Playstation 3 mánie začala v Japonsku
zdroj: tisková zpráva

Playstation 3 mánie začala v Japonsku

13. 11. 2006 10:10 | Téma | autor: Redakce Games.cz |

Najali si bezdomovce, aby jim vystáli fronty přes celou noc a uzmuli jednu z rychle vyprodaných konzolí.

11. listopadu 2006 odstartoval v Japonsku prodej konzole Playstation 3. Zatímco pro několik šťastlivců ze země vycházejícího slunce je čekání u konce, v Americe si budou muset hráči počkat do 19. listopadu 2006 a hráči v Evropě až do jara 2007. Před obchody, které dostaly nějaké kusy PS3 na sklad (jako třeba Yodabashi nebo Bic Camera), se tvořily dlouhé fronty nedočkavých zákazníků. Ti si museli pořádně přivstat a nocovali venku na betonu, na kachličkách, na chodnících, k tomu v dešti a prostě všude tam, kam zrovna vedla fronta. Jak to vypadalo, zachycuje třeba tohle video z Osaky. Ironií osudu je, že Sony měla oficiálně k dispozici jenom nějakých 80 000 konzolí, takže na všechny se rozhodně nedostalo a v nejbližší době ani nedostane. Kupující neodradila ani cena. Sony totiž nakonec couvla a tak PS3 s 20 GB diskem byla k mání za 424 dolarů (místo 499) a s 60 GB diskem nakonec za 595 dolarů (místo 599). Jsou ale i zprávy, že se 60 GB verze dala sehnat za 533 dolarů.

Největší zásoby byly asi v Yodabashi obchodě v distriktu Akihabara. To je část Tokia vyhrazená jenom špičkové elektronice, mnohdy takové, o které se Evropanům ani nesnilo. Měli tam celkem 1980 konzolí a před obchodem neustále se zvětšující dav asi 1500-1700 lidí. Proto byla velká šance, že se dostane na každého, kdo si přivstal a kdo zavčas naskočil do fronty. Podle Gamespotu ale majitelé obchodu museli posílit prodejní personál a ještě najmout ochranku, aby se s davem vypořádali. Nakonec to zvládli tak, že lidi přesunuli do podzemních garáží a nechali je nocovat tam. Stejně si třeba manažer Shinichi Adachi řetězce Yodabashi postěžoval: "I kdybychom měli na skladě 4000 kusů, stejně bychom je vyprodali během dneška. Rád bych věděl, kdy dostaneme od Sony další zásilku. V Sony nám nic neřekli...". Prodej zahájil sám Ken Kutaragi (video) a první konzoli dostal bezejmenný zákazník původem z Číny. Ušlapán naštěstí nikdo nebyl, ani na jiných místech. Organizaci fronty totiž většinou zajišťoval pomocný personál označující cedulí na tyči začátek a konec fronty (video).

Taky se velmi rychle rozjel černý trh. Způsobil to fakt, že někteří jedinci jsou schopni zaplatit za konzoli až trojnásobnou cenu, jenom aby měli svojí PS3 co nejrychleji. Všechny obchody také měly striktní pravidlo, "jeden člověk, jedna PS3" a tak TimesOnline reportují o tom, jak někteří Japonci najali bezdomovce, aby jim pomáhali stát ve frontě a byli tak schopni zakoupit více PS3 najednou (ať už pro svoje účely nebo pro účely obchodní). Není proto divu, že celá počáteční zásoba konzolí pro celé Japonsko zmizela ještě během rána. Jestli bude Sony s výrobou PS3 pokračovat tímto tempem, tak nesplní ani ty nejpesimističtější prodejní cíle. Osobně jsem moc zvědav na to, jak bude vypadat prodej v Severní Americe, kde startuje tento pátek.

zdroj: DailyTech

cappy

Nejnovější články