zavřít

Nejúspěšnější hry, žánry, firmy a platformy

- Téma autor: Redakce Games.cz Komentáře: 0

Který vydavatel udal nejvíce her, jak dominují ty licencované či rozdíly v preferencích Američanů a Evropanů.

Čísla, o něž se tato studie opírá, čerpají z oficiálního počítání prodejů her na území Severní Ameriky a západní Evropy v rozpětí od 1.března 2007 po 1.března 2008. Mezi stovkou nejprodávanějšího herního softwaru se nejčastěji objevují EA (23 titulů je od téhle firmy), Nintendo (12 titulů) a Activision (10 titulů). V prodejnosti EA opět s velkým náskokem dominuje s 39 miliony prodaných kusů. Activison si s bigN vyměnili místo, neboť mají na svém kontě 29 milionu prodaných kusů, zatímco Nintendo "jen" 27 milionu. Unikátní případ je Microsoft, který se s pouhými třemi tituly v první stovce nejžádanějších her (Halo 3, Forza Motorsport 2 a Mass Effect) dokázal v žebříčku jejich prodejnosti vyšplhat až na čtvrtý flek s celkem 11,5 miliony prodaných kusů.


Co do počtu exkluzivních her na té které platformě (pořád bráno z první stovky) logicky dominují konzole od Nintenda, jmenovitě tedy Wii a DS. Wii má totiž hned 12 exkluzivních her, DS-ko 11, pak je skok a zbyvší, jako PS3 s 5-ti hrami, PS2 se čtyřmi, X360 se třemi a PC s vyděšeným jediným takovým hitem. U Nintenda asi nikoho dvakrát nepřekvapí, že jde o zavedené série jsou "Mariovky" - pro potřeby Wii typu Super Mario Galaxy, Mario Party 8 či Mario Strikers. U PS3 to zase byly Heavenly Sword, Uncharted, MotorStorm či Ratchet & Clank: Tools of Destruction.


O takovýto software se nyní povětšinou starají first-party studia, ostatní zúčastnění jedou zhusta na bezpečné vlně multiplatformové politiky. Výše zmiňované exkluzivní hity vygenerovaly odbyt nejvíce na DS - 18,8 milionu kusů, následuje Wii se 17 miliony, pak je velká mezera, za níž je X360 s 11 miliony, následuje další mezera a PS2 se skoro 5 miliony, resp. PS3 s 3,5 miliony kusů takových her.


Pokud vynecháme exkluzivní tituly pro tu kterou platformu, zjistíme, že mezi stovkou nejvíce prodávaných her existuje nejvíce softwaru pro X360 (54), pro Wii (52), PS2 (46) a PS3 (42). Z hlediska žánrů se zvláštní kategorie vymezila pro licencované kousky, a to z prostého důvodu, neboť právě o tyto (s filmovou či TV licencí) je zdaleka nejvyšší zájem. V TOP100 je tak hned 23 licencovaných počinů, které vygenerovaly 20% z celkového objemu prodejů všech her, konkrétně to je 34 milionu kusů. Patnáctkrát jsou zastoupeny tituly zařazené do akční, pak je sportovní kategorie (30 mil.kusů) a 12 her se rekrutuje z žánru stříleček.


V závěru snad ještě krátký pohled na regionální preference, v tomhle případě pochopitelně hovoříme o odlišných zájmech hráčů starého světa a ze zámoří. V Americe bylo kupř. hudební Guitar Hero III mnohem více prodávané než v Evropě, naopak v EU více bodovaly Need for Speed: ProStreet, FIFA 08 a kupodivu i Forza Motorsport 2.

zdroj: Next Generation

mart

Novinky na CZC.CZ

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.