Brothers in Arms - návod 1.díl
zdroj: tisková zpráva

Brothers in Arms - návod 1.díl

2. 4. 2005 0:00 | Návod | autor: Redakce Games.cz |

Brothers in Arms se stalo hitem posledních týdnů a tento návod by vám měl osvobozování Normandie ulehčit. Poradíme, jaké zbraně se kdy hodí používat, objasníme základní herní mechanismy a vyřešíme úvodní mise.

Autor: Kopulkon
Publikováno: 2.dubna 2005


Zvětšit zdroj: tisková zpráva Akční taktická hra Brothers in Arms (recenze) se stala hitem posledních týdnů a námětem vášnivých diskuzí hráčů na všemožných fórech. Přestože někteří hráči BiA šmahem z nejrůznějších důvodů odsoudili, většině se líbí a mnohým z nich přijde vhod náš návod, který se jim osvobozování Normandie pokusí ulehčit. Poradíme zde, jaké zbraně se kdy hodí používat, objasníme základní herní mechanismy BiA a pomůžeme s řešením jednotlivých misí. Nahlédnout mohou jak sváteční hráči, tak zkušenější bojovníci, kteří již na svých monitorech v jiných hrách postříleli tisíce našich západních sousedů.


Obecné rady

 Výzbroj a střelba
Zbraně jsou v Brothers in Arms vymodelovány věrně podle skutečnosti a podle toho se také, v rámci možností samozřejmě chovají. Asi je všem jasné, že pušky a kulomety se hodí k boji na velkou vzdálenost a samopaly pro boj zblízka. Střílet od pasu na vzdálenost větší než několik metrů také nemá valný význam. Obecně také platí, stejně jako v podobných hrách, že střílíte daleko přesněji ze zakleknutí než ze stoje. Kdykoliv vám to situace umožňuje si proto klekněte a palte přes mířidla. Doporučuji vám si jejich přepínání nastavit na pravé tlačítko myši, je to opravdu nejvíce využívaná funkce ve hře. Samozřejmě u střelby neběhejte a neskákejte, pokud to nemá nějaký vyšší smysl.

Poloautomatická puška M1 Garand a karabina M1 byly jedny z nejpoužívanějších amerických zbraní za druhé světové, a tak je i v BiA budete mít v pazouře hodně často. Zvládnutí střelby s nimi je tedy klíčové. I když tyto poloautomaty střílí tak rychle, jak dokážete mačkat spoušť, garantuji vám, že stejně rychle nedokážete zacílit. Proto si po každé ráně znovu namiřte, jinak je palba neúčinná. Pokud ale jen poskytujete krycí palbu svým kolegům, klidně to na nacisty našijte hlava nehlava.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Zvětšit zdroj: tisková zpráva

Samopaly Thompson a MP40 jsou skvělé k boji na menší vzdálenosti. Thompson má obrovskou nevýhodu malého zásobníku, proto měňte za jeho německý protějšek kdykoliv budete moct. Akčnější hráči budou mít možná nutkání s těmito hračkami běhat a kropit to jimi přibližně ve směru nepřítele, ale my rozumnější si opět pěkně zacílíme a budeme to do nácků pouštět v kratších dávkách, protože se domů nechceme vracet v rakvi... eh, tedy vlastně nechceme tak často načítat hru.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Zvětšit zdroj: tisková zpráva

Univerzálními zbraněmi jsou americký lehký kulomet BAR a německá útočná puška Sturmgewehr 44, ke které se ale dostanete až v pozdější fázi hry. Jsou dostatečně přesné a účinné k boji zdálky a díky své dobré kadenci se dají použít i ke kontaktnímu boji, jen si musíte dát pozor na omezený zásobník v případě BARu.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Zvětšit zdroj: tisková zpráva

V několika málo misích se vám do rukou dostane odstřelovací puška Springfield. Při palbě přes dalekohled se jeden zásah rovná jednomu mrtvému Němci. Střílet z této pušky je opravdová radost, protože je poměrně jednoduché trefovat nácky přímo mezi oči a zvládne to i méně zkušený hráč. Samozřejmě k ničemu jinému než boji na velkou vzdálenost se tato zbraň absolutně nehodí.

