zavřít

Vydávání časopisu GameStar končí

- Byznys autor: Redakce Games.cz Komentáře: 0

Šéfredaktor dlouhá léta zavedeného papírového magazínu GameStar Jiří Sládek před okamžikem rozeslal neradostnou tiskovou zprávu, která oznamuje zásadní změny ve vydavatelství IDG Czech, o nichž se šeptalo už během uplynulého týdne:

    Magazín GameStar razantním způsobem mění svoji podobu.

Vydávání samostatného časopisu bude ukončeno vydáním čísla 5/2006 (vychází v pátek 21.4.), a v dalším období se redakce bude soustředit zejména na herní webové magazíny (www.gamestar.cz a www.gamepro.cz). Navíc dojde k rozšíření časopisu PC World (náklad 40.000 kusů, zaměření na běžné IT uživatele), který bude nově obsahovat herní přílohu GameStar. GameStar jako značka tedy rozhodně nekončí, společnost IDG Czech ovšem zásadně mění strategii jeho vydávání. Samozřejmě se budeme snažit vyjít vstříc všem obchodním partnerům, se kterými je domluvena dlouhodobá spolupráce v rámci GameStaru, abychom jejich požadavky uspokojili i v novém vydavatelském modelu. Update - oficiální důvod zániku samostatného časopisu GameStar nám IDG odmítlo sdělit, jen uvedlo, že postupuje v souladu s dlouhodobými cíli firmy. Dá se tedy pouze spekulovat, zdali za vše může nízká prodejnost (UVDT má poslední údaje z léta 2004 s ověřenými 12 tisíci prodaných kusů, zatímco konkurenčního Doupěte a Levelu se NYNÍ prodává kolem 18-28 tisíc ks). Příčinami dále mohou být (a v reálu asi i budou) problémy a chyby v distribuci, méně placené inzerce v GS než v jiných herních magazínech (soudě dle objemu reklamy v číslech z přelomu roku) nebo jednoduchá snaha o snižování nákladů - kvůli celkovému úpadku trhu s tištěnými IT časopisy díky rozmachu internetových médií. To v uplynulém půlroce stálo "život" PC Action, GameOn, PlayOn i PLAY. Insideři z domácí scény vidí primární důvod v nedávném odchodu ředitele Novotného z IDG, který nad GameStarem dříve držel ochrannou ruku, ale údajně se chtěl dostat do černých čísel pouze úsporami (proto absence pravidelné plné hry, horší papír, žádná krabička na DVD atd.), což však nepřineslo své ovoce.

A jaká budoucnost čeká GameStar v nové podobě? To nám prozradil Jiří Sládek zůstávající v pozici šéfredaktora oné herní přílohy, která zpočátku bude mít 16 stran (později se plánuje rozšíření) a má být přiložena u všech čísel PC Worldu každý měsíc. Její náplní budou opět recenze, preview či novinky (témata apod. jen nárazově), přičemž asi dojde k lehkému zjednodušení konceptu, ale pořád by měl být zachován podobný styl jako u dosavadního GS. Stávající předplatitelé dostanou několik možností na výběr, včetně vrácení peněz či přechodu na PC World. Ten brzy začne vycházet i v DVD verzi, jejíž značná část má být věnována hernímu obsahu jako dema apod. O herní weby se budou starat (dříve "papíroví") redaktoři Libor Vacata s Tomášem Mayerem a výše uvedené změny by prý měly znamenat vylepšení obsahu & funkcí Gamestar.cz a GamePro.cz.

zdroj: PR, vlastní

jd

Novinky na CZC.CZ

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.