V Číně si na Switchi oficiálně zahrajete jen tři hry, konzole se do země pašují
zdroj: Joshua Wong

V Číně si na Switchi oficiálně zahrajete jen tři hry, konzole se do země pašují

28. 4. 2020 17:30 | Téma | autor: Šárka Tmějová |

Čínská vláda teprve před několika lety povolila dovoz a prodej zahraničních herních konzolí, trh s hrami nicméně stále podléhá přísným regulím. O oficiální distribuci v Číně hry může připravit skoro cokoliv: možnost chatovat, přemíra násilí a červená krev, přítomnost Medvídka Pú. Na čínském Switchi, kde hry vydává místní herní gigant Tencent, si tak zatím zahrajete pouze tři hry. Cenzura nahrává překupníkům a online tržištím, kde se nicméně cena za svobodný Switch mnohdy vyšplhá i na dvojnásobek oficiálně povoleného kusu.

Nintendu se v letošním roce daří, o čemž svědčí i fakt, že jsou Switche v některých částech světa konstantně vyprodané. Hráči si na svou konzoli v Americe či Austrálii mohou počkat i několik týdnů či počítat s vyšší cenou.

V Číně Switch oficiálně vyšel teprve před několika měsíci a jeho prodeje nejsou nijak závratné, což může být k velikosti trhu, který je odhadovaný zhruba na 720 milionů hráčů, poněkud překvapivé. Jenže problém je, že na čínském Switchi si v této chvíli můžete vybrat pouze z režimem uznané nezávadné herní trojice – Super Mario Odyssey, Mario Kart 8 Deluxe či New Super Mario Bros. U Deluxe. Není tedy divu, že oficiální prodeje konzole za 2 098 jüanů (7 417 korun) ve srovnání s online aukčními servery značně zaostávají.

zdroj: Nintendo

Tento měsíc se v médiích objevily zprávy, že byl Animal Crossing: New Horizons v Číně zakázaný kvůli propagaci hongkongských protestů, což není tak docela pravda. Nebyl by tam totiž povolený, ani kdyby ho hráči k politické propagaci nepoužili, a to čistě z důvodu, že by mohli. Obsahuje chat i možnosti tvorby vlastního obsahu, což jsou prvky, které ho na seznam zakázaných titulů připíšou okamžitě, stejně jako tisíce dalších her s možností online multiplayeru.

Zákazy režimu nicméně nijak nezastavily čínský šedý trh na online tržištích. Neznalému situace může být jen trochu podezřelé, proč se tam nové Switche prodávají klidně i za 4 000 jüanů (zhruba 14 000 korun), tedy téměř dvojnásobek doporučené maloobchodní ceny. Jde totiž o konzole dovezené ze zahraničí, kde čínští hráči mohou spustit i ostatní tituly, které na Switchi vyšly.

Takové propašované Animal Crossing tam lze pořídit i přes očividný zákaz, na Taobao by vás ale vyšlo na více než 2 100 korun, tedy zhruba o šest stovek dráž než v českých obchodech. Jeho propagace či streamování jsou nicméně po tweetu vůdce hongkongského prodemokratického hnutí Joshuy Wonga Či-funga vyzývajícího k online shromažďování stejně zakázané.

Případ Animal Crossing tak sice není ani zdaleka ojedinělý, naopak jde spíš o pravidlo než výjimku, ale jeho medializace zvládla na úroveň cenzury oficiálního Switche upozornit i „průměrného čínského hráče“, který hry nakupuje v šedé zóně přes VPN. Což je v případě Číny třeba i Steam.

Kromě nedostatku her se Switchi od Tencentu dostává také málo updatů a i těch několik titulů na něj dorazilo se zpožděním, což hráče od koupě dostatečně odrazuje. „Mario Kart 8 Deluxe měl v Číně vyjít několik týdnů po příchodu čínské verze konzole na trh, dorazil nicméně skoro s tříměsíčním zpožděním,“ řekl pro hongkongský deník South China Morning Post datový analytik Liao Sü-chua ze společnosti Analysys.

Hráči tak v tomto případě dávají přednost neoficiální distribuci, kde si za nové tituly sice připlatí, ale najdou je tam už v době vydání v zahraničí.

Nejnovější články