zavřít

Fallout 76 nevyjde na Steamu

PlayStation 4 Windows Xbox One PS4 Pro Xbox One X

- Téma autor: Šárka Tmějová Komentáře: 0

Zatímco na jedné straně máme trend předplacených služeb, které mají v úmyslu pod svá křídla zkoncentrovat co nejvíce obsahu, u her funguje i úmysl zcela opačný – totiž solitérství herních firem a vydavatelství. Bethesda v případě Fallout 76 učiní poměrně radikální krok. Skrz Steam si ho nepořídíte.

EA se pomocí Originu odizolovala už dávno, Ubisoft vydává hry paralelně jak na svém Uplay, tak na Steamu. Nejhranější hra současnosti, Fortnite, funguje pouze pod separátním launcherem Epic Games a hry od Blizzardu spolu s vybranými tituly Activisionu zase běží na Battle.netu. Bez aplikace si na PC nezahrajete ani žádný z titulů od Wargamingu.

K téhle válce klientů se nyní přidává i Bethesda, která prohlásila, že Fallout 76 si můžete zakoupit a spustit pouze prostřednictvím Bethesda.net. Na Steamu tenhle postapokalyptický multiplayer vůbec nevyjde. Což je poměrně odvážný krok – samozřejmě je v zájmu firem svou aplikaci tlačit mezi hráče co nejvíc, ale Steam i přes veškeré snahy stále zůstává nejrozšířenějším herním klientem.

Na druhou stranu si ze zisku ukusuje pro vydavatele i vývojáře nezanedbatelný podíl, takže si Bethesda možná spočítala, že nižší viditelnost titulu jí za tuhle daň stojí. Přece jen, Fallout je dostatečně populární značka sám o sobě.

Přichází v úvahu možnost, že jde pouze o časovou exkluzivitu, tedy že se hra na Steamu objeví bez fanfár a později, jako se to koneckonců stalo v případě Fallout Shelter. Ten na Bethesda.net debutoval v červenci roku 2016 a na Steam dorazil až v březnu 2017.

Zajímavé jsou i informace o betě, která se plánuje na říjen a může se jí zúčastnit každý, kdo si Fallout 76 předobjedná. Sama Bethesda vytvořila zkratku B.E.T.A. = Break-it Early Test Application, volně přeloženo jako "příležitost rozbít si hru v předstihu". Smysl pro sebeironii prokázala už na letošní tiskové konferenci na E3, ale v případě multiplayerového titulu je jen v jejím nejlepším zájmu vydat hru pokud možno bez kolosálních bugů.

Proto dává smysl, že říjnová beta bude de facto hotová hra, kterou budou vývojáři ladit za pochodu. Jako sympatický krok se jeví to, že veškerý váš postup z bety se přenese do plné verze po vydání, jež připadá na 14. listopadu. Pokud se něco zásadně nepokazí. Nový Fallout kromě Bethesda.net v ten den vyjde i na PlayStation 4 a Xbox One.

Tagy: akční RPG postapokalyptická postapokalypsa

Zdroje: PC Gamer

Kupte na CZC.CZ

Související videa

Poslední komentáře

celkem 0

Český herní web, který se soustředí na hry pro PC, PlayStation 4, Xbox One, Xbox 360, PlayStation 3, Nintendo Siwtch, 3DS, DS, PS Vita, Android a iOS. Pro všechny platformy nabízíme recenze, preview, videorecenze i pravidelné novinky. Na Games.cz najdete i pravidelné testy a novinky z oblasti hardwaru, podcasty, rozsáhlou databázi her a speciály k očekávaným hrám ze sérií jako Kingdom Come: Deliverance, Red Dead Redemption, Call of Duty, The Elder Scrolls, Assassin's Creed, Grand Theft Auto, Battlefield, nebo FIFA.