Diablo III - preview
zdroj: tisková zpráva

Diablo III - preview

28. 6. 2008 0:00 | Preview | autor: Redakce Games.cz |

Odpalte ohňostroje, zpívejte a tančete, hráčská srdce zaplesala a Blizzard se vší slavou oznámil nástupce legendárního akčního RPG. Vyčerpávající informace o novinkách, dvacetiminutový záznam hry i doprovodný filmeček čtěte jako první na Tiscali.

Autor: Levis
Publikováno: 28. června 2008


Zvětšit zdroj: tisková zpráva Odpalte ohňostroje, zpívejte a tančete, hráčská srdce zaplesala a Blizzard se vší slavou oznámil nástupce legendárního akčního RPG. Vyčerpávající informace o novinkách, dvacetiminutový záznam hry i doprovodný filmeček čtěte jako první na Tiscali.

To jsme si zase jednou pořádně oddychli, protože ačkoliv k této události dlouhodobě směřovaly všechny indicie a miliony spekulací (z těch posledních zmiňme nález založeného diskusního fóra k Diablu III na oficiálním webu nebo novinářům rozdávané deníčky s artworkem), mohlo to stejně dobře skončit průšvihem a ukázat se, že za týden trvajícím odhalováním obrázkové skládačky na webu byl ve skutečnosti tajemný Project Hydra (nejspíš kódové označení hry).

Inu, nestalo se a na pařížské konferenci leckdo možná dostal infarkt, když šéf Blizzardu na pódium pozval kytaristu, který ze strun začal vyluzovat hudební motiv z prvního dílu. A pak to přišlo..

 S každým koncem něco začíná
Jako první byl logicky trailer, namluvený ženským hlasem. Promluva se nesla v seifertovském duchu, že se lidstvo vždy domnívalo, že s každým koncem i něco začíná. Rozbořené hrady, kometa nad měsícem, masové bitvy mnoha a mnoha tisíců, mezi nimi všem dobře známý záběr archanděla Tyraele ze závěrečné animace ke dvojce. A nakonec, kdo jiný než on - on, temný Diablo. To je zhruba tolik, co se momentálně ví k příběhu, snad vedle toho, že od událostí ze dvojky uplynulo dvacet let. Protože z krátkého filmečku, byť nabitého a povedeného jako všechny, které kdy Blizzard udělal, by se toho chtiví hráči moc nedozvěděli, přiběhl na pódium okamžitě Jay Wilson neboli hlavní designér hry a všechny ohromil nabídkou, že Diablo III rovnou ukáže. A jak slíbil, tak udělal, přičemž z celé dvacetiminutové demonstrace si lze udělat dobrý dojem o tom, co hra nabídne.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

 Výhody nového prostředí
Wilson načetl savegame s hrou za barbara, v tu chvíli se nacházejícího kdesi ve vnitřním komplexu (něco mezi jeskyní a labyrintem). Prvně třeba říct, že graficky hra samozřejmě urazila velký kus cesty. Byl zachován izometrický pohled z předchozích dílů, ale tentokrát v plně 3D enginu s možností kdykoliv si obraz přiblížit přesně jako ve WarCraftu III. To s sebou přinese i jiné výhody: postavičky budou vybíhat po schodech nebo slézat po žebřících a některé potvory za vámi dokonce polezou po zdech věže, na jejímž vrcholku budete právě stát.

Druhou podstatnou novinkou je interaktivní prostředí, sice asi ne plně zničitelné, jako jsme navyklí z některých stříleček, ale rozhodně dost na to, aby s ním byla nějaká legrace. Vaši cestu tak snadno přehradí několik obrovských balvanů, které spadnou ze stropu a zlámou most, po němž jste se právě chystali přejít. Jindy se barbar ocitne v přečíslení protivníků, ale než aby je zabíjel jednoho po druhém, udeří mocně do chatrné zídky po pravici a nechá své soupeře zavalit kameny.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

 Starý interface, stará kouzla
Barbar sám se oproti předchozí hře něčemu přiučil, třeba čerstvě dovede skákat přes propasti. Ačkoliv zprvu to v prezentaci vypadalo, že mu neuchází životy ani mana, v pozdější fázi šlo do tuhého a barbar měl kolikrát na mále, byť oproti dalším volitelným postavám bude asi znovu mít nejtvrdší kořínek. Samotný interface mimochodem zůstal prakticky zachován, červená baňka coby ukazatel života, modrá pro manu, mezi tím předměty z inventáře a zkratky pro vybrané skilly.