Pokud proti vám jede tank, můžete jej sami o sobě zničit jedině pancéřovými pěstmi, bazukami nebo vhozením granátu do prostoru pro posádku. Posledně jmenovaný způsob je hodně riskantní a povede se jen zřídkakdy, proto byste se měli naučit ovládat zmíněné protitankové zbraně. Obecně vzato jsou tanky snáze zničitelné zboku a zezadu, proto také na tyto partie své rakety směřujte. V průměru spotřebujete na jediný tank okolo čtyř pancéřových pěstí nebo střel z bazuky, proto se mezi jednotlivými výstřely musíte schovat do krytu, jinak z vás kulomety tanku udělají Blutwurst. Počítat také musíte s kratším dostřelem těchto zbraní a na větší vzdálenost střílet po balistické křivce, ale ve hře se většinou skladiště Panzerfaustů jakoby náhodou nachází jen pár metrů od nepřátelského obrněnce, takže toto vás nemusí moc zajímat.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Zvětšit zdroj: tisková zpráva

V některých misích budete mít k dispozici ruční granáty. Házejí se pomocí tlačítka „G“, ale jejich účinnost není bůhvíjaká, obtížně se zaměřují a navíc jich máte velice omezenou zásobu. Když už je budete házet, nezapomeňte s nimi poslat i pár propagačních střel, jinak vám Němci granát rádi pošlou zpátky.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Zvětšit zdroj: tisková zpráva Zvětšit zdroj: tisková zpráva

Zbývá ještě zmínit stacionární kulomety (například MG42 a Browning ráže 0.3 palce), které se v misích nacházejí většinou na takových místech, abyste pomocí nich mohli rozsekat v následujících chvílích naběhnuvší německé soldáty. I když těžké kulomety přímo svádí k masivnímu kropení celého okolí, není tento způsob palby zdaleka tak účinný jako mířené krátké dávky do těl nacistů. Stejné pravidlo krátkých dávek platí i pro kulomety umístěné na věžích spojeneckých tanků. Tam ale musíte počítat se směrem jízdy, neboť střílet můžete jen před sebe. Pokud se tedy objeví zapomenutý Němec za vaším tankem a vy zrovna držíte kulomet, patrně půjdete v následujících okamžicích do kytek, takže pozor na to.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva Zvětšit zdroj: tisková zpráva

 Taktika boje
Jak jste se již mohli dočíst v naší recenzi, nevystačíte si jen sami se sebou, ale budete muset využívat dovedností a palebné síly svých spolubojovníků. Abychom nemlátili prázdnou slámu, podívejme se na taktické využití týmů na praktickém příkladu z deváté mise „Crack of Dawn.“ Ve svém družstvu máte dva týmy, a sice palebný a útočný. Stojíte před problémem, kdy musíte zničit Němce okolo silnice, kdy celou situaci navíc komplikuje kulomet v troskách domu.

Nebudu vám lhát, že takovou situaci nelze vyřešit prostým frontálním náběhem se všemi vojáky. Vždyť co na tom, že přijdete o polovinu mužů, když v další misi stejně všichni budou žít. Ale na vyšší než střední obtížnosti s takovýmto bezmyšlenkovitým náběhem příliš neuspějete. Nemluvě o tom, že většině z nás přinese taktičtější postup ze hry lepší pocit. A právě díky tomuto pocitu doporučuji také vypnout ony ohyzdné červené indikátory nepřátelské morálky. Nejenže díky nim máte neférový přehled o všech schovaných Němcích v oblasti, ale navíc to úplně ruinuje herní atmosféru. Ze stejných důvodů nehraji ani se zapnutým crosshairem, tedy zaměřovacím křížkem uprostřed monitoru.
Obrázek zdroj: tisková zpráva
Nejprve nechte palebný tým střílet na kulometné hnízdo v domě. To provedete stiskem tlačítka pro rozkazování (osobně vám doporučuji „E“), najetím na cíl a puštěním klávesy. Vaši vojáci zahájí palbu, čímž odlákají palbu kulometu a vy se tak zbytkem svých mužů bez potíží dostanete přes silnici.


