Overwatch návod - jak hrát za útočné postavy
zdroj: tisková zpráva

Overwatch návod - jak hrát za útočné postavy

26. 5. 2016 19:30 | Návod | autor: Adam Homola |

Po obecném představení hry přichází část druhá: tipy a triky pro všechny hrdiny z kategorie Offense. Overwatch je hra na hrdiny a ti útoční jsou často jádrem týmu. Jsou skvělí na zabírání úkolů a na skoro všechny typy potyček. Většinou se umí dostat poměrně rychle z jednoho místa na druhé a vůbec byste je neměli podceňovat. Pro začátečníky je z této kategorie nejvhodnější Soldier: 76, naopak nejtěžší je Genji nebo Tracer. Pojďme se ale na hrdiny podívat podrobněji, abyste si o nich udělali lepší obrázek.

Genji

Hanzův bratr a jediná postava ve hře, která vás dokáže zabít vašimi vlastními střelami. Genji patří k jednomu z nejtěžších hrdinů a pro začátek bych ho nováčkům rozhodně nedoporučoval.

Overwatch zdroj: tisková zpráva

Shuriken

Genji vystřelí tři vrhací hvězdice rychle za sebou. Letí relativně rychle, ale samozřejmě pořád pomaleji než kulka. Alternativní mód střelby pošle stejné tři hvězdice nikoliv za sebou, ale v rozestupu vedle sebe. Zatímco primární mód střelby je vhodný spíše na vzdálené cíle, sekundární mód zase pro změnu na bližší cíle nebo hloučky.

Deflect

Odrážení přilétajících kulek a projektilů. Všechny odražené kulky pošle zpátky tam, kam míříte zaměřovačem.

Swift Strike

Výpad vpřed s vytaženou katanou. Během výpadu způsobíte nepřátelům poškození a rychle se posunete o několik metrů požadovaným směrem.

Dragonblade

Genji vytáhne katanu a začne sekat všechno kolem sebe. Během aktivovaného Dragonblade nemůžete používat Shurikeny, ale Swift Strike i Deflect jsou vám k dispozici. Jste sice o něco rychlejší, ale pořád stejně zranitelní.

zdroj: Archiv

Základní tipy pro Genjiho:

 • Deflect odráží přilétající střely tam, kam míříte. Tudíž byste měli při použití Deflect automaticky zaměřovat nepřátele. Nezapomeňte ale, že to funguje pouze na střelné zbraně. Symmetra, Winston, Zarya nebo Mei Deflect prostřelí bez problémů.
 • Genji je výborný proti sniperům. Může se k nim jednoduše dostat díky své velké mobilitě, a když už na vás Widowmaker nebo Hanzo vystřelí, můžete jim to vrátit přes Deflect.
 • Neztratí se ani proti supportům. Pokud to risknete a dostanete se pomocí skoků a Swift Strike do zad nepřátelům, můžete tam udělat solidní paseku. Zaměřte se na Mercy či jiného supporta a rozbijte jim tak celý plán.
 • Pokud se vám podaří během Swift Strike někoho zabít, automaticky se resetuje cooldown a můžete Swift Strike použít znova. Jakmile se tohoto naučíte využívat, budete po bojišti kmitat rychleji než Tracer.
 • S Genjim nikdy nechoďte jako první čelem k nepřátelskému týmu. Genji je vhodný spíše do stran, nebo do týlu nepřítele, kde dokáže způsobit velké škody.
 • Genji může lézt po zdech a umí také dvojitý výskok. Společně se Swift Strike to z něj činí jednoho z nejmobilnějších hrdinů v celé hře. Lehce se dostanete na každou střechu, ze které pak můžete přeskočit na jinou a vpadnout nepřátelům do zad. Nebojte se toho a používejte skoky, lezení po zdech a Swift Strike co nejčastěji to půjde. Genji toho zase tolik nevydrží - musíte se tedy hýbat.
 • Se zvýšenou mobilitou souvisí i běžný pohyb po mapě. Nechoďte po schodech, vylezte po zdi.
 • Utlimátka vám životy nezvýší, proto si dávejte pozor a ideálně se domluvte s nějakým supportem. Během Dragonblade jste totiž zranitelnější než kdy jindy, protože se na vás začnou nepřátelé více zaměřovat.

McCree

Drsný kovboj s ještě drsnější ultimátkou. S revolverem můžete střílet i na dálku, ale nejnebezpečnější jste v boji nablízko, jeden na jednoho. BAMF!

