PlayStation 3 - bestie s ostrými zuby?
zdroj: tisková zpráva

PlayStation 3 - bestie s ostrými zuby?

5. 3. 2003 23:23 | Téma | autor: Redakce Games.cz |

PlayStation 3 zdá se již není hudbou až tak daleké budoucnosti, i když podle toho, co v současné době koluje internetem, bude mít velice blízko právě ke sci-fi.

Samozřejmě může a v jisté míře určitě jde svým způsobem i o hype. Podle našeho zdroje totiž Sony spolu se svými partnery - Toshiba a IBM - chystá do dvou let vypustit do světa bestii schopností dosud nevídaných. PlayStation 3 by měla mít takovou architekturu, která hravě strčí do kapsy stovku dnešních osobních počítačů, a to díky jednomu jedinému čipu a před pár měsíci patentované technologii zvané "cell microprocessor". Pokud jste na to ještě nikde nenarazili a nyní tápete, o čem tato technologie vlastně je, pak vězte, že jde laicky řečeno o destičku, na které je připíchnutá skupina mikroprocesorů komunikujících spolu podobně jako včely v úlu, navíc pomocí vysokorychlostního síťového připojení.
Konkrétně by měla PS 3 disponovat čipem se 72 mikroprocesory: osm PowerPC mikroprocesorů, z nichž každý bude řídit dalších osm pomocných procesorů. Zatímco příznivci konzolí si mnou ruce, vývojáři her se začínají pořadně potit, neboť podle nich bude kvůli rychlosti čipu a jeho schopnosti zpracovávat více věcí najednou vývoj her pro tuto technologii přímo noční můrou. A dodávají, že už nyní mají značné problémy programovat hry pro PS 2. Dokonce sám vrchní ředitel Epic Games tvrdí, že tvorba her pro PS 3 bude mnohem složitější a náročnější než pro PS 2, protože programátor bude muset sledovat všechny úkoly vykonávané desítkami procesorů.

Sony věří, že když se jim podaří co nejefektivněji zkoordinovat práci všech těch procesorů, bude moci PS 3 vykonávat až bilion matematických operací za sekundu, což se rovná sto kusům Intel Pentium 4 a bude to asi tisíckrát rychlejší než výkon současné PS 2. Kromě toho by tato technologie měla zvládnout řadu různých operací v domácnosti současně. Např. zatímco by si děti hrály svůj oblíbený Grand Prix, jejich otec by si mohl klidně nahrávat pro změnu svůj oblíbený pořad. Zástupci Sony říkají, že jednou z klíčových vlastností tohoto návrhu je, že pokud nebude zařízení disponovat dostatečným výkonem samo o sobě, požádá o pomoc další nevyužité procesory přes Internet.

Nicméně, na druhé straně se ozývají také hlasy skeptické. Peter Glaskowsky, redaktor časopisu Microprocessor Report, označil plány Sony za příliš ambiciózní, a to prý právě kvůli síťovému propojení tohoto "buňkovitého" designu, protože (jak tvrdí Glaskowsky) i ta nejrychlejší internetová připojení jsou obvykle velmi pomalá na dostatečně efektivní koordinaci úloh.

Tyto čipy by se měly začít vyrábět v roce 2004 a PS 3 by pak měla být připravena na cestu ke spotřebitelům ve stejné době, kdy se svou troškou do mlýna přijdou také konkurenční Nintendo a Microsoft, v roce 2005. Sony se navíc netají ani svými dalšími plány s touto technologií. Rádi by své čipy využili také v jiných věcech, než je PS 3. IBM prý je bude podle těchto plánů používat technologii ve svých serverech a Toshiba dokonce ve své spotřební elektronice. No, o výkonnosti PS 3 není určitě pochyb, ale jak to všechno nakonec dopadne, ukáže až čas ;)

zdroj: Bayarea

korgull

Nejnovější články