zavřít

Nintendo opět nepřekvapilo: představilo nezajímavou placenou online službu

Switch

- Téma autor: Adam Homola Komentáře: 0

Nintendo upřesnilo plány pro chystanou a odloženou placenou online službu pro Nintendo Switch, a je to opět krásně nepřekvapivě překvapivé. Služba ponese jednoduchý název Nintendo Switch Online, rozjede se letos v září a ročně vás vyjde na již dříve oznámených 20 eur.

Nintendo Switch Online si budete moct zaplatit za 8 eur i na tři měsíce nebo za 4 eura na měsíc. Existovat bude také poměrně štědrý rodinný plán za 35 eur ročně. K němu může držitel Nintendo účtu přizvat až sedm dalších uživatelů a každý takový „člen rodiny“ dostane k Nintendo Switch Online plný přístup.

Pětice hlavních lákadel

Nintendo vás chce k předplacení služby Nintendo Switch Online přesvědčit pomocí pěti základních pilířů. Prvním je Online Play, tedy jednoduše možnost hrát online. Momentálně můžete hrát na Switchi všechny hry s online prvky bez nutnosti za to platit, což se počínaje letošním zářím změní.

Mario Kart 8 Deluxe, ARMS, Splatoon 2 a další tituly s online multiplayerem si tak bez předplacení Nintendo Switch Online už zahrajete pouze lokálně či v singleplayeru. Zda se to bude týkat paušálně absolutně všech stávajících i budoucích her s online prvky zatím není příliš jasné. Nintendo mluví jen o „kompatibilních hrách“ a vedle výše jmenovaných zmiňuje ještě nadcházející Mario Tennis Aces a Sushi Striker: The Way of Sushido.

Druhým tahákem by měl být NES, respektive kolekce dvou desítek her z Nintendo Entertainment System. Všechny staré hry, u kterých to bude dávat smysl, budou podporovat nově také online multiplayer. Nintendo zatím zveřejnilo pouze první desítku s tím, že další informace nám sdělí ještě před spuštěním služby:

  • Soccer
  • Balloon Fight
  • Tennis
  • Ice Climber
  • Donkey Kong
  • Dr. Mario
  • Marios Bros
  • The Legend of Zelda
  • Super Mario Bros.
  • Super Mario Bros. 3

Další hry prý budou „pravidelně přibývat“, byť zrovna toto Nintendo nijak nespecifikuje. Stále tak není jasné, jestli budou předplatitelé služby dostávat deset her měsíčně, či jednu hru za dva měsíce.

Třetím a opravdu velkým tahákem je všeříkající Save Data Cloud Backup, tedy možnost nahrát si uložené pozice z her do cloudu a tím si tak vytvořit jejich zálohu. Nintendo k tomu opět řeklo jen to, že další detaily zveřejní ještě před spuštěním služby.

Nintendo Switch Online app je čtvrtým pilířem online služby a nejde o nic jiného, než o stávající aplikaci pro Android a iOS. Jak bude přesně aplikace vypadat v září také zatím není jasné, nicméně pořád bude platit, že půjde o doplněk pro kompatibilní hry s online prvky a jednoduchou sociální nadstavbou.

Posledním důvodem, proč byste mohli chtít předplatné Nintendo Switch Online, jsou Special Offers. K těm neřeklo Nintendo už vůbec nic, ale s největší pravděpodobností půjde o slevové akce dostupné pouze předplatitelům služby.

To je ale hezký save Zeldy, byla by škoda, kdyby se mu něco stalo…

Je pozitivní, že v tomto případě s jídlem chuť neroste a Nintendo nezvedlo dříve oznámenou cenu předplatného třeba na 30 či rovnou 50 eur ročně. Switche mizí z krámů bleskovou rychlostí, prodávají se i hry a Nintendo předpovídá, že ani v druhém roce života superúspěšné konzole nebudou prodeje polevovat.

Stejně tak je pozitivní, že se na novou konzoli dostaví možnost nahrávat uložené pozice do cloudu. Tím ale veškerá pozitiva končí a nejedna hlava padá do dlaní. Neumožňovat v dnešní době bezplatnou možnost zálohy uložených pozic totiž hraničí s drzostí. Obratem vysvětlím proč.

iWKad22

I Wii U, to Wii U, které (mírně řečeno) tak populární nebylo, dovolilo hráčům zkopírovat uložené pozice na flashku. PlayStation 4 a Xbox One to umí roky. Microsoft dokonce nabízí bezplatnou možnost zálohy uložených pozic do cloudu. Sony si za to sice nechává zaplatit a vyžaduje PlayStation Plus, ale aspoň umožňuje zkopírovat uložené pozice na flashku. Zdarma.

