zavřít

Příprava neoficiální češtiny pro GTA: San Andreas

- Téma autor: Redakce Games.cz Komentáře: 0

Jak nejspíš víte, Cenega včera překvapivě zrušila hodně žádanou oficiální lokalizaci Grand Theft Auto: San Andreas, a tak si musí domácí scéna pomoci sama podobně jako po požáru Národního divadla.

Nepůjde však o veřejnou sbírku pro umožnění jejího zrodu, nýbrž sponzorování neoficiální češtiny čtyřmi největšími internetovými obchody s hrami (včetně GameShopu/(X)zone). Ty navzdory konkurenčnímu vztahu spojily své síly a namísto Cenegy/Rockstaru společně investují nemalou finanční částku do toho, aby si každý mohl vychutnat ve srozumitelné podobě tuto aktuální akční pecku, která momentálně trůní v čele britského žebříčku a jejíž recenzi u nás jen za pondělí četlo skoro 12 tisíc čtenářů.

Na počeštění San Andreas už dnes začali pracovat Raptor, Kopulkon, Bobbb a POLIS, tedy jedni z nejzkušenějších překladatelů, kteří mají na svém kontě např. povedenou lokalizaci předchozího Vice City. Díky tomu pro ně bylo vytažení textů z datových souborů hračkou, což už se ale nedá říct o práci, co je teprve čeká - přibližně 800 stránek textu, nelehký betatest kvůli obrovské rozloze světa, implementace diakritiky a hlavně časté používání černošského slangu, kdy správný význam vět mnohdy nechápou ani rodilí Američané. Jako předběžný cílový termín pro dokončení češtiny si i proto stanovili polovinu července. Mají tedy na vše 1 měsíc, což je myslím vzhledem k jejich schopnostem, počtu a časovým možnostem reálné, ale samozřejmě nelze vyloučit posun oběma směry.

Překlad nejprve obdrží e-mailem všichni zákazníci, kteří si koupili kteroukoli PC verzi GTA: San Andreas z oněch internetových herních obchodů coby sponzorů. Pár týdnů poté, doufejme koncem července, pak bude tato čeština uvolněna ke stažení z vybraných internetových serverů včetně Tiscali Games. Ve výsledku z tohoto námi domluveného projektu budou profitovat všichni hráči - 1) mají zaručen vznik kvalitního překladu (ne nějaké amatérské či nekompletní rychlokvašky jako se někteří fandové pokoušeli u GTA: VC :) a 2) narozdíl od toho zamýšleného od Cenegy bude zdarma dostupný pro kohokoli z webu.

zdroj: vlastní

jd

Novinky na Alza.cz

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.