Vydavatel Ragnarok žaluje vývojáře Rune II ze zrušeného studia Human Head
zdroj: tisková zpráva

Vydavatel Ragnarok žaluje vývojáře Rune II ze zrušeného studia Human Head

5. 12. 2019 16:15 | Byznys | autor: Šárka Tmějová |

Vydavatelství Ragnarok Game včera zažalovalo nedávno zrušené studio Human Head a tři jeho spoluzakladatele. Viní je z porušení smlouvy a z podvodu, spočívat by měl v blokování přístupu k assetům Rune II. Ta vyšla před několika dny, den nato byl tým rozpuštěn a okamžitě znovu spojen v Roundhouse Games, které vlastní Bethesda.

Human Head a jeho tři spoluzakladatelé, Christopher J. Rhinehart, Ben Gokey a Paul MacArthur, podle žaloby podané k vrchnímu soudu státu Kalifornie pro okres Los Angeles nedodrželi podmínky uvedené ve smlouvě. Ragnarok Game poskytli Human Head přibližně 3,5 milionu dolarů (80 milionů korun) za „bezchybnou a otestovanou hru s kooperativním multiplayerem a plnou lokalizací“, což podle nich Rune II, která v recenzích sbírá mizerné známky, rozhodně není.

Podle Ragnaroku také Human Head slíbili, že se budou starat o marketing a komunitní management, což nedodrželi. Navíc se jejich zástupci měli účastnit PR a marketingových akcí, klíčoví zaměstnanci ale týden před vydáním Rune II údajně odjeli na dovolenou nebo úplně přestali komunikovat.

Vydavatel se domnívá, že se Human Head tímto snažili vynutit zrušení smlouvy, která Ragnaroku kromě jiného přiřkla exkluzivní práva na značku Rune po minimální dobu pěti let od vydání hry. Toto ujednání by tím mohlo být zrušeno spolu se zbytkem smlouvy.

zdroj: Archiv

Human Head vydavatele o svém zrušení informovali pouhých pět dní před vydáním Rune II na Epic Games Store, zároveň mu neřekli o svých plánech studio opětovně založit pod křídly Bethesdy, což ale podle žaloby museli plánovat nejméně několik měsíců dopředu. Studio se prý při komunikaci tvářilo, že aktivně plánuje přidávání nového obsahu po vydání hry.

Nyní odmítá předat náhradnímu vývojářskému týmu potřebné materiály. Jeden ze spoluzakladatelů, Ben Gokey, prý vydavateli oznámil, že by jim za ně museli zaplatit více peněz. Podle Ragnaroku se zaměstnanci Roundhouse navíc snažili sabotovat jejich vydavatelské snahy a chtěli na Epic Store nahrát upravenou verzi hry.

Ragnarok teď žádá kompenzaci v minimální výši 100 milionů dolarů, restituci všech prostředků, které vynaložil na studio a spoluzakladatele i navrácení assetů Rune II a další náhrady škod. Právní zástupci Bethesdy se k žalobě zatím nevyjádřili.

Za upozornění na kauzu děkujeme serveru Games Industry.

Nejnovější články