl je jen v tom, že to nemusí být tak dlouhé a není potřeba vytvářet nový grafický engine apod. Jediné, v čem se ale nesmí polevit, je kvalita, ta musí být buď stejná, jako v původní hře, nebo ještě lepší. Pokud se vývojářům podaří splnit tato kritéria, můžeme mluvit o povedeném datadisku, který si zaslouží pozornost a případný zákazník pak navíc nemá pocit, že vyhodil své peníze z okna.

Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv

Yuri’s Revenge se rozhodně může zařadit k těm nejlepším datadiskům, které jsem měl tu čest hrát, protože se jedná o skvělé rozvětvení příběhu Red Alert 2 a navíc přináší i nové herní možnosti v podobě třetí znepřátelené strany. Pochopitelně nabízí také řadu nových jednotek a budov, ale o tom až později. První, co vás na Yuri‘s Revenge upoutá, je dlouhé a dobře udělané intro, které vás uvede do obrazu nových skutečností. Další filmečky přirozeně nechybí ani mezi jednotlivými misemi, takže atmosféra tohoto datadisku je výborná, stejně jako u RA2.

 Další plán k ovládnutí světa
Zvětšit zdroj: Archiv A co že se to vlastně zase semlelo, že armády musí znovu po podepsaném příměří do boje? Ano, opět jsou v tom plány na ovládnutí světa, tentokrát v tom nemají prsty Američané a překvapivě ani Rusové, ale Yuri, který doslova šokoval celý svět svým troufalým plánem a hlavně perfektními vynálezy. Zatímco si všichni mysleli, že je mrtvý, on tvrdě dřel a vyvíjel stále dokonalejší psychické zbraně, jejichž účinek mu nyní má dláždit cestu jeho úspěchu. Hlavním Yuriho trumfem jsou totiž desítky Psychic Dominatorů, které jsou rozmístěny v každém významnějším místě planety. Tyto dominátory dokáží ovládat vše živé ve svém dosahu a už jen jejich samotná existence je pro veškerý svět tou nejvážnější hrozbou.

Američané ale nelenili a hned, jak to bylo možné, podnikli mohutný nálet na nejbližší Yuriho postavení. Bohužel pro ně, Yuri počítal prakticky se vším a všechny své chytré udělátka důkladně opevnil a to tak, že jsou skoro nedobytná. Veškeré naděje Spojených států se tedy vkládají do posledního zoufalého pokusu, do Einsteinova stroje času, se kterým se chtějí přesunout do minulosti a zaskočit tak Yuriho ještě v přípravách svého důmyslného plánu. Ani Rusové ale nemohou nečinně přihlížet, i oni chtějí Yuriho zničit (hlavně Romanov :), ale jejich dalším trnem v oku je onen stroj času, který by raději viděli ve své moci, než v rukách proradných kapitalistů. Válka tedy pokračuje na všech frontách, každý sám za sebe a všichni proti všem, jak také jinak :)

Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv

 Cestování časem
Hlavní náplní Yuri’s Revenge jsou dvě kampaně po sedmi misích. Obě kampaně obsahují tažení proti Yuriho armádám a to buď za Američany nebo Rusy. Ti z vás, kteří čekali, že zde bude kampaň i za onoho zrádného mozkového génia, budou asi zklamáni, protože ovládat a budovat Yuriho armádu lze pouze v módu skirmish a multiplayeru. Opravdu ale není proč si zoufat, skirmish obsahuje spoustu nových map a navíc menší novinku v možnosti kooperativní hry. To znamená, že nyní si můžete před bitvou jednotlivé účastníky zařadit do týmů a vytvořit tak koalice. Ve skirmish módu si jako singleplayer můžete klidně přidat počítačového pomocníka, který bude s vámi kooperovat nebo naopak, pokud se vám soupeři zdají moc jednodušší, vytvořit nepřátelské seskupení, které se nebude vzájemně ničit, ale naopak všichni budou útočit jen na vás.

Zvětšit zdroj: Archiv Počet misí v kampaních není sice na první pohled nijak omračující, ale na druhou stranu to nejsou mise, které by byly dohrané za 10 nebo 20 minut (rozhodně ne napoprvé). Všechny mise se vyznačují mnoha úkoly a rovněž řadou překvapivých událostí a zvratů. Nejedná se tedy o klasické mise, kdy si rozbalíte své MCV, vybudujete armádu a převálcujete nepřátelskou základnu. To by bylo moc jednoduché, ve většině případů se musí kombinovat rychlá taktika s určitým počtem jednotek a až pak dojde na nějakou tu stavbu.

 Mezi dinosaury
Výborný moment překvapení na vás čeká v ruské kampani, kdy se zmocníte stroje času, ale chybným nastavením se ocitnete v pravěku, kde na vás okamžitě začnou útočit agresivní dinosauři a vy se budete muset nějakou dobu bránit, než bude stroj času opět připraven ke skluzu do vaší přítomnosti.

Svou roli znovu sehrají i unikátní postavy typu Tanya, protože někdy je možné úspěšně dokončit celou misi jen s její pomocí, ale než bude vůbec šance jí použít, musíte například dlouho bránit základnu, která je napadána zuřivými útoky. Při hraní Yuri’s Revenge se tedy nikdo nudit určitě nebude, protože mise jsou opravdu hodně vymakané, také navštívíte řadu známých míst, například San Francisco, Londýn a chybět nebude ani Hollywood. Mě osobně by potěšilo, kdyby těch misí bylo ještě o chloupek více, ale za nedostatek to považovat nemohu, jedná se přeci jen o datadisk a 14 misí je v naprostém normálu, určitě by to ale nebylo na škodu :)

Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv

 Yuriho armáda
Na nedostatek nových struktur a jednotek si také nelze ani v nejmenším stěžovat, nová Yuriho armáda je prakticky složena jen ze samých novinek. Vše jsou účinné a experimentální vynálezy, zvlášť s těmi hi-tech není žádná sranda. Nezapomeňte, že v kampaních to budete vy, proti komu budou použity.

