zavřít

Big Mutha Truckers 2 - recenze

Vychází na platformách: Windows, PS2, Xbox

Verdikt: Máte v sobě obchodního ducha a současně sníte, že se stanete králem silnic? V tom případě byste neměli Big Mutha Truckers 2 ani omylem minout!

Hodnocení redakce 7/10

Jak hodnotíme

- Recenze autor: Redakce Games.cz Komentáře: 0

Většinu svého času tráví za volantem, obědvají v laciných motelech a v noci se pouze překulí za sedadlo do spacího prostoru. Přesně takový život mají řidiči kamionů, o čemž vás přesvědčí hra Big Mutha Truckers 2.

Autor: Dick
Publikováno: 9.srpna 2005
První česká recenze této hryVerze hry: finální/anglická pro PC
Doba recenzování: 1 týden


Ačkoliv v době svého vydání nezaznamenal první díl Big Mutha Truckers od anglické společnosti Eutechnyx u herních kritiků nějaký větší ohlas, své fandy z řad hráčů si dozajista našel. Ostatně her, v nichž se můžete usadit za volant masívního osmnáctikolového monstra, je stále jako šafránu, proto je některými lidmi každý další takový titul vítán s velkým nadšením. Byly to sice dva dlouhé roky, co jsme museli čekat na Big Mutha Truckers: Truck Me Harder, avšak dovoluji si tvrdit, že to čekání za to rozhodně stálo.

 Buran, pohodář, švihák a jedna sexbomba
Neplatit daně se nevyplácí. Své o tom ví i Jacksonovic máma, která se právě za tento delikt dostala do cely předběžného zadržení. A protože prozatím nic nenasvědčuje tomu, že by se soud přiklonil na zásadě důkazů z berňáku na její stranu, rozhodnete se státnímu aparátu trochu pomoci. Jak? Inu, stačí vyhledat všechny členy poroty, kteří u soudu zasednou, a každému z nich nabídnout nějaké ty peníze na lepší živobytí. Někdo tomu může říkat úplatek, ale pokud by šlo o vaši mámu, udělali byste určitě to samé…

Jacksonovic rodinka je pěkně nesourodá. O tom ostatně přesvědčil již první díl, který představil všechny její členy v plné kráse. Srdcem a mozkem rodiny je zavalitá máma Jacksonová, které se jako med lepí na paty smůla. Vůbec nejvíc po ní podědil lehce primitivní a věčně nabroušený Earl, který ztělesňuje přesně ten prototyp řidiče kamionu, jaký si všichni představujeme – stokilová hmotnost živená stravou v laciných motelech, vytahaný špinavý nátělník, umaštěné vlasy s obligátní kšiltovkou a zarostlý obličej.


TIP: kliknutím na velkou verzi screenshotu se dostanete na následující obrázek

Tomuto chlapíkovi zdárně sekundují dva jeho bratři – švihák oblékající se podle poslední módy Rawkus, a jeho úplný opak Cletus, který mnoho krásy ani smyslu pro ni nepobral. Čtveřici potomků doplňuje sexbomba Bobbie Sue, o nichž její bratři tvrdí, že je ještě dítě. A právě s jedním z těchto lidí budete moci brázdit silnice fiktivních městeček, které pro vás vývojáři z Eutechnyxu připravili.

Před samotným startem hry je třeba vytvořit profil, což se sestává ze zadání jména a výběru jedné z výše uvedených postav. Ptáte se, co všechno vaše volba ovlivní? Odpověď je prostá – zhola nic, protože vizáž nemá na hru žádný vliv. Volit tak můžete zcela dle sympatií k té či dané osobě.

 Obchodní strategie i simulátor v jednom
Jestliže jste hráli minulý díl, budete se už během několika prvních minut cítit jako ryba ve vodě. Upřímně, změn v konceptu je oproti minulu minimum, což se ale dá vcelku pochopit – když něco funguje tak, jak má, není důvod to měnit. A podle tohoto hesla očividně postupovali i autoři hry, kteří nám nabízejí výtečný mix simulátoru a obchodní strategie. Základem hry je totiž jednak řízení kamionu, avšak stejnou (ne-li důležitější) roli hraje obchodování se zbožím.

Hlavní myšlenka hry je postavena na tom, že musíte postupně objet všechny soudce vaší drahé matinky a zaplatit jim částku, kterou si řeknou. Už z tohoto mála je asi každému jasné, že dějová linka hraje pouze druhé housle a příběh tu je jen proto, aby nějaký byl. Avšak nemějme to tvůrcům za zlé, jelikož by bylo hodně pošetilé čekat, že nás simulátor truckerů oslní nablýskaným příběhem plných zvratů.


