zavřít

Fallout 4 vyjde ještě letos, na Xbox One půjdou mody z PC

PlayStation 4 Windows Xbox One

AKTUALIZOVÁNO - Preview autor: Adam Homola Komentáře: 0

Že bude Fallout 4 gigantická hra, jsme tak nějak všichni tušili. Ale že z něj Bethesda udělá v podstatě několik her ve hře čekal asi málokdo. Fallout 4 rozhodně nebude žádný drobek, i když hra začíná velmi komorně a nenápadně. Možná trochu překvapivě vlastně vůbec nezačínáte v postapokalyptickém světě. Startovní čáru představuje váš dům o hezkém nedělním dopoledni, kdy si před zrcadlem pěkně v klidu formujete vzhled své postavy. A ano, můžete hrát i za ženu.

Jakmile si svého hrdinu či hrdinku vytvoříte, následuje nevyhnutelný výbuch bomby, váš přesun do Vaultu a jakási zatím nespecifikovaná událost, díky které se probudíte až za 200 let. Tou dobou už je z celého prostředí typická postapokalyptická pustina a tady začíná opravdový Fallout. Todd Howard kladl na jevišti na tiskové konferenci Bethesdy na E3 důraz na absolutní svobodu a soudě dle toho co všechno ukázal, mu nemáme důvod nevěřit.

Minecraft

Tak například crafting. Ten bude ve hře přítomen v takové míře, že by snad i Minecraft sklopil oči. Vytvářet či upravovat můžete prakticky všechno. Každou zbraň a dokonce i svůj power armor. Materiály na craftování nacházíte všude po světě, takže teď, alespoň dle slov Howarda, má každičký předmět v celém světě svůj význam. Nic tam není zbytečně a všechno se vám může hodit, ať už chcete na baseballovou pálku přimontovat kotouče od cirkulárky tak trochu jako v Dead Rising, nebo jen lehce upravujete své brnění.

Sims

Možnost vyrábět si zbraně a upravovat snad všechny myslitelné prvky na nich je jen malou součástí hry,od které se odvíjí ta další: budování. Ve Falloutu 4 vám dají vývojáři k dispozici několik obrovských parcel po celém světě, na kterých si můžete postavit svůj vlastní dům. Svoji vlastní osadu, či dokonce malé městečko. Jednoduše sesbíráte materiály a postavíte základy, zdi, dveře, okna, podkroví, schody, střechu... Celý dům. A ten pak vybavujete. Je čistě na vás kam umístíte postele, křesla, gauče, krb či dekorativní prvky. A samozřejmě taky boudu pro pejska.

V podstatě si můžete z Falloutu 4 udělat takové malé The Sims kombinované s Minecraftem. Tím to ale ještě nekončí. Další vrstvou budování je elektřina. Tu můžete pro vaše městečko zajistit pomocí generátorů, od kterých vedete elektřinu přes dráty až k požadovánému cíli. Třeba ke světlům, k blikající ceduli, nebo k obranným věžím. K elektrické síti můžete připojit také terminál, skrze který lze upravovat chování jednotlivých věcí - věží, světel, cedulí apod.

Tower defense

Obranné věže budou důležité, protože tady přichází na řadu zase další hra ve hře a to tower defense. Vaše městečko můžete mít sebelíp vyladěné, ale pokud ho nebudete bránit, dříve či později asi padne. Ve světě je totiž spousta banditů kteří by se k vám chtěli dostat a vy se musíte bránit. Pečlivé rozmístění věží, jejich ovládání přes terminály a zapojení kolegů je tak klíčové, s čímž souvisí další prvek městeček a to jsou lidé.

SimCity

Jak bude vaše osada růst a přerůstat v malé městečko, přiláká to nejen zlé, ale taky hodné lidi. Ti vám mohou pomáhat například prodejem užitečných věcí, ale něco za něco. Když chcete mít v městečku nějakou populaci, musíte se o ně postarat. Takže zasadíte na zahrádku nějakou zeleninu, zajistíte vodu a pumpu a také již zmíněnou elektřinu. Jakmile máte funkční takovouhle malou ekonomiku, můžete se posunout a vybudovat druhé městečko. Pak třetí, čtvrté a další a další.

Městečka mezi sebou navíc můžete ekonomicky propojit přes jakousi postapokalyptickou verzi obchodní karavany. Začínáte se děsit komplexnosti všeho toho stavění, budování, pěstování zeleniny, obchodování, tower defense a dalších novot? Dobrá zpráva: všechno tohle je naprosto volitelné. Budováním své chýše či osady se nemusíte vůbec zabývat pokud nechcete, klidně můžete hrát jen "klasický" Fallout 4 a tuhle budovatelskou nadstavbu ignorovat.

Postapo RPG

Pod tím vším craftováním, stavěním a tower defense hrou se totiž pořád ještě skrývá obrovské postapokalyptické RPG, které od Falloutu 4 čekáte. O to ochuzeni rozhodně nebudete, ale kdo bude chtít, dostane navíc ještě The Sims, Minecraft a tower defense navrch. Samozřejmostí je i Pip-Boy, který je díky speciální sběratelské edici také reálný a můžete si do něj zasunout vlastní telefon s příslušnou aplikací. A jako by to všechno výše uvedené nebylo dost, další hrou ve hře jsou jednoduché arkádové hříčky, které můžete hrát v pustiny právě na Pip-Boyovi.

Howard během tiskovky potvrdil, že Fallout 4 běží na "next gen verzi" jejich starého známého Creation enginu. Do něj přidali vývojáři několik nových technologií a systémů, takže hra vypadá pořád dobře. Jen doufám, že vedle grafiky se Bethesda soustředila také na bugy a odladění hry, aby náhodou nevyšel Fallout 4 v polorozbitém stavu, který by se dostal do normálu až za několik měsíců. A datum vydání? Možná dřív, než by leckdo čekal. Do postapokalyptické pustiny se podíváme už letos a to 10. listopadu na PC, PlayStation 4 a Xbox One.

Xbox One i s mody

Propojení Xbox One a PC pokračuje, jak jsme ostatně čekali. Nicméně zpráva, že na Xbox One půjde přenášet modifikace z PC je poněkud nečekaná a samozřejmě i vítaná. Navíc k Xbox One verzi hry navíc bude přibalený Fallout 3, který next-gen konzole zvládne díky své nově oznámené kompatibilitě.

Tagy: Fallout (série) strategie akční RPG budovatelska first person taktická 3rd person third person postapokalypsa e3 2015 fallout 4

Zdroje: tisková zpráva

Kupte na CZC.CZ

Související videa

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.