Obrázek zdroj: tisková zpráva Nyní jste se se svým útočným týmem dostali daleko blíže německým pozicím a můžete tak úplně zamezit kulometu v palbě. Jeho německá obsluha totiž bude pod palbou a nebude mít dostatečnou morálku, aby překonala strach a střílela. Tím jste si uvolnili palebný tým, který se nyní přesune za vámi (výchozí tlačítko pro tuto akci je „Y“) a začne palbou vázat Němce kryjící se na ulici.


Společně se svým útočným týmem se pak po německém pravém křídle snadno dostanete do boku nacistům na silnici. Ale předtím se budete muset vypořádat s několika málo vojáky po své levé ruce. Zahajte na ně palbu ze své pušky a střílejte, dokud nepřestanou palbu opětovat. Pak zavelte svému útočnému týmu k přímému útoku. Nevybíhejte hned s nimi, ale kryjte je střelbou z bezpečného místa. Pak již zbývá jen postřílet vyděšené Němce na silnici, které pořád váže váš palebný tým. To je už hračka.
Obrázek zdroj: tisková zpráva
Vojáci u kulometu by v tuto chvíli ještě rozhodně neměli být ve stavu, kdy by po vás zase stříleli onou hroznou zbraní, takže se vlastně žádný boj nekoná, ale prostě je spolu se svými oběma týmy přímým útokem popravíte a oblast je vaše. Nyní bude následovat nacistický protiútok, ale to už je jiný příběh...


Na tomto místě je ještě nutné zmínit, že v některých misích budete mít pod svým velením namísto družstva vojáků lehký nebo střední tank. Ovládání je naprosto stejné jako u pěších družstev, ale samozřejmě taktické možnosti tanku jsou jiné než možnosti družstva. V podstatě stačí tank chránit před pancéřovými pěstmi a víceméně je pak schopen misi vyřešit sám, ale je nutný obezřetný postup, protože jak již bylo řečeno, je tank zezadu takřka bezbranný. Tank je také skvělým mobilním krytem, který vás ochrání před německými kulkami.

Co z toho tedy vyplývá? Vždy se snažte jedním ze svých týmů palbou vázat nepřítele a s ostatními obíhat. To znamená, že nejprve svůj palebný tým přesunete do vhodné palebné polohy a rozkážete mu zahájit postřelování německých pozic. Současně s tím se svým útočným týmem (máte-li jej k dispozici) nepřátele obejdete, například přes dům nebo dvorek, a postřílíte je do zad. Ač to zní už jako klišé vyřčené mnohokrát na mnoha místech, skutečně to tak funguje a po celou dobu hry k nekrytému náběhu do připravených pozic nuceni nejste. U mnoha kulometných hnízd dokonce autoři hry nachystali neférové překvapení v podobě okamžité smrti, pokud nabíháte čelně a nevyužíváte třeba bočních uliček.

Vojákům se tlouklo do hlavy – střílej, přibij nepřítele na jedno místo, oběhni je a pak zlikviduj, tak se tím řiďte i vy. A nyní se již podívejme na řešení jednotlivých misí:


Řešení jednotlivých misí

 Mise 1 - Rendezvous with Destiny
Úkol: Dostat se k nejbližší křižovatce

V úvodní misi téměř ihned po začátku narazíte na četaře „Maca“ Hassaye. Má vyšší hodnost než vy, a tak se řiďte jeho rozkazy a držte se u něj. Narazíte zde jen na dva Němce, které Macovi pomozte zabít svou pistolí.

 Mise 2 - Silence the Guns
Úkol: Držet se Macových rozkazů

Vaším cílem budou dvě protiletadlová děla, ale pořád máte jen pistoli od Hassaye, takže si ze začátku nemůžete moc vyskakovat. I tato mise je však výuková, kdy se naučíte poskytovat a využívat palebnou podporu. Od prvních padlých Němců si nezapomeňte vzít jejich pušku. Celkově zde není co řešit, držte se svých rozkazů a poslouchejte, co vám Hassay říká.

