Čekání na Godota… pardon, na chipset B360
zdroj: tisková zpráva

Čekání na Godota… pardon, na chipset B360

8. 1. 2018 10:15 | Hardware | autor: Jiří Svák |

Kdo zvažuje upgrade na procesor řady Coffee Lake, má dnes jedinou možnost: pořídit si základní desku s čipsetem Z370. Jiný čipset Intel totiž dosud nevydal. Pro spoustu zákazníků se ale jedná o neadekvátní volbu – výbava základních desek Z370 patří do vyšší třídy, čemuž odpovídá i vysoká cena. Kdy tedy můžeme čekat levnější alternativy?

Generace procesorů Coffee Lake je pro Intel přelomovým vydáním: poprvé totiž přinesla do mainstreamu 6 jader, které byly dosud vyhrazeny pouze pro vyšší platformy. Úspěch konkurenčních procesorů Ryzen způsobil, že Intel nástup řady Coffee Lake uspěchal, což s sebou přineslo i dávku kontroverzí.

Jednou z nich je nemožnost použít procesor Coffee Lake do stávajících desek „dvoustovkového“ čipsetu (B250, H270, Z270…), ačkoli je patice stejná. Reporty z posledních měsíců se shodují v tom, že nekompatibilita je v podstatě umělá, a kdyby Intel chtěl, mohl by zpětnou funkčnost umožnit. Tomu dávají za pravdu i některé úspěšné pokusy o provoz procesoru Coffee Lake na desce se starším čipsetem Z170. Stanovisko Intelu je nicméně takové, že nové procesory 8. generace potřebují pro chod svých dalších dvou jader vylepšené napájení, což desky s dřívějším čipsetem nabídnout nemohou. Vyberte si.

coffee-lake

Přehled procesorů Coffee Lake. Zdroj: ark.intel.com

Druhý problém tkví v nedostupnosti levnějších základních desek, které by se hodily pro uzamčené modely Coffee Lake. Základní desky s čipsetem Z370 jsou výbavou dimenzované především k dražším procesorům s otevřeným násobičem, jejich ceny tak začínají až kolem 3 000 Kč. Párovat k nim levnější modely Coffee Lake bez podpory přetaktování nedává z pohledu poměru cena/výkon příliš smysl. Citelně tady chybí základní desky s jednodušším čipsetem, ekvivalentním dřívějšímu B250 či H270. Umíme si představit, že takový Core i5-8400, šestijádro s Turbo Boost až 4 GHz a cenou kolem 4 500 Kč, by se stal hitem základních herních sestav. A v tom je možná zakopaný pes.

Už na podzim se mluvilo o tom, že kromě čipsetu Z370 nevydá Intel v brzké době žádnou alternativu. Důvodem by mohlo být to, že levnější čipy Coffee Lake párované s levnějšími deskami by mohly kanibalizovat prodeje souběžné generace Kaby Lake, což samozřejmě není pro polovodičového giganta žádoucí. Podle zpráv tak Intel odsunul vydání dalších čipsetů série 300 až na první kvartál 2018.

Poslední informace se objevily na začátku prosince 2017, kdy čínský web MyDrivers publikoval roadmapu Intelu z prezentace na herní akci Galaxy GOC 2017.

b360-intel-roadmap

Uniklá roadmapa Intel z Galaxy GOC 2017. Zdroj: wccftech.com

Pokud je uniklý snímek autentický, opravdu se čipsetu B360 nebo H370 dříve nedočkáme. Podle poznámek pod čarou klade roadmapa zahájení výroby „třístovkových“ základních desek až na polovinu února a prodej hotových produktů bohužel až na přelom března a dubna.

Uvidíme, zda s nějakými novinkami nepřispěchají zástupci Intelu na CES 2018.

Nejnovější články