Ohrozí únik DOOM III jeho prodejnost?
zdroj: tisková zpráva

Ohrozí únik DOOM III jeho prodejnost?

7. 11. 2002 16:00 | Téma | autor: Redakce Games.cz |

O bouřlivě debatovaném úniku očekávané pecky DOOM III jsme zde psali začátkem týdne a už tehdy padl stín podezření na výrobce grafických čipů ATi.

DOOM 3 zdroj: tisková zpráva Jeho někteří zaměstnanci zřejmě nedbají na to, aby se citlivá data nedostala do nepovolaných rukou a už v minulosti měli údajně na svědomí podobné excesy například s betou UT 2003 na notebooku věnovaném id Softu pár měsíců před vydáním. Hardwarová sajta The Inquirer přinesla zprávu od věrohodného zdroje přímo od tvůrců hry, který jim neoficiálně potvrdil, že společnost ATi je zodpovědná za prosáknutí DOOMa III na veřejnost, ale zatím to s ní prý nijak (až na nevybíravý mail od Johna Carmacka o rozbití dobrých vztahů) oficiální cestou nezačali řešit. Prioritou pro id Software prý nyní je zjistit, na jaké internetové stránce se objevila alfaverze hry nejdříve (spekuluje se o diskusních fórech na Zelaronu nebo Iownjoo.com), ale něco takového je jako hledat jehlu v kupce sena a šance na vypátrání viníka je minimální.

Z jiného úhlu pohledu se pátečnímu úniku DOOM III věnuje finanční příloha CNN. Ačkoliv to šéf id Software Todd Hollenshead nechtěl komentovat, tamní analytici se podivují nad tím, že zcela selhaly bezpečnostní opatření a že došlo k masovému rozšíření hry po celé síti tak brzy, kdy to ještě příliš lidí z branže neočekávalo. Na druhou stranu to má i své výhody, dá-li se o nich v tomto případě vůbec mluvit, neboť DOOM III v ranné fázi vývoje obsahoval jen pár levelů a díky tomu celá kauza se vší pravděpodobností nijak neovlivní prodejnost finální verze v relativně daleké budoucnosti. Nejzávažnějším problémem tedy zůstávají dvě jiné věci. Jednak někteří konkurenční vývojáři mohou okopírovat originální nápady a zakomponovat je do svých titulů ještě dříve, než třetí DOOM stihne vyjít. A také jde hlavně o to, že věci neznalí nebo nezkušení lidé, kteří si starou alfu stáhli, si o celé hře mohou udělat mylný úsudek kvůli nedodělanému stavu a neoptimalizovaným HW nárokům. Naštěstí všem rozumným hráčům snad dojde, že finální DOOM III bude úplně jiný a ještě mnohem lepší.

jd

Nejnovější články