 Mise 3 - Ambush at Exit 4
Úkol: Spojit se se 4. pěchotní divizí na pláži
Zvětšit zdroj: tisková zpráva
Konečně budete mít někoho pod svým velením, i když pro začátek se budete muset spokojit se zrzounem Hartsockem. Krátký tutoriál vás seznámí se základními příkazy (nezapomeňte si v menu hry nastavit tlačítko pro příkazy vojákům, jinak nebudete moci tutoriál dokončit). S Hartsockem se pak přesuňte k farmě, kde mu rozkažte pálit po dvou Němcích za zídkou a sami jim vběhněte přes barák do zad. Stojí proti vám jen „Kanonenfutter“, tedy vojáci naverbovaní z východních oblastí Evropy, tudíž by to neměl pro vás být problém.

Po pár metrech narazíte na svažující se pole s několika zídkami a třemi vojáky. Opět nechte Hartsocka pálit a rychle běžte podél pravého okraje pole a nepřítele zabijte zezadu. Společně pak zaútočte na dvoučlenný minometný tým. Po chvíli dorazíte na poněkud větší pole se zídkami, kde budete muset čelit dokonce dvěma dvoučlenným týmům. Taktika bude opět stejná, a sice rychlý oběh podél pravého okraje pole.

Po setkání se dvěma vojáky z vašeho družstva se postavte za kulomet a utopte nepřátelský protiútok v krvi. Naběhne okolo patnácti vojáků. Mělo by se vám je podařit postřílet téměř všechny než stačí doběhnout k nějakým krytům. Těch pár šťastlivců, kterým se to podaří, budete muset holt s Hartsockem vyřídit ručně.

 Mise 4 - Objective XYZ
Úkol: Zabít vojáky v německých kasárnách

I když se to zdá nepravděpodobné, v této misi skutečně půjdete ve stopách dvou skutečných amerických výsadkářů, kteří sami postříleli několik desítek německých vojáků. Nejprve budete muset překročit silnici postřelovanou kulometem. Nechte Hartsocka pálit zpoza budovy a sami obíhejte levou stranou, měli byste se dostat do boku asi čtyřem nacistům. Pak už můžete relativně v klidu přeběhnout s Hartsockem silnici a vydat se přes dvorky nalevo od cesty. Po několika metrech narazíte na další odpor. Opět je zbytečné nabíhat přímo, nechte Hartsocka střílet a sami se vydejte průchozím domečkem doleva, jako na dlani nyní uvidíte další skupinku Němců. Dejte si pozor na vojáka v okně.

Zvětšit zdroj: tisková zpráva

Nyní jste se dostali na úroveň kulometného hnízda, takže se vraťte na silnici (ostatně jinam se jít ani nedá) a osádku MG42 postřílejte. Opět přeběhněte silnici na druhou stranu a držte se pravého okraje náměstíčka. Hartsocka nechte tady a sami se vydejte pravou stranou kolem domů Němcům do zad. Všimněte si, že čelně se střetnete jen se dvěma Němci, boj s ostatními je vlastně jen popravou do zad. Zbývá přeběhnout poměrně velké otevřené prostranství. Nepouštějte se do zbytečných přestřelek na velkou vzdálenost. Tato sekce se dá pohodlně vyřešit Hartsockovou krycí palbou a rychlým postupem podél zídky napravo, kdy vlastně jen popravujete vyděšené nácky zboku. Po chvíli se dostanete až k německým kasárnám.

Uvnitř u stolu jí šest Němců, tak si nezapomeňte dobít samopal, aby vám náhodou uprostřed masakru nedošly náboje. Ve dvoře kasáren narazíte na vojáky poněkud zmatkující s bazukou, takže zatímco budete jejich počínání sledovat, najděte si kryt, nabijte zbraně a počkejte, až začnou z hořícího domu vybíhat Němci. Ty bohužel nijak zvlášť přechytračit nemůžete, a tak vám nezbude, než je na férovku postřílet.

 Mise 5 - Foucarville Blockade
Úkol: Zajistit město Foucarville

Pod palcem máte tentokrát celý tříčlenný palebný tým, tak neváhejte a vyšlete jej k náklaďáku na ulici a sami se vydejte kolem prvního baráku doleva. Tak se dostanete do zad prvním dvěma Němcům a budete moci postřílet několik dalších na ulici. Zavolejte si tým k sobě a standardním způsobem zlikvidujte pár Němců za zídkami u mostu. Právě jste vlastně obešli dalších několik vojáků na silnici, které opět jen popravte zezadu. S kulometem si nemusíte lámat hlavu, neboť je příliš daleko, než aby mohl vaše vojáky vážně ohrozit. Náběh proti němu se ale rovná kontumační smrti, takže se budete muset kousek vrátit a vydat se přes dvorky. Tam na vás moc nepřátel čekat nebude, ale měli byste si od padlých nacistů sehnat samopal, jinak by to mohlo být trošku problematické. Po chvíli vyjdete po levé straně prvního kulometného hnízda.

