Dungeon Siege
zdroj: Archiv

Dungeon Siege

28. 6. 2000 0:00 | Preview | autor: Redakce Games.cz |

Dungeon Siege - previewAutor: Falconer & ACEPublikováno: 28.června 2000 Malé...


Dungeon Siege - preview

Autor: Falconer & ACE
Publikováno: 28.června 2000

Malé vývojářské společnosti vždy přicházejí se zajímavými nápady a s úžasnými hrami. Jmenujme například Black & White, Hitman: Codename 47, Republic: The Revolution nebo Call of Cthulhu - všechny tyto hry budou mít velký vliv na postoji velkých firem, zabývajících se jen licencemi, k těm malým. V malé firmě je méně byrokracie a více tvořivosti, což je ten správný nejdůležitější faktor při tvorbě zábavné hry. Jednou ze společností, kde tvořivost dominuje všemu ostatnímu je Gas Powered Games. Jejich přicházející titul, Dungeon Siege, pravděpodobně převrátí RPG svět nejen vzhůru nohama, ale také ze strany na stranu. Kompletně 3D hra, která spojuje akci, RPG a strategii v reálném čase, něco co už tu sice bylo, ale ne v pojetí, jaké připravuje Dungeon Siege. Čtěte dál a uvidíte.

Příběh? Záhada...
I když si libuji ve všech hrách stylu RPG, upřednostňuji především ty z fantasy prostředí. Do této kategorie spadá i Dunegon Siege. Mixování žánrů je také zajímavé, takže s Dungeon Siege jsem to vyloženě vyhrál.

V současné době se toho o příběhu moc neví. Víme, že vy - hlavní hrdina - vlastníte malou farmu, na které jste doposud vedl spokojený život. Přišli však Orkové a začali vám dělat ze života peklo. Po absolutní destrukci farmy vám toho už moc nezůstalo, takže jste si sbalil svých pár švestiček a vyrazil směrem k civilizaci. Brzo poznáte, že podobný osud potkal většinu lidí z okolí - všechny farmy a vesnice byly vypleněny. No a tak se váš hrdina rozhodne najít toho, kdo za tím vším stojí.

Podivné, ale známé
Při prozkoumávání okolností k napsání tohoto článku jsem přišel na to, že Gas Powered Games pravděpodobně řadu let naslouchali hlasům a nářkům obyčejných hráčů jako jsem já nebo vy. Všechna omezení, které v současném RPG světě existují, jsou v Dungeon Siege vymyšlena jiným způsobem, takže dramaticky roste zábava a hratelnost. Pochopitelně, že náruživí hráči RPG mají radši klasický přístup, jako je například v Baldur's Gate, ale přesto si myslím že i tito lidé ocení to, co Dungeon Siege nabízí. Několik příkladů: Vývoj postavy je zcela volný. Neexistují zde žádná omezení povolání, takže i když kladete mimořádný důraz na vývoj vašeho bojovníka a během první poloviny hry z něj děláte nepřemožitelnou horu masa, stále máte možnost ho ve zbytku hry přetvořit na kouzelníka. Vlastnosti postav a jejich povolání jsou jednoduché, ale účinné:

Atributy:
Síla - boj beze zbraně
Zručnost - střelné zbraně
Inteligence - kouzla
Mana - kouzelné body
Život - zásahové body

Zručnosti:
Zbraně s ostřím - meče/sekery
Střelné zbraně - luk
Tupé zbraně - kladivo
Temná magie Dobrá magie

Máte tak zcela volnou ruku a záleží pouze na vás, jestli budete ze své postavy dělat specialistu úzce zaměřeného na jednu oblast, nebo ho uděláte všestranného. Díky tomu povolání není předem dáno, ale je určeno na základě vývoje postavy. Chcete mít bojovníka? Můžete. Nebo radši kouzelníka? Záleží jen na vás. Něco mezi? Žádný problém, neexistují zde omezení.

Mně osobně toto velice vyhovuje. Hra navíc nabízí spousty možností, jak vytvořit vyváženou partu. S maximálním počtem deseti hrdinů se už nemusíte rozhodovat, zda vzít dva lučištníky místo vašeho vyvíjejícího se bojovníka, jen proto že už nemůžete mít větší partu.

Jako bych vás slyšel: "Deset postav? Super! Teď sebou můžu táhnout všechno co najdu!". To je pochopitelně pravda, ale Dungeon Siege vás i v tomto ohledu příjemně překvapí. Všechny problémy s inventářem se totiž vyřeší díky... mezkům. Je to tak - hra umožňuje nákup mezků, aby mohli nést vaše věci - a nejen to. Už nemusíte pendlovat mezi dungeonem a městem, abyste prodali vše, co najdete. Můžete totiž poslat mezky do města a prodat vše, co potřebujete. Stejně tak s nimi můžete s honáky mezků poslat i jakýsi seznam na nákup, takže nedostatek many nebo zdraví nebude znamenat přerušení dobrodružství v nejlepším.

Když na to přijde, posílat mezky s honáky jen tak může být dost nebezpečné. I tento problém má řešení. Můžete rozdělit svou partu a poslat pár mužů jako ochranku. Pokud se dostanou do problémů, jejich šance na přežití se tak rapidně zvýší. Rozdělení party pochopitelně není povinné, ale podle stylu hry a světa, ve kterém se pohybujeme, bude rozdělení dost žádoucí.

pokračování - vizuální zpracování, kouzla atd.

Obrázek zdroj: Archiv
Obrázek zdroj: Archiv
Obrázek zdroj: Archiv
Obrázek zdroj: Archiv
Obrázek zdroj: Archiv
Obrázek zdroj: Archiv
Obrázek zdroj: Archiv
Obrázek zdroj: Archiv
Obrázek zdroj: Archiv
Obrázek zdroj: Archiv


Zvětšit

Nejnovější články