Protože má Jacksonovic famílie hluboko do kapsy a vyjma několika stařičkých kamionů mnoho peněz na úplatky nemá, bude třeba si je nějakým způsobem vydělat. Nemusíte hádat, bude to skutečně ježděním po kilometrech silnic a dálnic oblasti Hick State County, která je stejně různorodá jako vaše rodinka. Od západu se táhnou husté lesy pokryté sněhem, postupně přecházejí do nejprůmyslovějších oblastí a největších měst až po takřka opuštěná místa v poušti s častým výskytem UFO.

Celkem se tam nachází zhruba deset měst či míst, na nichž lze zastavit a pustit se do obchodu. Velká část vašich příjmů poplyne právě z obchodování se zbožím, které má v jednotlivých místech odlišnou hodnotu. Jednoduše řečeno tak třeba nakoupíte lacino kaviár v místě, kde je ho dostatek a prodáte tam, kde jsou ochotni za něj zaplatit vyšší částku. Jednoduché, efektní a zábavné. Rozhodně však nejde o tu hlavní náplň, kterou samozřejmě zůstává řízení kamionu.

 Arkáda do morku kosti
První díl hry byla jedna velká arkáda a dvojka je na tom úplně stejně. Z tohoto důvodu je Big Mutha Truckers 2 přístupná širokému spektru hráčů, jímž k ovládání osmnáctikolového trucku stačí pouze kurzorové šipky a několik dalších kláves pro přidružené funkce, jako je provádění smyku nebo ruční brzdu. Díky tomu se vám vše neskutečně rychle dostane pod kůži a vy se můžete koncentrovat přímo na zažití si chování kamionu při různě naplněném návěsu.

Jezdit za plného provozu rychlostí větší jak 100 mil není vůbec sranda. Zpočátku se tak nevyhnete častým haváriím z důvodu nevybraných zatáček či vzešlým ze střetu s ostatními účastníky silničního provozu. Naštěstí váš tirák není z cukru a dokonce ani sebevětší škrábance s ním nic neudělají. Každopádně konfliktům je nutné se vyhýbat, protože každé zaváhání stojí drahocenné sekundy, od nichž se odvíjí výše vaší odměny.


 Nejsem jenom prodavač limonád
Jakmile přijedete do některého z měst, máte hned několik možností, co dělat. V první řadě můžete navštívit obchod, kde se dá prodat / nakoupit zboží a vylepšit vozidlo. Za relativně příznivou cenu si tu můžete pořídit jede ze tří typů návěsů (klasický, chlazený, cisterna), podle něhož se odvíjí druh zboží, s nímž můžete obchodovat. Výběr je vskutku široký a na své si přijde doslova každý. Obchodníci vám nabídnou vše od levných dřevěných desek, přes kaviár až po lidské orgány či ilegální koňská sedativa.

Vedle toho si u nich můžete zdokonalit váš kamion, protože k dispozici jsou věci na prodloužení návěsu, udělátko na zlepšení brzd nebo zrychlovací nitro. Dříve či později pochopíte, že chcete-li být úspěšní a vydělat si rychle hromady peněz, musíte všechny uvedené položky vlastnit. Nejsou sice zadarmo a nějakou dobu potrvá, než si na ně vyděláte, ale jejich vlastnictví se vám rychle zúročí. Po opuštění obchodu se můžete vydat do baru, kde se dají nasát zajímavé informace, dá se tam získat některý z postranních úkolů či můžete vyhrát nějaké penízky v některé z hazardních her.

Zatímco kasina nabízejí nejrůznější karetní hry, kde se výhry pohybují maximálně v řádech set dolarů, mnohem zajímavější je plnění vedlejší úkolů. V těch se dá najednou vydělat i třeba $100 000. Bohužel, všechny tyto speciální mise jsou nárazové a otvírají se vám postupně při průchodu hrou. Ve výsledku připadá na každé město zhruba jeden takový úkol. Jejich náplň je hodně zajímavá, protože jednou je třeba odvést děti ze školy domů, jindy musíte dělat řidiče filmové hvězdě, potřetí vozit starého pána po pamětihodnostech aj. To všechno samozřejmě na čas. Tyto mise spolu s možností navštívit kasino jsou skvělým odreagováním od neustálého ježdění s kamionem a určitě ve hře mají své nezanedbatelné místo. Kdo maže, ten jede
Hlavní část vašich výdělků plyne z jezdění mezi městy. Ještě předtím, než se někam vydáte, si totiž musíte určit jeden ze tří časů, do něhož se vám povede do daného místa dojet. Samozřejmě, že čím více si věříte, tím vyšší bude ve výsledku vaše odměna. Do ní se promítnou i úkony, které stihnete vykonat při samotné jízdě. Ptáte se, o co konkrétně jde? Tak třeba setřesení policistů, zastavení stopaři, odvrácení útoku gangu motorkářů a tak dále.

