zavřít

Zakázala Belgie půjčovny her?

- Téma autor: Redakce Games.cz Komentáře: 0

Mohou tam sice existovat dál, ale za stejných podmínek, jako je tomu u půjčoven DVD filmů.

Před pár dny se v denících v Beneluxu objevila zpráva, že v Belgii se "mimo zákon" staví tamní půjčovny her, které se v zemi velice rozšířily. K tomuto rozhodnutí, jehož platnost započne dnem 1. prosince, ovšem došlo již v měsíci červnu na nátlak Belgian Entertainment Association, zastupující v uvedeném regionu herní vydavatele. To za prvé. A za druhé, úplně přesný výklad je takový, že herní půjčovny mohou i nadále fungovat, ovšem za výrazně odlišných podmínek, než tomu bylo dosud. Jde o skutečnost, že kupř. belgické půjčovny DVD filmů začali údajně ztrácet klientelu a tak se pokusili oslovit zákazníky nabídkou zapůjčování herních produktů. Pohříchu to udělali způsobem, který není legální. Koupili si konkrétní hru (retail verzi) a tuto posléze nabízeli k zapůjčení. Půjčovny her by však měly fungovat stejně, jako je tomu u filmů. Tzn. je nutná dohoda s distributorem, od kterého půjčovna posléze zakoupí oběma stranami dohodnuté množství her speciálně určených pro zapůjčování. A přesně takhle by to mělo v Belgii začít fungovat od prosince.

Mělo by začít fungovat, ale podle všeho nebude. Největší belgický herní obchodní řetězec GameMania se totiž na dotaz Edge vyjádřil v tom smyslu, že začíná své půjčovny uzavírat, protože k dohodě s herními vydavateli v tomhle bodě nedojde. Což je jistě škoda, protože asi máte v živé paměti obchodní model, který navrhoval jeden z kritiků v současnosti rozšířeného prodávání bazarových her David Braben, model, co ve svém důsledku nabízel žádaný profit jak herním vydavatelům, tak samotným půjčovnám. Není přitom bez zajímavosti, že na třetím největším herním trhu světa, v UK, půjčovny her fungují a dohoda s herními vydavateli je podle všeho bezproblémová. Dohodnou se na podmínkách přijatelných pro obě strany, pročež následuje odkup žádaných titulů za velkoobchodní ceny, k nimž se ovšem ještě připočítávají licenční poplatky. Co myslíte, měla by půjčovna her v našich podmínkách vůbec nějakou šanci na úspěch? Využili byste ji?

zdroj: Edge Online

mart

Novinky na CZC.CZ

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.