Co se týče kouzel, během předváděčky byly k vidění různé sady blesků, ohnivých koulí i silových vln, které kolem sebe barbar metal. Vedle toho bude opět možné nabíjet zbraně, takže v inventáři (též podobném původní hře) si snadno vezmete sekeru, schopnou dát nepříteli elektrický šok. Netřeba jistě připomínat, že podobné útoky budou proti vybraným nepřátelům kolikrát znamenat zvláštní bonus.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva

 Pochodeň
Z původních her se toho vrátí mnohem víc. Hned několikrát byl k vidění častý fór, kdy z posledních sil dorazíte těžkého protivníka, načež z jeho útrob se vyrojí desítky malých otravných potvor. Těšit se opět můžete také na všudypřítomné truhly, které ne vždy budou skrývat poklad, ale kolikrát i zrádnou past - třeba čtveřici potvor, vysávajících z hrdiny život. A jako vždy, když bude nejhůř, si snadno vykouzlíte modrý portál zpět do města a alespoň na moment všem zrůdám utečete.Ruku v ruce s interaktivním prostředím jde i předvedená možnost uchopit louč a zapalovat s ní okolí. Ne sice tak extrémně, jako třeba v Alone in the Dark, ale potřebám hry to zcela postačí.

 Staré tváře, nové tváře
Zvětšit zdroj: tisková zpráva Vlastně to bylo téměř jisté, ale přece každého zahřálo na srdci, když uprostřed labyrintu barbar objevil starého známého Deckarda Caina, vedle samotného Diabla zřejmě jednu z mála postav, která se objeví ve všech třech dílech. Cain však nebyl jediným aktérem, protože okamžitě po něm došlo na představení nové třídy Witch Doctora. Pochází odkudsi z džungle a díky svým předkům umí s medicínou hotové divy: nejen, že vás dovede udržovat při životě, ale především snadno otráví protivníka.

Aby to bylo rázem předvedeno, vyrobil barbar Cainovi portál do města a hra se přesunula do líbivých venkovních prostorů. Witch Doctor se ujal slova, pobil pár monster a z jejich koster pak v necromancerovském stylu vyrobil trojici psích sluhů-příšer, které se samy vrhaly na další potvory. Navíc jakmile některému z těchto přísluhovačů začne docházet zdraví, dovede ho Witch Doctor v poslední chvíli usmrtit výbuchem, který zároveň poškodí i protivníka.

Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva Obrázek zdroj: tisková zpráva
celou sadu všech sedmadvaceti obrázků naleznete v galerii

 Zeď složená ze zombie
Působivý byl i střet s hopsavými skřety, jedněmi z vašich prvních nepřátel ve dvojce. Vrátí se zcela v tradičním duchu samozřejmě i s neodmyslitelným šamanem, vždy se schovávajícím co nejvíce dozadu a snažícím se před vámi utéct. Tentokrát vám však cestu zatarasí novým způsobem, a to sice vykouzlením neprostupné zdi složené ze zombíků. A když už se k němu konečně dostanete, začnou se na vás ze všech stran sypat jeho soukmenovci. Nepříjemný pocit..

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Ostatně, možná se mi to zdá, ale při oprašování letitých zážitků z hraní Diabla II si nemohu vybavit takhle intenzivní souboje. Co do počtů ano, zvlášť v některých fázích hry (třeba při čistění těch proklatých hrobek na konci druhého aktu) se na vás i tehdy valily hory nepřátel, ale připadá mi, že jejich koncentrace nebyla zdaleka taková, jako v předvedeném kousku z trojky. Ale to zatím jen neopodstatněná úvaha a vlastní dojem.

Následoval přechod přes rozbitý most s vodou utíkající hluboko vespod, zapíchnutou vlajkou a občasným blesknutím. Blížil se závěr prezentace a s ním i bitva s obrovským bossem, které předcházel ještě přechod malého jezírka a zdolání čtyř stromových potvor.