Overwatch zdroj: tisková zpráva

Peacekeeper

Základní zbraní McCreeho je klasický revolver se dvěma módy střelby. V tom prvním střílíte normálně, jednu kulku za druhou, nijak zvlášť rychle, ani pomalu. Druhý mód je bleskové vystřelení všech nábojů v zásobníku ihned po sobě. Taková salva je pak extrémně nebezpečná na krátkou vzdálenost a prakticky k ničemu na dlouhou vzdálenost.

Combat Roll

McCree udělá výpad s kotoulem vpřed a ještě si během toho stihne přebít revolver.

Flashbang

Vyhození oslepujícího granátu na krátkou vzdálenost. Granát na několik málo vteřin omráčí nepřítele, který se nemůže hýbat ani střílet.

Deadeye

Po chvíli soustředění a míření McCree vystřelí na všechny cíle v dohledu, a pokud mají cíle méně života, zabije je. Během míření se může McCree hýbat.

zdroj: Archiv

Základní tipy pro McCreeho:

 • Nezapomeňte, že sekundární střelba nevystřelí šest nábojů, ale jen ty, které máte v zásobníku. Proto si po několika střelách na dálku raději vždy přebijte, abyste byli s plným zásobníkem připraveni na případného nepřítele za rohem.
 • Sekundární střelba z Peacekeeperu je ideální v kombinaci s Flashbangem. Tím nepřítele omráčíte, a pak do něj z blízka nasypete celý zásobník, což řada hrdinů nepřežije.
 • Combat Roll vám pomůže překonat nebezpečné vzdálenosti, které si hlídá sniper, nebo se můžete dostat do bezpečí. Nebo vám naopak umožní rychle se přiblížit k nepříteli, hodit na něj Flashbang, a pak vypálit šest ran najednou. Combat Roll můžete použít i dozadu, stačí jen zmáčknout tlačítko pro pohyb dozadu, a pak Combat Roll.
 • Flashbang nefunguje na štíty a podobné bariéry jakou má například Reinhardt.
 • Ultimátka Deadeye je o trpělivosti. Čím víc života nepřátelé mají, tím déle bude jejich zaměření trvat. Každá vteřina odpovídá zhruba 100 bodům života, ale zase čím déle míříte, tím jste zranitelnější. McCree totiž jen tak stojí a září, nebo se hýbe jen velmi pomalu. Ideální je být schovaný za štítem od Reinhardta nebo Winstona, nebo mít na sobě štíty (Zarya, Torbjörn).
 • Kdyby vám míření v Deadeye nevyšlo a nepřátelé by radši rychle utekli, nemusíte střílet. Jednoduše Deadeye zrušte a nabití ultimátky vám zůstane na 50 %. Pokud vystřelíte, musíte ji nabít znovu celou od nuly.

Pharah

Létající vzpomínka na Quake. Pro nováčky relativně vhodná, pro nepřátele docela smrtící. Spravedlnost se solidní splash damage.

Overwatch zdroj: tisková zpráva

Rocket Launcher

Klasický raketomet, který dělá poměrně velké poškození jak cíli, tak v okruhu výbuchu. Proto platí staré dobré quakeovské pravidlo, že je často lepší mířit nepřátelům pod nohy než přímo na ně.

Jump Jet

Díky jetpackům na zádech může Pharah vyletět vysoko nad bojiště. A pak lze výšku ještě chvíli udržovat. Ostatně Pharah nemá klasický skok, ale mezerníkem se začnete pomalu vznášet.

Concussive Blast

Vystřelení speciální rakety z brnění, která nedělá velký damage, ale odrazí nepřátele z místa výbuchu.

Barrage

Ultimátka, díky které z Pharah doslova prší hromada raket.

zdroj: Archiv

Základní tipy pro Pharah:

 • Rakety nejsou nejrychlejší, proto je potřeba, stejně jako v Quake III, předpovídat kam nepřítel uhne a nestřílet po něm, ale střílet tam, kam směřuje.
 • Jump Jet využívejte často, nepřátele tím můžete trochu zmást a zároveň získáte skvělý přehled o situaci na bojišti. Navíc tím uniknete hrdinům, kteří jsou dobří spíše nablízko.
 • Ve vzduchu se nepohybujete nijak zvlášť rychle, na to dejte pozor. Pokud mají nepřátelé v blízkém okolí dva snipery, můžete spadnout dřív než se pořádně rozletíte.
 • Pharah je často užitečná spíše na konci zápasů, kdy se většina hráčů mačká na malém prostoru, a brání Payload nebo určitou oblast. V takovém případě může Barrage klidně vyhrát hru.
 • Concussive Blast můžete použít jak na nepřátele, tak na sebe. V podstatě si z něj lze udělat takový malý rocket jump. Primárně se ale zaměřte na nepřátele: spousta map má místa kolem útesů, nebo existují různé "díry", kam lze nepřátele shazovat...
 • Pomocí Concussive Blast lze s trochou šikovnosti rozdělovat skupinky nepřátel od sebe, separovat slabší jedince od stáda nebo srazit nepřátelského snipera ze střechy na zem.
 • Barrage je sice extrémně účinná, ale také extrémně nebezpečná schopnost. Během střílení raket se totiž nemůžete hýbat, a tak jste pro všechny snadným cílem. Barrage je ideální v kombinaci s Jump Jet, kdy vyletíte vysoko do vzduchu, a pak spustíte na nepřátele spršku raket.
 • Zkuste se zaměřit primárně na hrdiny, kteří nemají takový dostřel nebo jsou obecně slabší na delší vzdálenosti. Jde například o Mei, Junkrata, Reapera, Reinhardta, Winstona, Symmetru nebo třeba Lúcia. Ti by vám neměli dělat skoro žádné problémy.

