zavřít

Arma 3 - recenze

PC

Recenzovaná verze: PC

Vychází na platformách: PC

Verdikt: Arma 3 je výborná vojenská simulace a zároveň konečně i hra, která má své chyby, ale při obrovském rozsahu se většina z nich dá tolerovat. Lepší „simulátor pěšáka“ nenajdete a větší sandboxové hřiště také ne.

Hodnocení redakce 8/10

Jak hodnotíme

metacritic 74/100

- Recenze autor: Jakub Kovář Komentáře: 0

Na Arma 3 jsem se jako na pokračování oblíbené značky těšil, lehce si hrál v editoru i v misích v zaplacené Alfě a byl zvědavý na plnou verzi. Zpráva o chybějící kampani při vydání mě lehce zaskočila a trochu zklamala - kampaň z původního Flashpointu a datadisku Resistance dodnes považuju za jeden z nejlepších herních zážitků. Nejde však o tragédii: kampaň přifrčí v průběhu následujících tří měsíců formou zdarma stažitelných DLC. Zatím si ale hráči musí vystačit „jen“ s porcí samostatných misí a tvorbou velmi aktivní moderské komunity.

Bohemia Interactive nacpala do review verze 12 bojových scénářů a 3 ukázky techniky jednotlivých frakcí. Samotné bojůvky vám vystačí na nějakých 6-7 hodin hraní, přičemž spousta z nich má relativně velký potenciál pro opětovné hraní. Každá z misí se totiž soustředí na něco jiného.

Jako obyčejný pěšák budete dobývat vesnici. Jako člen speciálních jednotek se podíváte v neoprenu pod hladinu, kde budete ničit miny a infiltrovat malý přístav. Pak poletíte s transportním vrtulníkem, svezete se i v tanku, za podpory vzdušných sil a obrněných vozidel dobudete vojenskou základnu, do rukou dostanete do rukou bezpilotní drony…

V průběhu těchto scénářů si vyzkoušíte takřka každou myslitelnou roli ve vojenské mašinérii, jejíž simulaci Arma 3 nabízí, a jejímž provedením se chce pochlubit. A daří se jí to, protože si po každé dohrané misi řeknete „Jo, něčeho takového chci víc.“ Ať už jde o podporu útoku pomocí odstřelovací pušky a koordinaci artilerie, nebo o již zmíněné potápění. Lví podíl na tom ovšem nemá až tak level design, který je občas mírně nelogický nebo nedůsledný, nýbrž spousta užitečných drobností a vylepšení.

Mazaný nepřítel je nebezpečný nepřítel

Vyzdvihnout lze vylepšenou umělou inteligenci, která v pěchotních bojích vykazuje nejlepší výsledky v celé sérii. AI se umí krýt, inteligentně zalézá do křoví, nestydí se vás obejít a přestřelky s ní jsou zábavné. Ani spolubojovníci nepůsobí jako maso na porážku. Pod vaším velením i samostatně umí rozpoutat peklo a dát protivníkům sežrat každou chybičku.

Na druhou stranu se však umělá inteligence pořád některých chybek nezbavila. Občas se voják někde zasekne, špatně se postaví a nechá se zastřelit, chce se krýt za železným sloupkem drátěného plotu a zvláště v členitějším terénu si občas nevybere tu správnou cestu. Podstatné je ale slovo občas - nepřítel tímto chybným způsobem zareaguje v jednom z padesáti případů, ovšem v těch zbývajících jde o solidního protivníka, s nímž si rádi vyměníte trochu olova, což je nejdůležitější.

Pro celkově dobrý dojem je důležité nastavení úrovně AI přímo v menu. Pro běžné hráče je nejlepší nastavit nepříteli úroveň skillu na Novice, zatímco u svých jednotek na Normal. Zkušenější hráči mohou experimentovat dle chuti, ale určitá úroveň nadržování pro spojence se zvláště u rozsáhlejších misí hodí, stejně jako bych u nepřátel nešel nad Normal. Skill AI totiž ovlivňuje především přesnost střelby, reakce a částečně i detekci protivníka. Pokud nepřátelům dáte do vínku expertní skill, musíte být sakra dobří, abyste v misi vůbec někoho dostali.

Dělejte si, co chcete, hlavně se ale bavte!

Umělá inteligence vytváří svých uspokojujícím chováním předpoklad proto, aby vás hraní bavilo. Přestřelky a kontakt s nepřítelem jsou zábavné, jakákoliv výměna olova pumpuje adrenalin do žil a pouhé vložení dvou skupin v editoru a jejich poslání proti sobě často vykouzlí zajímavé situace. Když se k tomu přidá vhodně zvolené prostředí a správný design mise, rázem je Arma 3 úžasně zábavná.

S úlevou můžu dosvědčit, že všech dvanáct misí v základní verzi Arma 3 vás bude bavit. Některé z nich více (skvělá operace Armed Assault, velice solidní Night nebo Support), jiné o fous méně (Combined Arms sice ukazuje stěžejní herní elementy, ale útok do kopce resp. výběr místa a směru útoku je lehce nešťastný). Ve všech případech jde ovšem o slušné kousky, které dostatečně prezentují potenciál hry a navnadí na to, co má přijít - kampaň a komunitní výtvory. Navíc je tu ještě povedená střelnice, která nabízí kvalitní porci výzvy a zábavného výcviku.