Další hnízdo je jen kousíček dále po silnici. Opět vám nezbude, než se všemi výsadkáři rychle přeběhnout silnici, pozabíjet pár Němců a sejmout kulometčíka z jeho pohledu zprava. Následuje ještě jeden přeběh silnice a boj na vcelku otevřeném prostranství. Nyní vám stačí využít početní převahy k převálcování špatně vyzbrojených německých týmů, jejichž pušky Zvětšit zdroj: tisková zpráva by se proti vašim samopalům chytat neměly.

Po chvíli dorazíte k opuštěnému kulometnému hnízdu, které prozatím nechte být a jděte vystřílet Němce na hřbitov. Pokud budete postupovat vzhledem ke kostelu po směru hodinových ručiček (tzn. půjdete po vstupu na hřbitov doleva), dostanete se všem Němcům víceméně do zad. Pak se vraťte ke kulometnému hnízdu, vydejte svým přeživším spolubojovníkům rozkaz ke krytí (výchozí klávesa je „X“), postavte se za MG42 a koste nabíhající Němce.

Po chvíli začnou střílet minomety, které rozbijí plot. Vyběhněte tedy ze svých krytů a přes louku směřujte co nejrychleji ke dvěma minometným týmům, které byste měli v pohodě zlikvidovat. Pravděpodobně nezabráníte tomu, že dopadající granáty roztrhají vaše přátele při běhu na kousky, ale to vám nemusí vadit, v další misi budou zpět.

 Mise 6 - Rommel’s Asparagus
Úkol: Zničit sloupy na východním a západním poli

Na dvě poměrně rozlehlá pole se chystají přistát americké kluzáky, ale sloupy, které tam Němci postavili, by z nich nadělaly hadry. Navíc jsou po okrajích polí rozmístěná kulometná hnízda. Ale nic není tak horké, jako když se to uvaří, a tak se se svými svěřenci vydejte příkopem po obvodu oraniště. Až dorazíte k malé zídce, dejte svým lidem pokyn k zahájení krycí palby na první hnízdo a sami vojáky v něm oběhněte a zlikvidujte. Nyní umístěte k nejbližším sloupům nálože, jinak se Němci budou stále vracet a ničeho byste nedosáhli. Stejným obíhacím způsobem v pohodě zlikvidujte i zbylá hnízda na okraji pole. Až vyhodíte do vzduchu všechny sloupy, přiletí dva kluzáky, z nichž jeden vám probourá cestu na sousední pole.
Zvětšit zdroj: tisková zpráva
Tam opět snadno postupujte příkopem podél levého okraje, nezapomeňte si od jednoho z nácků sebrat samopal, je to s ním daleko snazší. Opět platí, že po vyčištění jedné části pole musíte vyhodit do vzduchu i zdejší sloupy, jinak přiběhnou německé posily. Systematicky tak vyčistěte celou oblast a počkejte na přistání dalšího kluzáku.

Den D je tedy u konce, ale můžeme vám slíbit, že v bouřlivém červnovém týdnu roku 1944 už nebudete nuceni tápat, pokud si počkáte zhruba dva týdny na 2. díl návodu...

V České republice vydá společnost Playman nejprve anglickou verzi Brothers in Arms (začátek příštího týdne) a v plánu je i oficiální česká lokalizace (formou titulků), jejíž datum dokončení není prozatím přesně známo, ale snad se ji dočkáme do léta.

Stáhněte si: Patch, Trailery, Videa, Cheaty...

Související články: Recenze, Preview (7/2004), Novinky... 
Kopulkon
autorovi je 17 let, studuje střední školu v Havířově, ve svém volném čase se věnuje překládání her a sportům všeho druhu

 
 
Kopulkon

Nejnovější články