zavřít

Česká televize ruší herní pořad Game Page - UPDATE

Windows PlayStation 3 Xbox 360

- Byznys autor: Petr Poláček Komentáře: 0

Update – Česká televize odpověděla na dopisy fanoušků na zrušení Game Page. Text odpovědi najdete na konci článku.

Programové vedení České televize se rozhodlo nezařadit herní magazín Game Page do programového schématu pro letošní podzim, což v této chvíli znamená pro tuto relaci faktický konec.Poslední díl bude odvysílán 30. 6. 2012. Informace se objevila v diskusním fóru Game Page a její věrohodnost posléze potvrdilo vyjádření na Facebooku a stránkách pořadu. Vyjádření tvůrců si můžete v plném znění přečíst v článku po rozkliku. Připravujeme pro vás podrobnosti včetně vyjádření tvůrců a odpovědných osob ČT.

„Vážení diváci a fanoušci pořadu Game Page, máme pro vás bohužel špatnou zprávu. Programové vedení ČT rozhodlo o tom, že náš pořad nebude zařazen do podzimního programového schématu a jeho vysílání po dlouhých 13 letech skončí dílem vysílaným 30. 6. 2012. Přesný důvod jsme se doposud bohužel nedozvěděli a můžeme tedy jen spekulovat. Samozřejmě se budeme snažit rozhodnutí zvrátit, neboť se máme o co opřít (např. GP je nejúspěšnějším pořadem ČT na sociálních sítích), ale s velkou pravděpodobností jde o finální verdikt. Každopádně tento profil ani redakce nekončí, uděláme vše, co bude v našich silách, aby pořad nezanikl - i kdyby měl běžet pouze na internetu. Proto zůstaňte s námi! Zároveň nám ale dovolte poděkovat vám za vaši přízeň, náměty a připomínky a vůbec vše, co jste pro nás dělali. Bez vás bychom nikdy nic nedokázali. DĚKUJEME!“

Update – Dnes se na Facebookových stránkách objevila reakce České televize tohoto znění:

"Dobrý den,
děkujeme Vám za důvěru, se kterou jste se na nás obrátil.
Specializovaný pořad pro počítačové hry je z hlediska veřejné služby kdekoliv v Evropě nonsens. ČT2 se nově profiluje jako vzdělávací a kulturní program zaměřený na dokumenty, dramatickou tvorbu a publicistiku zaměřenou na společenská témata a alternativní zábavu. V internetovém věku se počítačové hry propagují a recenzuji mnoha cestami samy. Česká televize se proto rozhodla podpořit prioritnější oblasti, které potřebují podpořit, jako například divadelní tvorba, opera, nezávislý film, nezávislý dokument. To všechno jsou žánry, kde ČT jakožto veřejná služba hraje nezastupitelnou roli a dostává od tvůrců vizuálně televizní dílo. Je nám líto, ze pořad Game Page končí a věříme že si toto téma najde jiné mediální ztvárnění."

(Komentář Aleše Smutného): Tohle je v zásadě asi ten nejnešťastnější způsob, jak celou situaci řešit a mediálně prezentovat ven. Reakce v první řadě ukazuje, že odpovědné osoby nemají moc přehled o tom, co předmětem pořadu je a hlavně ukazuje, že se ani nikdo nezamýšlel, jakým směrem by se mohl pořad ubírat.

Je třeba uvědomit si, že ČT je v první řadě veřejnoprávní televizí, která má reflektovat široké spektrum diváctva, aniž by přihlížela ke sledovanosti a profitabilitě, jako musí komerční televize. Důvodem jsou koncesionářské poplatky, které vybírá a zajišťují dotace právě z tohoto důvodu. Potvrzuje to i výše publikovaný text, bohužel je z něj jasně vidět, že herní sféra podle odpovědných osob nespadá do onoho pole minoritních kulturních oblastí, které by měla ČT2 pokrývat. To, že mají čeká média herní průmysl za stále podivný hybrid, s nímž neví, jak se vypořádat dokládá třeba i (ne)pokrytí jakýchkoliv zpráv z E3 včetně toho, že se vůbec nějaká výstava koná.

Nejbolestivější je asi tato věta: „V internetovém věku se počítačové hry propagují a recenzuji mnoha cestami samy.“ Game Page přece nemusí být propagačním formátem pořadu. Hry jsou nedílnou součástí české kulturní komunity a budou stále nedílnější. Na hry je možno pohlížet mnoha způsoby a jde o nich referovat mnoha způsoby. Kdo zná pořady na ČT2, ví, že na výše zmíněná témata z oblastí divadla, filmu apod si umí tvůrci najít neotřelé pohledy, které se jen neomezují na recenze. Bohužel, není zde zjevně nikdo, kdo by byl schopen podobně nahlížet na hry.

Hlavní totiž není to, že by hry potřebovaly propagovat. Propagovat, což není to správné slovo, ale spíše vzít na vědomí, dát jí prostor, potřebuje hráčská komunita. Od hráčů, přes vývojáře, pro gamery... Jde o velmi specifickou složku obyvatelstva a rapidně narůstající. Samozřejmě, kultura na ČT obecně stále zápasí se snahou o částečnou komercionalizaci televize (podívejte na tristní pokrytí literatury). Nicméně hry k tomuto patří. Patří mezi mediální produkt, který utváří společnost, patří mezi významné hráče na poli globální ekonomiky a patří do každodenního života stále více lidí. Ano, jsou stále minoritou, ale minoritou, která by si na veřejnoprávní (!) televizi zasloužila svůj pořad. Možná jinak koncipovaný, s jiným obsahem a zpracováním, ale zasloužila.

A malá poznámka na okraj. Reakce fanoušků na Facebooku na tuto odpověď ČT jsou neméně tristní. Pokud začne komunita, která se momentálně definuje jako hájící Game Page, vyjadřovat tímto stylem, tedy urážkami směřujícími na domnělé pořady a zástupce jiných minoritních žánrů, kteří si určitě podporu nezaslouží, potvrdí tak jen správnost kroku ČT – zcela mylně. Protože to nebyly pořady pro jiné minoritní okruhy, které Game Page zrušili. A pokud se bude tato komunita vyjadřovat jako houfec nevychovaných dětí, určitě celé věci nepomůže. Kritiku je třeba prezentovat věcně, bez emocí a hlavně slušně a správným směrem.

Zdroj fotografie: stránky Game Page

Tagy: herní pořad

Zdroje: Game Page

Novinky na CZC.CZ

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.