Při honbě za co nejlepším časem bude často třeba využívat nejrůznějších zkratek, protože vyznačená trasa k cíli není vždy úplně ta nejkratší. Zatímco zpočátku budete mít co dělat, abyste se vešli do nejdelšího časového limitu, po několika hodinách a pár vylepšeních auta budete dojíždět v klidu s obrovskou časovou rezervou i ten nejšibeničnější čas. Vydělání dostatečné sumy peněz pro všechny členy poroty soudu nějakou dobu potrvá. To z důvodu, že jejich finanční nároky se postupně zvyšují, takže zatímco první si vystačí s částkou 100 000 dolarů, poslední nemá zábrany si říct o sumičku přesahující hranici 1 milionu. Ačkoliv je hratelnost dlouhou dobu na vskutku solidní úrovni, postupem času začne lehce upadat – pořád narážíte na ty samé postavy, obchodujete s tím samým zbožím a protloukáte se těmi samými místy.

 Bonusy a speciální mise
V menu hry se dá mimojiné najít galerie, ve které se vám za splnění určitého nestandardního úkolu (např. svezení 10 stopařů) odemkne některá z bonusových položek. Získáte tak kupříkladu přístup k artworkům, hudbě ze hry nebo zajímavým pasážím z dabingu. Aby toho nebylo málo, postupně se vám zpřístupňují speciální mise z vlastní kampaně. To kdybyste chtěli od toho řízení kamionu na chvíli odreagovat a usednout třeba za volant školního autobusu, džípu nebo jiného dopravního prostředku.


další obrázky z této hry najdete v naší sekci screenshotů

Z hlediska zpracování není Big Mutha Truckers 2 žádný zázrak. Grafika je nachlup podobná prvnímu dílu, jen je v mnoha ohledech detailnější a celkově tu máme více objektů a postav. Ono samotné vzezření hry není nějak přehnaně špatné, jen je hodně průměrné. Někomu to může velmi vadit, jiný to přejde bez povšimnutí. Já každopádně patřím do druhé skupiny, protože u hry jsem se bavil a to je jediná berná mince.

Zvuky, hudba i dabing ale nemají chybu. Především zvuková stránka je výborná, protože v kamionu vám po většinu času řve rádio ve stylu GTA, u něhož si můžete naladit jednu z přibližně pěti rozhlasových stanic. Škoda jen, že se vysílané pořady vcelku rychle oposlouchají, protože dochází k jejich častému opakování. K namluvení jednotlivých postav nelze mít nejmenších výtek, snad jen, že mnohdy jsou někteří lidé až příliš ukecaní, což se do hry tohoto typu dvakrát nehodí.

 Resumé
V konečném součtu není Big Mutha Truckers 2: Truck Me Harder vůbec špatnou hrou, zvláště patří-li závodní hry mezi váš šálek čaje. Vybalancovaná hratelnost jde ruku v ruce s relativně ucházejícím zpracováním, které sice nepatří mezi ty nejmodernější, ale i tak se to dá lehce skousnout. Nejdůležitější je ale fakt, že se chlapíci z Eutechnyx nedopustili při vývoji nějakých zásadnějších chyb a nabízejí takřka 100% odladěný produkt bez much a jiného nechtěného obsahu. Ovládat několikatunový kamion může být sice zpočátku oříšek, ale jakmile se vám všechno dostane do krve, jen tak se od hry neodtrhnete. Škoda ale, že inovací oproti minulému dílu je tak málo. Výhodou by se naopak měla v září-říjnu stát nízká cena 299 Kč české verze hry.

Stáhněte si: Video, Cheaty...

Související články: Hard Truck 2 recenze, Novinky...

 
Dick
autorovi je 25 let a již od útlého dětství se zajímá o hry, hudbu a vše krásné; vedle dlouhých hodin před monitorem rád jezdí na horském kole a ulítává na gumových medvídcích


 
 
Dick

Novinky na CZC.CZ

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.