Reaper

Teleportující se smrtka s velkými brokovnicemi. Je ideální pro napadání nepřátel ze stran a v nouzi se může rychle vypařit. Skoro doslova.

Overwatch zdroj: tisková zpráva

Hellfire Shotguns

Reaper vládne dvěma brokovnicemi, tudíž nepřekvapí, že je efektivní zejména v boji nablízko.

Wraith Form

Možnost stát se duchem na několik vteřin má spoustu různých použití. Během Wraith Form je Reaper nesmrtelný, ale nemůže střílet nebo používat jakékoliv jiné schopnosti.

Shadow Step

Teleport na krátkou až střední vzdálenost. Chvíli ale trvá, než se Reaper přesune. Nejprve je potřeba určit místo pro přesun, následně teleport aktivovat, a pak chvíli počkat.

Death Blossom

Ultimátka, kdy se Reaper začne rychle otáčet a ještě rychleji pálit z obou brokovnic na všechny strany.

zdroj: Archiv

Základní tipy pro Reapera:

Reaper není tolik závislý na supportech jako ostatní, protože se může sám léčit. Léčení si ale musíte zasloužit zabitím nepřítele. Z každé mrtvoly vypadne Soul Globe, po jehož sebrání se vyléčíte za 50 bodů života.

Opravdu se nesnažte trefit něco na dálku, nemá to moc cenu. Brokovnice jsou dobré skutečně jen na krátké, maximálně střední vzdálenosti. A na střední jen v případě, že se pokoušíte trefit něco velkého (Reinhardtův štít, Roadhoaga apod.)

Jakmile vám začne téct do bot, použijte Wrait Form a rychle zmizte. Díky WF jste totiž na chvíli nesmrtelní, a i když vás mohou samozřejmě nepřátelé stále sledovat a "počkat" si na vás jinde, přeci jen se vám šance na přežití trochu zvýší. Ideálně byste se měli vždycky držet alespoň v relativně krátké vzdálenosti od nějaké uličky, do které můžete ve formě ducha zmizet. Na otevřeném prostranství je Reaper nejzranitelnější.

Díky Wraith Form se zabavíte všech negativních efektů, jako je například Discord Orb od Zenyatty, nebo miny od Widowmaker.

Ve Wraith Form můžete pořád sbírat lékárny i Soul Globe.

Používejte Shadow Step na přepadávání nepřátel z míst, odkud útok nečekají. Ideální kombinace je teleportovat se na nějakou římsu nad nepřátele, a pak jen seskočit dolů s aktivovaným Death Blossom.

Death Blossom je ideální použít tehdy, kdy jsou nepřátelé zaneprázdnění vašimi spoluhráči a neví o vás. Během ultimátky jste totiž docela zranitelní a jste snadným cílem. Na druhou stranu se můžete během Death Blossom trochu hýbat: využijte toho, když vám bude nějaký nepřítel utíkat.

Soldier: 76

Žánrová oldschool klasika. Nepřekvapí ani nenadchne a je asi nejlepší postavou pro nováčky. Třeba díky auto-aim "cheatu".

Overwatch zdroj: tisková zpráva

Heavy Pulse Rifle

Plazmový kulomet, který příliš necuká a dává solidní damage.

Helix Rockets

Sekundární střelou jsou zde rakety Helix. Jde o několik malých raket, které kolem sebe rotují, a způsobují nepřátelům i jejich nejbližšímu okolí explozivní poškození.

Sprint

Soldier: 76 je jediná postava ve hře s klasickým sprintem. Jednoduše držíte Shift a postava běží rychleji. Během sprintování ale nemůžete střílet.

Biotic Field

Lékárnička, kterou Soldier: 76 umístí na zem. Ta pak v malém okruhu léčí jeho i všechny spoluhráče.

