zavřít

Něco shnilého jest v průmyslu herním

- Byznys autor: Redakce Games.cz Komentáře: 0

Atari se navzdory dlouhodobým finančním potížím rozšoupli a licencovali Unreal engine 3.0.

Což o to, na něčem schopném hry příští generace zkrátka běžet musí, ale paradoxní na tom je, že právě s Epicem se před časem rozešli ve zlém kvůli sérii Unreal Tournament, jejíž ročník 2007 už mají pod palcem Midway. Pro Epic to znamená ulovení x-tého významného vydavatele, zatímco po konkurenčním DOOM III enginu zjevně nikdo netouží a chystají se na něm "pouze" Prey, Enemy Territory: Quake Wars a pokračování Wolfensteina, přitom ještě v době Quake III enginu vs. Unreal enginu 2.0 bylo zastoupení na trhu téměř vyrovnané.

Vedle id Software jediný člověk na světě, kterého tento krok Atari musel pořádně naštvat, se jmenuje Chris Sawyer. Z prodeje slavné série Rollercoaster Tycoon v letech 1999-2003 mu totiž Atari dluží 4,8 milionu dolarů coby nevyplacený podíl ze zisku kvůli jeho údajnému špatnému spočítání, a tak se tento legendární vývojář rozhodl bránit podáním žaloby. Ať však londýnský soud dopadne jakkoliv, Chris Sawyer je dávno za vodou, neboť ze 180-milionových tržeb za první dva díly (+datadisky) simulace zábavního parku už od Atari v minulosti obržel úctyhodných 30 milionů dolarů, tedy v přepočtu necelou miliardu českých korun. Díky této kauze si můžete udělat slušnou představu, jak si stojí lidé nebo firmy, které dovedou přijít s nějakým novým žánrem a okupují čela žebříčků po mnoho let. Ale workaholikovi Chrisovi (rozhovor) to přejme, jelikož se na tvorbě Rollercoaster Tycoonu podílel jako programátor, designér, grafik, tester, jednatel atd. v jedné osobě.

Dalším nemocným distributorem je britská společnost Digital Jesters. Ač se svou nesolventnost před pár týdny snažila ututlat výmluvou na cash-flow problémy kvůli investorovi a expanzi do Ameriky/Asie, pravda bude někde jinde, než "110% finančně zajištěni", jak hlásal jejich vedoucí marketingu Leo Zullo. Ozvali se šéfové partnerských vývojářských firem Cyanide, Nadeo, Frogwares a Focus Home Interactive, kterým prý Digital Jesters nezaplatili za dříve vydané hry jako např. Trackmania, Sherlock Holmes, Virtual Skipper nebo Chaos League, neinformovali je o počtu prodaných kusů a v některých zemích nasadili jiné ceny než bylo dohodnuto ve smlouvě. Nejhorší na celé situaci je, že tenhle neseriózní distributor během léta čtyřikrát změnil svůj název, mj. na DJ Incorporated, načež se údajně nechal slyšet, že nepřebírá závazky ani dluhy předchůdce. Firma KaosKontrol připravující FPS DogTag už proti Digital Jesters také podnikla právní kroky a hledá jiného vydavatele. UbiSoft, který se s ní chce paktovat ohledně závodů Crazy Frog Racer, by si tedy měl dát velkého majzla.
zdroj: Bluesnews

jd

Novinky na CZC.CZ

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.