Situace na ostatních zařízeních, jako je třeba PC, je pochopitelně ještě o kus dál. Populární služby jako Steam či GOG to všechno umí zadarmo a bez problémů. Android či iOS a jejich možnosti synchronizace či zálohy dat snad ani netřeba nějak zvlášť zmiňovat. Proti nim jsou konzole, a hlavně Switch, výrazně pozadu.

Pokud se vám v současné době Switch rozbije, přestane fungovat nebo vám ho někdo ukradne, můžete se se svými uloženými pozicemi rozloučit. Se stovkami hodin v Zeldě, se stovkami měsíčků v Mariovi… Neexistuje možnost, jak si uložená data ochránit lokálně ani online. Jednoduše máte smůlu a o data přijdete. V kontextu pokročilých zálohovacích, synchronizačních a bezpečnostních funkcí mobilních telefonů je to něco nepředstavitelného.

Od září budete mít jednu jedinou možnost, jak své uložené pozice na Switchi ochránit a zálohovat: zaplatit. Nintendo vám totiž nedovoluje zkopírovat si uložené pozice na SD kartu a tím si vytvořit aspoň lokální zálohu. Pikantní je, že Switch samozřejmě data z konzole na SD kartu kopírovat umí – své screenshoty a videa si takhle bez problémů zkopírovat a následně zálohovat na PC můžete.

Nemít zálohu do cloudu jako standardní bezplatnou funkci, nebo aspoň neumožnit lokální zálohu na SD kartu, je zoufale, zoufale špatné. Nintendo drží své hráče jako rukojmí a s vyčůraným úsměvem na rtech říká: „Hm, tohle je ale hezký save ze Zeldy, dvě stě hodin nahráno? To by byla hrozná škoda, kdyby se mu něco stalo…“ A vy o všechna ta dobrodružství v Hyrule přijít nejspíš nechcete.

Dobře, servery nejsou zadarmo, ale nemožnost lokální zálohy hraničí s drzostí. Jde o jednu z mnoha facek Nintenda majitelům jinak skvělé, zajímavé a nesmírně lákavé konzole. Osobně na ní hraju s chutí jak exkluzivní tituly, tak hry, ke kterým jsem se na PC nedostal. Jenže každý pozitivní zážitek se Switchem pak jednou za čas vystřídá podobný náraz do zdi.

Jednou je onou pomyslnou zdí směšně krkolomné „řešení“ voice chatu, jindy zase neméně směšná mobilní aplikace. Smutná a zábavná zároveň je i absence normálně fungujících účtů na jedné konzoli. A teď tohle.

Nejde ani tak o tu zhruba pětistovku ročně, ale o princip. Navíc nikde není psáno, že Nintendo musí jen horko těžko držet krok s konkurencí – jeho zaostalost v online i systémových funkcích konzole je v přímém kontrastu s inovativními hrami a hardwarem, které jinde nenajdete. Podobně hloupá a zpátečnická rozhodnutí jen kazí jinak výborný produkt.

NESchopnost nadchnout

Fiasko s uloženými pozicemi je jedna věc, ale ruku na srdce: žádným velkým tahákem nejsou ani dvě desítky starých her z NES. Nintendo je a další tituly za ty roky neustále rotuje na Wii, Wii U i NES Mini, a zástupce firmy dokonce potvrdil, že regulérní Virtual Console na Switchi prostě nebude.

Neschopnost zveřejnit jména všech dvaceti starých her, které budou v září na Nintendo Switch Online dostupné, je sice to poslední, ale ne nepodstatné. A kde jsou hry z dalších konzolí? Dostaví se někdy tituly z Nintendo 64, GameCube nebo Wii? Budou přibývat i hry od jiných vydavatelů, nebo jenom od Nintenda?

Je až s podivem, jak málo odpovědí pro své zákazníky Nintendo má. Po více jak roce Switche na trhu nastřelí jen základ s tím, že „zbytek řekneme před spuštěním“. Ne, to nestačí. Pro tak polovičatou nabídku se sotva někdo nadchne. Přitom robustní katalog starých her by mohl být skutečným tahounem celé online služby. Inu, není.

Tragikomedie bez konce

Korunu tomu všemu pak nasazuje datum spuštění služby – září 2018. Nevím, o čem svědčí fakt, že Nintendo nezvládlo takhle základní službu spustit ani při uvedení Switche na trh, ani loni na podzim, jak původně plánovalo.

Po takové době si pak dovolí přijít japonská korporace s chudou nabídkou, která nejenže nenaláká, ale ani nesplňuje naprosto základní očekávání a roky zavedené průmyslové standardy.

Na už zlidovělou námitku „A co jsi čekal, vždyť je to prostě Nintendo…“ bych mohl odvětit jednoduše. Čekal bych, že si Nintendo konečně vytáhne hlavu z Kjóta a porozhlédne se kolem sebe. Třeba by si všimlo, že se to dá dělat i jinak.

Tagy: komentář nintendo nintendo switch

Zdroje: Nintendo

Novinky na CZC.CZ

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.