Tactical Visor

Ultimátka, kterou znají hráči stříleček jako cheat auto-aim. Po dobu několika málo vteřin dokáže Solder: 76 zaměřovat nepřátele automaticky, a tak se stačí jen dívat jejich směrem, a mít je na obrazovce.

zdroj: Archiv

Základní tipy pro Solder: 76:

 • Nezapomínejte Sprint používat téměř vždy, když nestřílíte. Můžete se díky němu dostat rychle ze základny do akce, z akce do bezpečí nebo na nějakou vyvýšenou pozici kvůli scoutování a přehledu.
 • Čím déle střílíte, tím méně je zbraň přesná. Na dálku se tak snažte střílet po dávkách.
 • Helix Rockets mají relativně malý cooldown, proto se je snažte používat co nejčastěji. Ať už v potyčkách jeden na jednoho, nebo ve velkých týmových zápasech.
 • Biotic Field používejte s rozmyslem, protože může významně pomoct celému týmu. Ideálně si ho šetřete na větší team fighty, nebo na situace, kdy musíte něco bránit. Pokud vám ale teče do bot, nebojte se ho samozřejmě použít "jen tak" - pořád bude lepší, když díky tomu přežijete a vyléčíte jen sebe, než abyste umřeli kvůli šetření Biotic Field. Nezapomínejte, že patříte primárně do útoku, nejste Support.
 • Tactical Visor znamená lepší směřovat na slabší, středně silné nebo mobilní nepřátele. Tanky jako je Reinhardt nebo Roadhog s tím nejspíš nezabijete. Během ultimátky můžete pořád střílet Helix Rockets, ale musíte si je sami ručně zamířit.
 • I díky Tactical Visor je Soldier: 76 výborný proti Pharah, Tracer, Mercy nebo Zenyattě.

Tracer

Mrštná slečna z Anglie, kterou jen tak netrefíte. Nevydrží skoro nic, ale hbitými prsty ji můžete dostat z každé šlamastiky během vteřiny.

Overwatch zdroj: tisková zpráva

Pulse Pistols

Velmi rychle pálící pistole, kterým sice dojde rychle šťáva a musíte zase přebíjet, a ani damage není žádná sláva. Když ale udržíte zaměřovač na nepříteli dostatečně dlouho a jste schopní se u toho pohybovat, dříve či později padne skoro každý.

Blink

Okamžitý teleport na krátkou vzdálenost, který můžete použít třikrát rychle za sebou. Každý z teleportů má několikavteřinový cooldown.

Recall

Možnost vrátit se v čase zpátky o několik vteřin. Během cesty zpátky se dostane na původní hodnotu i zdraví.

Pulse Bomb

Ultimátka, během které vyhodí Tracer bombu.

zdroj: Archiv

Základní tipy pro Tracer:

 • Blink nefunguje pouze dopředu, ale také do stran. Jednoduše stačí držet třeba klávesu pro úkrok doleva, a pak aktivovat Blink. Tím se teleportujete doleva, zatímco jste pořád nasměrovaní dopředu.
 • Díky Blink je Tracer nejrychlejší hrdina v celé hře. Může se nejrychleji dostat zpátky do akce, utéct z akce apod. Využívejte toho často a nebojte se díky Blinku obíhat nepřátele ze všech stran.
 • Recall vás vrátí v čase o tři vteřiny nazpátek. Nejde tedy jen o pozici, ale má to vliv na všechno: vaše životy, stav zásobníků a negativní buffy.
 • Využívejte Blink ve chvílích, kdy se celý váš tým nemůže dostat přes dobře bráněný bod na mapě. Rozložený Bastion nebo věž od Torbjörna najednou nejsou problém, protože můžete být v mžiku za nimi.
 • Tracer je díky své kombinaci ultimátky, Blinku a Recallu výborná skoro na kohokoliv, ale ideálně na defenzivní hrdiny. Můžete se totiž rychle teleportovat do srdce nepřátelského týmu, přilepit bombu třeba na Mercy a hned se vrátit v čase zpátky. Najednou jste zase v bezpečí a nepřátelé vybuchují.
 • Pozor byste si měli dát naopak například na Mei, která vás zmrazí, nebo na Winstona, který má spoustu životů a nemusí váš moc přesně zaměřovat.
 • Pulse Bomb můžete hodit i přímo na nepřátelského hrdinu. Když se trefíte, bomba se na něj přilepí a odběhne společně s ním, aby na něm zakrátko detonovala.

Obecné rady pro hraní Overwatch najdete v tomto článku, v příští části se zaměříme na Defense postavy.

Nejnovější články