Yuriho základní bojovou jednotkou je pěšák Initiate, je to jeden z nejoddanějších služebníků, ale jen jako protiváha americké a ruské pěchoty, nic víc. Zato mutant jménem Brute je svalovec, jehož pěsti si poradí i s pancířem tanku a to už je jiná, větší seskupení těchto chlapíků dokáže způsobit slušné potíže. Velmi zdařilou jednotkou je slečna jménem Virus, která dokáže snipeřit podobně jako Tanya a to hlavně na velkou Zvětšit zdroj: Archiv vzdálenost. Vystřeluje jedovaté střely které způsobují, že se zasažená obět nafoukne a exploduje v zeleném obláčku.

Lasher Light Tank je Yuriho obdoba normálního tanku, je ale vcelku rychlý a skvěle se hodí jako první vlna před útokem zbraněmi těžšího kalibru. Opravdu skvělou zbraní je pak Magnetron, který dokáže svým paprskem rozdrtit jakoukoli budovu a to na úctyhodnou vzdálenost. Pokud si Magnetrony zachovají příslušný, ale pro jejich zbraně stále účinný, odstup, jsou proti němu obranné věže Rusů a Američanů zcela bezmocné.


 Psychické superzbraně
Jedinou námořní jednotkou Yuriho armády je plavidlo Boomer, které hravě odolá námořním i leteckým útokům, ale je bezmocné proti útokům ze souše. Co se týká leteckých sil, tak zde se můžete setkat s naprostou vychytávkou. Jedná se o létající talíř s názvem Floating Disc vybavený laserem a transportním paprskem, kterým lze z nepřátelských rafinérií odčerpávat kredity a z elektráren potřebnou energii. Zajímavé jsou i obranné věže, které se skládají pouze z pohyblivých obranných zdí, do jejichž vnitřního prostoru si najede libovolný tank, který tak dostane velmi účinnou ochranu při zachování normální palebné síly. K Yuriho super zbraním patří již zmiňované Psychic Dominatory a pak také Genetic Mutatory, které dokáží u nepřátelských vojáků změnit DNA z nichž se následně stanou jednotky Brute (oni svalnatí mutanti).

Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv

Další zvláštností je určitě způsob těžby a získávání kreditů. Zatímco ostatní musí klasicky zbudovat nějakou rafinerii, do které svážejí harvestery drahocennou rudu, Yuri vymyslel vlastní mobilní budovu, které se dá příkaz, aby se sama dopravila na místo naleziště a poté z jejích útrob vyběhne několik mutantů, kteří zahájí ruční sběr. Musím připustit, že když jsem tento proces poprvé pozoroval, musel jsem se skoro smát, na druhou stranu jakkoli to může působit komicky, tento způsob těžby je velmi efektivní, neztrácíte totiž drahocenný čas zdlouhavou přepravou. Vše se ihned zpracovává a přeměňuje na kredity přímo v místě naleziště.

 Obrana zbytku světa
Zvětšit zdroj: Archiv Amerika a Rusko ale také disponují několika novinkami. Spojené Státy například notně posílili svojí pěchotu o jednotku Guardian GI. Jedná se o chlapíka s puškou, který se při aktivaci sekundárního módu dobře opevní a vytasí na soupeře bazooku s protitankovými střelami. Výborná věc při rychlém transportu pěchoty je i Battle Fortress, s těžkým pancéřováním a kulometem, která bezpečně dopraví vaše vojáky do akce. V přímém boji proti Yuriho psychickým zbraním vám také bude hodně užitečný Robot Tank, který neobsahuje lidskou posádku a tudíž nemůže být nijak zkonvertován či jinak využit proti původnímu majiteli.

Rusové mají oproti tomu novou unikátní jednotku jménem Boris, který si velmi rozumí se svou puškou, podobně jako Tanya, a navíc dokáže přivolat k určitému cíli, letecký útok dvou Migů. Rovněž je nyní k dispozici špionážní letadlo vždy, když si postavíte radar a také přibyla nová letecká jednotka Siege Chopper. Jedná se o vrtulník vybavený kulomety a 155 mm kanónem. Z budov stojí za zmínku Battle Bunker, který dokáže pojmout až 5 Sovětů do svých útrob. Je to vynikající a levné řešení při ochraně základen před útoky nepřátelské pěchoty.

Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv Obrázek zdroj: Archiv

Závěrem nezbývá než opět zhodnotit Yuri’s Revenge jako celek. Tento datadisk, mě nejenže mile překvapil, ale také potěšil, protože sérii C&C mám prostě rád a vše kolem Red Alert obzvlášť. Yuri’s Revenge je podle mého názoru opravdu tím nejlepším přídavkem, který kdy Westwood vyrobil, a proto si myslím, že pokud RA2 vlastníte a nepořídili byste si ho, byla by to velká škoda.

Bergy
připravil: jdVerdikt:

Nejlepší datadisk, který mají Westwoodi zatím na svědomí, jen tak dál.

Nejnovější články