...

Samostatnou kapitolou je multiplayer, který v kooperativních módech i oblíbené dominaci válcuje konkurenci na celé čáře. Jestli v něčem dosahuje série Arma vrcholu, jsou to právě multiplayerové přestřelky, v nichž se přes rádio domlouváte se spoluhráči, koordinujete postup při dobývání celého ostrova, a užíváte každý kus techniky, který Arma nabízí.

V devíti oficiálních multiplayerových misích můžete strávit další spoustu hodin (některé jdou bez problému hrát i v singlu), a pokud jsem mluvil o znovuhratelnosti, zrovna zde její míra dosahuje maxima. V neoficiálních módech typu Domination potom bez problému utopíte stovky hodin a proměnlivé bojiště vás nikdy nepřestane bavit.

Vše podtrhuje úžasná rozloha celé hry a spousta nádherných míst jako stvořených pro další herní obsah, kterých jsou ostrovy Altis a Stratis o celkové rozloze 290 km2 plné.

Spousta vylepšení pod kapotou

Některá vylepšení oproti předcházejícím dílům v sérii jsou patrná na první pohled včetně nádherné grafiky, lepších animací, vyladěných zvuků, vylepšené fyziky, dynamických světel, mlhy a velmi slušně udělaného rádia, které konečně nezní tak strojově. Arma 3 navíc nabízí i spoustu dalších, drobnějších vylepšení, které hru pozvedávají o kus dál.

Výrazně vylepšené jsou jízdní modely vozidel (a kroutící se ruce na volantu), simulace poškození jednotlivých částí vozidla, fyzikální model vrtulníků a implementace PhysX. Tvůrci do hry rovněž přidali průstřelnost materiálů, zpřehlednili inventář, vylepšili zaměřování, k lepšímu upravili systém zranění a použití balíčků první pomoci, usnadnili přístup k objektům pro mission designéry a upravili únavu vojáka při běhu podle toho, co všechno tahá v sumkách.

Přesto některé z uvedených vylepšení pořád nefungují na sto procent. Ani značně vylepšená fyzika, díky které tank působí doopravdy jako tank, bohužel nezabraňuje občasnému lapsu kolizního modelu. Tank má stále problémy s dřevěnými domky a třeba po nárazu do obrněného transportéru vyletí transportér do vzduchu. Divné, nepěkné, ale hru to naštěstí neničí.

Evoluce Arma 3 je však oproti Arma 2 zjevná a hra je na to konto více odladěná a zábavnější. Vrcholu třetí Arma dosahuje, stejně jako její předchůdci, hlavně v pěchotních bojích, slušná je v misích s vrtulníkem a nakonec i tankisté si přijdou na své, přestože právě oni musí překousnout největší problémy. Mimo už zmíněné občasné chyby v kolizích se AI v některých chvílích dopouští chyby při řízení (které je ale pořád nesrovnatelně lepší než v druhém díle), a měl jsem pocit, že tanky jako takové vydrží až příliš mnoho zásahů.

Je to opět hra!

Nejdůležitější je ovšem pocit, který ve vás Arma 3 zanechává. Se vší úctou k dílům předchozím u Arma 3 poprvé od dob Flashpointu zase cítím, že je to „hra“. Úžasná, propracovaná, originální, se svým podílem chyb a podivností, ale pořád zábavná a hlavně hotová hra. U dílů minulých jsem měl pocit, že se pokouším hrát simulaci, která má obrovský potenciál a pro velkou část komunitních nadšenců musí být naprosto úžasná. Ale hráčům v pravém smyslu slova prostě předchozí Arma hry házely moc klacků pod nohy. Arma 3 konečně není neohrabaná a do cesty vám staví jen nepřátele a vlastní nešikovnost.

Navzdory citelné absenci kampaně je pozitivní, že i tak je v Arma 3 obsahu více než ve spoustě moderních akčních her. Skalní fanoušci se už navíc pustili do tvorby misí (občas jde o vážně povedené kousky, více rozvedeme v samostatném článku) a jejich hledání na Steam Workshop je díky přítomnému systému hodnocení snadné.

Pokud máte sandbox rádi a s oblibou si plácáte vlastní bábovičky, rozhodně si tohle pískoviště nenechte ujít hned teď. Pokud spíše obsah konzumujete a soustředíte se na multiplayer, zvažte, jestli se do hry nechcete podívat až po vydání kampaně. I když ale koupíte hru už nyní a vynaložíte trochu úsilí při výběru misí na Steam Workshop, rozhodně budete mít dlouhou dobu co hrát.

Arma 3 se tak i díky upravené a příjemně odladěné technologii vrací k odkazu původního Flashpointu a nabízí nejenom komplexní vojenskou simulaci, ale hlavně zábavu z hraní, což předchozím dílům v sérii citelně chybělo. Až tvůrci vydají slíbenou singleplayer kampaň, bude prakticky nemožné lákadlům Arma 3 odolat.

Tagy: simulace akční vojenská

Zdroje: Vlastní

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PS4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Wii, 3DS, DS, PS Vita, iPhone a iPad. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Call of Duty, World of Warcraft, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield nebo FIFA.

Hledáme nové členy týmu, pokud umíš programovat, pojď mezi nás. Více informací.