zavřít

Únik informací k Red Dead Redemption 2: britský web se omlouvá a posílá milion liber na charitu

PlayStation 4 Xbox One

- Téma autor: Adam Homola Komentáře: 0

Letošní únor si web Trusted Reviews za rámeček nedá. Jeho redaktoři tehdy zveřejnili článek o v ten čas dosud neveřejných informacích k Red Dead Redemption 2. Zdrojem článku byl interní dokument Rockstar Games. Trusted Reviews nyní článek se stručnou omluvou stáhli a po dohodě s vydavatelem hry, společností Take-Two Games, věnují více jak milion liber na charitu.

„Měli jsme si uvědomit, že tyto informace jsou tajné a neměli jsme je publikovat. Take-Two Games se bezvýhradně omlouváme a zasadíme se o to, aby se podobná situace už nikdy neopakovala,“ stojí na webu Trusted Reviews.

Web zároveň souhlasil s příspěvkem více jak jednoho milionu liber na tři charity dle výběru Rockstar Games. Vzhledem k tématice hry jde o American Indian College Fund, American Prairie Reserve a First Nations Development Institute.

Take-Two Games poskytli pro Variety následující vyjádření: „V Take-Two bereme bezpečnost vážně a vůči lidem či publikacím zveřejňujícím důvěrné interní informace podnikneme právní kroky.“

Take-Two Games přitom na zmíněnou částku nahlíží jako na „vyrovnání“ („settlement“), ale nejedná se o výsledek žádného soudního řízení, pouze o společnou dohodu dvou firem.

Namísto problémového článku již na Trusted Reviews najdete pouze citovanou omluvu. Ta svoji vlastní stránku nemá, web jí totiž původní článek nahradil a kvůli tomu zůstalo ve stejné podobě i URL, které jasně naznačuje, co asi Take-Two mohlo vadit:

https://www.trustedreviews.com/news/red-dead-redemption-2-leak-reveals-battle-royale-first-person-more-3388634

Možnost hrát Red Dead Redemption 2 z pohledu první osoby byla v únoru ještě stále neznámá, neveřejná informace. Z oficiálních úst jsme se o ní dozvěděli až v září a ve hře je přítomná již od vydání. Mód battle royale ve hře v tuto chvíli není a tvůrci o něm zatím veřejně nemluvili, stejně jako nevíme téměř nic o blížící se betaverzi Red Dead Online, jehož může být případný mód battle royale součástí.

Publikování uniklých informací není v herním světě nic nového, ale málokdy se veřejně dozvíme o následné penalizaci, kterou za podobné chování média schytají.

Pokud už nějaký takový konflikt mezi vydavatelem média a vydavatelem hry na povrch probublá, jde většinou „jen“ o blacklistování daného webu, kdy se s ním postižený vydavatel jednoduše přestane bavit. Zastaví posílání tiskových zpráv, her na recenzi, neodpovídá na otázky, přestane tamní redaktory zvát na prezentace, schůzky, akce apod.

Ve více vyhrocených případech pak může dojít k ukončení spolupráce i na finanční úrovni (vydavatel stáhne inzerci a přestane na webu kupovat reklamu). Těžko si ale vybavit případ, kdy zveřejnění uniklých informací vedlo k soudu či mimosoudnímu vyrovnání.

Jedním dechem je potřeba zopakovat, že k soudu nedošlo ani tentokrát. Take-Two Games se s provozovatelem Trusted Reviews, britskou vydavatelskou společností TI Media, raději dohodli a k soudu nešli.

Což jenom nahrává spekulacím o původu onoho interního dokumentu Take-Two Games. Dostali se k němu redaktoři Trusted Reviews legální cestou? Nevíme. Poskytl jim ho přímo Rockstar pod podmínkou podepsání smlouvy o mlčenlivosti a TR smlouvu porušili? Nevíme.

Trusted Reviews ani Take-Two Games k tomu více neřekli, a tak není jasné, zda redaktoři TR například způsobem nabytí dokumentu neporušili některý z britských či amerických zákonů.

Zajímavé je samozřejmě i to, že Take-Two Games, jakkoliv se očividně cítí jako strana poškozená, ten více než milion liber nechce a raději ho nechá poslat na charitu. Jestli totiž někdo ve finanční nouzi opravdu není, je to Take-Two. A to nejen díky masivnímu úspěchu Grand Theft Auto V a Grand Theft Auto Online, ale také díky Red Dead Redemption 2. Hra sice vyšla teprve minulý týden, ale už za první tři dny na trhu pokořila nejeden rekord.

Podle tiskové zprávy Take-Two mělo Red Dead Redemption 2 ten největší otevírací víkend v historii zábavního průmyslu vůbec. Jenom krabicové verze hry utržily přes 725 milionů dolarů, o číslech digitálních kopií RDR2 vydavatel bohužel nemluví.

Prozradil jen, že na PlayStation Network šlo o nejvíce předobjednávanou hru, hru s největšími prodeji v den vydání a hru s největšími prodeji během prvních tří dnů na trhu. To všechno nikoliv jen v rámci letošního roku či aktuálního konzolového cyklu, ale v rámci celé existence PlayStation Network.

Tagy: akční adventura 3rd person third person Divoký západ Red Dead Redemption Red Dead série

Zdroje: tisková zpráva,Variety,trustedreviews.com

Novinky na CZC.CZ

Související videa

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.