Astroneer – recenze
7/10
zdroj: tisková zpráva

Astroneer – recenze

Datum vydání:
6. února 2019
Vývojář:
Vydavatel:
Platformy:
Detail hry

13. 3. 2019 19:00 | Recenze | autor: Patrik Hajda |

K některým hrám se každý den vracíte, abyste pokročili v příběhu. K dalším proto, abyste konečně zůstali jako poslední ze stovky bojovníků. Někdy si chcete jednoduše namáhat mozek. Ale pak mohou nastat okamžiky, kdy si chcete jen odpočinout, pokochat se, něco třeba vytvořit a zkrátka si dělat, cokoliv vás napadne. A přesně o tom je se vesmírný sandboxový survival Astroneer.

Jako osamělý astronaut se vydáváte na návštěvu cizí planety s nejasným cílem. Přirozenost vám velí expandovat, zhyzdit překrásnou krajinu výrobními budovami a provrtat zdejší hory skrz na skrz. A to doslova. Astroneer jako mnoho dalších zástupců tohoto žánru využívá deformaci terénu jak k dělání děr, tak k vytváření vlastních scenérií.

Není to ale primární účel. Jde totiž o jediný způsob, jak natěžit suroviny. Jakmile spatříte výrůstky, které do palety krajiny moc nezapadají, je to pro vás signál vytáhnout svůj pevninský vysavač a pomoct rudné žíle na svět. Z nasbíraných surovin si na 3D tiskárně vyrobíte další budovy s rozličnými účely, které potřebují další materiály, a koloběh se klasicky opakuje.

Svět Astroneera je poměrně zvláštní. Je zde nepřátelský život, ale pouze v podobě statických rostlin. K přímému ohrožení života tak nedochází ze strany predátorů, kterým se snadno vyhnete nebo je rovnou vykopete, ale vlivem drsných bouří a nedýchatelné atmosféry. Nedostatek kyslíku se stane vaším největším nepřítelem.

Astroneer zdroj: tisková zpráva

Oxygen Not Included

Vaše výpravy za hranice základny s generátorem kyslíku se zpočátku omezují na blízký perimetr. Po očku sledujete ubývající ukazatel kyslíku na svých zádech, abyste se v půlce otočili a sprintovali zpátky doplnit zásoby. Smrt ale prakticky nepředstavuje žádný problém. Ihned se totiž vtělíte do dalšího astronauta a stačí doběhnout k předchozí mrtvolce a obrat ji o nasbírané poklady.

Záhy se ale vrhnete na výrobu takzvaných tetherů, ze kterých pomocí kabelů rozvádíte kyslík po krajině a dostáváte se tak do vzdálenějších krajin bez nutnosti neustálého běhání k žíle a zpátky. K tomu vás přinutí až kapacita inventáře.

S ním i s pomalým běháním vypomohou vozidla, která jsou poháněná bateriemi. Ty můžete nabíjet pomocí solární nebo větrné energie, případně je nechat chvilku stát u základny. Zároveň za ně můžete zapřáhnout několik přívěsů, vrátit se z výpravy s obrovským „lootem“ a snáz tak expandovat své osamělé království v zemi nikoho.

Ultimátním cílem každé planety je sestrojit vesmírnou raketu, naplnit ji palivem, vydat se prozkoumat úplně jiný, procedurálně generovaný svět s pravděpodobně náročnějšími podmínkami k životu (zdravím tě, radiace) a tam celý proces opakovat. Příběh si tvoříte úplně sami, i když planety nabízejí jistá tajemství…

Batoh, přítel člověka

Astroneer mě doslova fascinoval svým uživatelským rozhraním (čtete správně), které nemá obdoby a měli by se jím inspirovat mnozí vývojáři. Nejsou zde žádná klasická vyskakovací okna, virtuální inventáře, čísla na obrazovce představující vaše životy, zásoby kyslíku a tak podobně. Všechny suroviny a menší zařízení se ukládají na platformu, kterou má váš astronaut na zádech.

Chcete-li například vyrobit novou budovu, musíte přijít k tiskárně a suroviny do ní ze svých zad po jedné přetahat. Když do generátoru elektřiny vložíte jednu jednotku organické hmoty, v reálném čase sledujete, jak se z podivně tvarovaného paliva postupně odtrhávají jednotlivé lístky. Veškeré důležité informace máte neustále na očích. Působí to až překvapivě přirozeně a skvěle to pracuje s jednoduchou, ale krásnou stylizací hry.

zdroj: Archiv

Kromě toho k větším překvapením nedochází. Začínáte s ničím, těžíte základní suroviny, abyste vybudovali nové věci, které vám umožní pracovat s dalšími novými věcmi, chce se po vás neustále víc a víc, vaše malá továrnička se rozrůstá a vy tak máte příjemný pocit postupu, za který můžete jen a pouze vy.

Astroneer je opravdu dobře promazaný stroj, který funguje, jak má. Funguje, jak očekáváte. A to je právě trochu škoda, protože pokud máte s tímto žánrem bohaté zkušenosti, pak vám Astroneer dech nevyrazí. Je to zkrátka další z řady sandboxových survivalů, který rozhodně neposouvá hranice žánru, ale v jistých směrech volí skvělé novátorské postupy.

Verdikt:

Astroneer je zkrátka a dobře další sandboxový survival, byť obohacený několika zajímavými mechanismy. Pro fanoušky žánru nenabízí mnoho nového, takže jeho objevování neskýtá moc překvapení.

Nejnovější články