 Finální boss, finální dojmy
Hlavní boss se sice na moment zasekl na místě (což lze pochopit, hra musí být pořád někde v raném stádiu vývoje), ale pak ze sebe začal vydávat strašlivé jeky a rány, skákal po bojišti a občas se přes hráčovu partu přehnal jako rozzuřený býk. Dlouho jej zaměstnávaly ostatní postavy, pak si ale vyhlédl přímo barbara a začal do něj sekat svými pařáty, přičemž v tu chvíli hrdinovi zdraví klesalo asi stejným tempem, jako když se do vás ve dvojce poprvé pustila přerostlá Andariel.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Ale i boss bude mít své meze a obrovské zvíře nakonec padne, rozpadne se v ještě vroucí červenou lávu (určitě je jedním z podřízených samotnému Diablovi) a zapálí několik okolních keřů. A jako by toho nebylo dost, na hrdinu se okamžitě sesypou desítky malých kostlivců...

Tak tedy, co tomu říkáte? Blizzard vyslyšel přání hráčů, týden je trápil tajemnými obrazovkami na svém webu a když na to přišlo, předvedl mnohem víc, než musel: celý filmeček i hutnou dvacetiminutovou předváděčku hry. Alespoň pro tuto chvíli si tedy nelze stěžovat, že bychom toho o nástupci legendárního Diabla II nevěděli dost. A ještě jednou, hurá! Čas otřít pot z čela po náročném poledním programu a pustit se do pořádné diskuse ve fóru pod článkem. Tak schválně, čeho všeho si všimnete v sestříhaných záběrech prvního traileru?

Update: Čtěte také: Rozšiřující detaily z Diablo III&Jak by mělo vypadat Diablo III podle fanoušků

zdroj: Archiv


Diablo III teaser trailer

zdroj: Archiv


Diablo III záznam z hraní

28.6. Diablo III oznámeno, spuštěna homepage, více v následujících minutách.
28.6. Poslední minuty před tiskovkou Blizzardu, v prvních řadách prý někdo dostal Diablo III zápisníček :)
27.6. Hype se stupňuje, další web chce, nebo si spíš zarputile přeje, aby zítra údajně ohlášené Diablo III mělo pohled z vlastních očí.
26.6. Web Blizzardu opět s další hádankou, v puklině jen ohřátý vzduch a fanoušci si neví rady a pořád vidí Diablo III :)
25.6. Nějací zaměstnanci Blizzardu prý prokecli, že Diablo III bude skutečně oznámené již v sobotu odpoledne.
24.6. Dnešní obrázek na webu Blizzardu prý připomíná runu, tvrdí fanoušci a předkládají další teorie o oznámení Diablo III.
4.6. Německý časopis slibuje info o nějaké očekávané hře, fandové si ze zmínky o peklu opět přejí, ať je to Diablo III.
21.4. Diablo III nebude oznámeno prvního května, zastavil spekulace tvůrce fansite, odpočítávání asi vede teprve k začátku upoutávání na něco jiného, uff.
16.12. Diablo III má být zčásti singleplayerové (v duchu minulých dílů) a zčásti MMO (tzn. úplně odlišné než MP u dvojky) - údajně ho oznámí na jaře.
6.2. Diablo III je prý již čtyři roky ve vývoji, ale Blizzard není spokojen s jeho kvalitou a pořád ho předělává.
2.8. V rámci reorganizace pro zvýšení efektivity přesunul Blizzard své North studio do centrály v Irvine, kde bude pokračovat na nějakém projektu (asi Diablo III).
28.4. "Právě jsem s bratislavským orchestrem nahrál muziku pro Diablo III", tvrdí anonymní hudebník z ČR. Věřit či nevěřit? Podobný soubor stojí za Diablem II.

Zdroje: live stream prezentace Blizzard WorldWide International 2008 z Paříže

Související články: Rozšiřující detaily z Diablo III, Jak by mělo vypadat Diablo III podle fanoušků, Diablo II recenze, Diablo II Lord of Destruction recenze, Diablo návod, Diablo II návod, Diablo II Lord of Destruction návod 
Levis

autorovi je 20 let, studuje v Praze a specializuje se na strategie/akce/adventury a cokoliv s tématikou Star Wars 
 
Levis

Nejnovější články