Máte námět či připomínku? Napište nám
Infinity Ward inkasovali za CoD hry stomilionové bonusy
zdroj: Archiv
Byznys

Infinity Ward inkasovali za CoD hry stomilionové bonusy

29. 5. 2012 11:52 | autor: Petr Poláček |

Napětí mezi nejvyšším vedením Activision a šéfovstvem Infinity Ward, které posléze vedlo ke vzájemnému rozkolu, jenž se nyní řeší před soudem, by se v určité době dalo zcela evidentně krájet a je jasné proč. Jako obvykle stojí za vším peníze – hodně peněz, které původní tvůrci Call of Duty obdrželi (měli obdržet) od Activision od roku 2003.

Protože bylo vedení Infinity Ward chytré, dojednalo si s Activision bonusy nejenom z titulů přímo od Infinity Ward, ale i bonusy za jiné CoD hry od jiných týmů (třeba Treyarch). Konkrétně od těch, které využívaly technologii Infinity Ward a obecně vycházeli pod značkou Call of Duty. Od roku 2003 tak Activision původním tvůrcům CoD měla na bonusech vyplatit přes 493 milionů dolarů, přičemž za první CoD hru činil bonus „jenom“ 3,8 milionů dolarů, ale za Modern Warfare 2 to bylo už 147,46 milionů dolarů!

Skoro se zdá, že v době, kdy byly bonusy domluveny, nikdo z vedení Activision nepředpokládal, jak masivní úspěch bude celá série Call of Duty mít. Vždyť jen za využití značky a technologie v Call of Duty: Black Ops dostal tým Infinity Ward 56,96, respektive 46 milionů dolarů – aniž by se na vývoji hry přímo podílel.

Bonusy za Call of Duty hry

Call of Duty - 3.8 milionů dolarů
Call of Duty 2 - 69 milionů dolarů
Call of Duty 3 - 2.6 milionů dolarů (za technologii)
Call of Duty 4: Modern Warfare - 74.5 million milionů dolarů (za hru)
Call of Duty: World at War - 13.96 milionů dolarů (za technologii), 18.68 milionů dolarů (za značku)
Call of Duty: Modern Warfare 2 - 147.46 milionů dolarů (za hru)
Call of Duty: Black Ops - 46 milionů dolarů (za technologii), 56.96 milionů dolarů (za značku)
Call of Duty: Modern Warfare 3 - 59.9 milionů dolarů (za hru)

Nejenom o zpětném vyplacení celé řady masivních bonusů je aktuální soudní pře mezi Activision a dvojicí West, Zampella. Rozhodně je to však jedna z nejdůležitějších součástí. Activision a priori nechce Westovi se Zampellou  (a dalším bývalým zaměstnancům) vyplácet bonusy za hry, na nichž se dle Activision přímo nepodíleli, nebo byly dokončeny a vydány až poté, co byli oba dva vyhozeni.

Právníci těchto dvou vývojářů však doplacení bonusů požadují, protože se podle nich West se Zampellou na obou dvou významně podíleli. Soud tedy v tomto konkrétním případě asi musí rozlousknout, jaká spolupráce na hře je považována za významnou a jestli se pod ni dá zařadit i poskytnutí značky, respektive technologie apod. Další slyšení v tomto případě proběhne dnes a samotný soud by pak měl začít 1. června.

Nejnovější články