Hry zdarma: remake Jurského parku a konec světa s kozami
zdroj: vlastní

Hry zdarma: remake Jurského parku a konec světa s kozami

7. 10. 2017 17:02 | Téma | autor: Ladislav Loukota |

Počátek podzimu se nese v melancholickém duchu. Možná proto jdou prakticky všechny freewarové hry z uplynulého měsíce na ruku nostalgii. Visitor Center překopal původní Jurassic Park pro SNES, Dead Horizon nabídl kovbojku milovníkům pixelartu, a třeba farmařina Where The Goats Are přišla s relaxační hrou spojenou s koncem světa.

Visitor Center (download)

Pokud jste jistý freewarový vývojář a nevíte, jakou hru vytvořit, jenom málokdy něco pokazíte remakem starého titulu. Právě s takovým projektem máme tu čest ve Visitor Center, předělávce ústřední části starého Jurassic Park z roku 1993 pro SNES. Stejně jako původní hra, také Visitor Center nabízí procházku bludištěm chodeb přeplněným pravěkými ještěry toužícími po lidském mase.

Celkem zabere Visitor Center kolem 30 minut hraní, a ačkoliv může hra z obrázků působit triviálně, ve skutečnosti se jedná o poměrně tuhý zážitek. Munice je málo, dinosaurů mnoho, a retro hratelnost umí být výzvou sama o sobě. Oproti původní hře pro SNES je však Visitor Center přeci jenom plynulejším zážitkem bližším třeba Wolfenstein 3D. Je vidět, že její vývojář na ničem nešetřil!

Dead Horizon (download)

Fakt číslo jedna: Dead Horizon je pouhou klikací střílečkou, která nemá daleko k Moorhuhn. Fakt číslo dvě: vůbec ničemu to nevadí. Triviální hratelnost totiž umí být pekelně napínavá díky zasazení do westernových soubojů, které nesmíte odpálit dříve, než je slušno. Ptáci v Moorhuhn neopětovali palbu, zdejší střelci si však neberou žádné servítky. A co více, z jejich zabíjení budete mít špatné svědomí! 

Zhruba pětiminutový příjemný zážitek je totiž orámován posledním soubojem s nadpřirozeným záporákem, během něhož ústřední pistolnice začne vzpomínat, jak sem došla. Ve zhuštěné formě se dočkáme klišovité, ale libově podané a machismem prolezlé story, navíc ve formě skvělého retro pixelartu. Je to krátké, ale krásné - a vůbec by neškodilo zdejší premisu využít jako mustr pro plnohodnotný, prodávaný titul.

Where The Goats Are (download)

Dost zvláštním žánrovým kočkopsem (kozopsem?) je i "relaxační titul" Where The Goats Are. Hned zkraje lze říct, že nepůjde o hru pro každého - její vývojář s přezdívkou Memory of God ji ostatně sám popisuje jako meditativní zážitek. Hlavní předností tu není akce nebo mechaniky, ale repetice úkonů. Den za dnem je víceméně identickým sledem péče o kozy a tvorby sýra. Touto perspektivou je Where The Goats Are vlastně takovou lyricko-melancholickou verzí Farming Simulator 17. Po pár desítkách minut z celkové hodinové hratelnosti se přesto hra stane něčím víc než jen vatou na jedno odpoledne.

Tempo jednotlivých opakujících se dnů je totiž rozděleno dopisy obdrženými od vašeho bratra z města. Krom tradiční filipiky na svody velkoměsta přitom začne tón dopisů - ruku v ruce s VELMI mírnými změnami zobrazení vaší farmy - dostávat zlověstný tón, až se ukáže, že se blíží konec světa. Where The Goats Are podle vzoru uměleckých filmů nikdy neukáže, jaké hrozby se zdejší postavy tolik bojí. Memory of God se neinspiroval u Michaela Baye, ale spíše u Andreje Tarkovského, a stvořil podivný hybrid krásy a smutku.

7 Deeds (download)

Naopak zcela nevážným zážitkem je hororová záležitost 7 Deeds. Hra za malého chlapce, který musí přežít několik nocí v domě plném strašidel, však rozhodně není jednoduchá. Ačkoliv tu s obludami bojujete tak, že dítku přikážete zacpat si uši a zavřít oči, jeho ukazatel paniky je po každém leknutí stále výš a výš. Snížit jej lze jenom odchodem do jiné místnosti. Vtip je v tom, že zároveň musíte uspokojovat jiné požadavky jako je hlad a potřeba vylučování. 

Ze 7 Deeds se tak promptně stane jakýsi simulátor fóbie, kdy musíte na jednu stranu hlídat své běžné potřeby, ale na stranu druhou se rovněž vyhýbat svým monstrům. Po přežití první či druhé noci se ze hry stává poněkud nudnější zážitek, ovšem úvodní seznámení s mechanikami je veskrze pozitivní a dá se říct, že by z téhle premisy bylo možné ještě leccos vytěžit.

Like Roots in the Soil (download)

Poslední hra měsíce má jenom něco málo přes pět minut, a ve skutečnosti nejde tak docela o hru. Spíš bych použil výraz "interaktivní animace". Idea v jejím nitru je však skutečně unikátní a zaslouží si důkladnější zpracování. Kráčíte tu totiž v botách dvou verzí jedné postavy - mladé a staré - skrze identické město. V mladší verzi procházíte sídliště tepající optimismem a životem, v té starší zruinovanou, postapokalyptickou trosku. Obě poloviny ovšem vidíte najednou na rozdělené obrazovce, a juxtapozice obou linií umí vyčarovat zajímavé emoce. 

Hra bohužel absolutně nijak nevyužívá rozdílu v designu úrovní, kdy by například bylo nutno projít překážku díky její absenci na druhé obrazovce. Za minimum interakce si tak rozhodně pár pohlavků zaslouží. Stačilo by málo k rozkreslení zdejších nápadů, a výsledkem by mohl být titul hodný cen! Koneckonců, ideu cestování napříč časem na jediné mapě v minulosti prozkoumala třeba i modifikace Void pro Source Engine a do jisté míry také vynikající Dishonored 2, ale žádná hra se jí ještě nevěnovala naplno.

Může se také hodit: 

Worst Guest - pokud si chcete připomenout, jaká jsou úskalí hygieny a spolubydlení, sáhněte po této povídkové hříčce. Radši ji ale neotvírejte na veřejnosti (NSFW). 

The Red Mummy - pozoruhodná hopsačka říznutá grafickým románem, jehož stránky metaforicky tvoří prostředí úrovně. Chytré a svižné, jenom graficky poněkud bizarní. 

Seed - příjemná 3D prvotina inspirovaná Záhadou Blair Witch, a to včetně nejasného konce. Rozhodně sympatická výplň jedné půlhodiny, které škodí snad jen určitá generičnost. Nicméně - klišé zkrátka fungují!

Monitor - také po nocích sníte o tom, že budete dennodenně pozorovat skutky trojice nebožáků, kteří nevědí, že je někdo sleduje? Že ne? Škoda, tahle hra by se vám pak možná líbila.

Suggestion Box - právo rozhodovat nad produkty všemocné korporace vám zřejmě ve skutečném světě nikdo nedá, v Suggestion Box však můžete schvalováním těch nejdivnějších zákaznických nápadů na nový vynález ovlivňovat osud celé společnosti.

Nejnovější články